Co najmniej 15 osób zginęło, a 34 zostały ranne wskutek ataku, jaki fanatyczni zamachowcy-samobójcy z Boko Haram przypuścili w środę na kampus uniwersytecki w Kano na północy Nigerii. Islamska sekta terrorystyczna związana z Al-Kaidą zabiła już 4 tysiące osób.
Terroryści samobójcy zaatakowali kampus Federalnego Instytutu Uniwersyteckiego w Kano w środę. Eksplozja materiałów wybuchowych, które miał na sobie jeden z napastników, spowodowała śmierć trzynastu osób, a 34 raniła. Większość ofiar zginęła lub została ranna w sali wykładowej, do której wdarli się zamachowcy.
Jeden z napastników krzyknął, zanim zginął: "Mówicie, że Boko Haram już nie istnieje?!".
Eksplozja ładunku była tak silna, że sufit runął na podłogę a fala podmuchu wyrwała ze ścian okna audytorium, w którym odbywał się właśnie wykład.
W maju 2014 roku Rada Bezpieczeństwa ONZ umieściła Boko Haram na liście organizacji terrorystycznych.
Eskalacja ataków
Sekta rozpoczęła stosowanie przemocy na dużą skalę w 2009 roku, gdy przy próbie ucieczki z więzienia zginął jej założyciel Mohamed Yusuf. Od tego czasu w Nigerii mnożą się ataki terrorystyczne, których sprawcami są właśnie członkowie Boko Haram.
26 sierpnia 2011 r. terroryści dokonali ataku na siedzibę biura ONZ w Abudży, zabijając 24 osoby. W Boże Narodzenie tego samego roku wskutek zamachów na chrześcijańskie kościoły zginęły 44 osoby.
Boko Haram kampanię terrorystyczną w nigeryjskim stanie Kano rozpoczęła 20 stycznia 2012 roku, zabijając 250 ludzi. Była to zemsta za odrzucenie ultimatum sekty w sprawie wypuszczenia z więzień jej członków.
Tworzenie kalifatu
Najgłośniejsza akcja Boko Haram miała miejsce 14 kwietnia 2014 r., kiedy to fanatycy uprowadzili z internatu szkoły w Chibok w północno-wschodniej Nigerii 129 dziewcząt. Kilka godzin później w Abudży, stolicy kraju, zginęło w zamachu bombowym 75 osób.
10 sierpnia tego roku członkowie Boko Haram uprowadzili w toku krwawego napadu na miejscowość Doron Baga w stanie Borno na północy Nigerii około setki dziewcząt i chłopców. Dwa tygodnie później ogłosili utworzenie kalifatu w miejscowości Gwoza. Ma to być pierwszy krok do proklamowania Państwa Islamskiego w Nigerii na wzór kalifatu w Iraku i Syrii. Na razie "państwo" Boko Haram kontroluje 13 miejscowości w nigeryjskich stanach Adamawa i Borno.
Autor: dln//plw / Źródło: PAP, Reuters