Prezydent Argentyny spotka się z Blinkenem, następnie weźmie udział w konferencji z udziałem Trumpa

Źródło:
PAP
Prezydent Argentyny Javier Milei
Prezydent Argentyny Javier Milei
Reuters Archive
Nowy prezydent Argentyny Javier MileiReuters Archive

Prezydent Argentyny Javier Milei spotka się w tym tygodniu z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem w Buenos Aires, a następnie odwiedzi USA, gdzie weźmie udział w dorocznej konferencji konserwatystów, na której głównym mówcą będzie były prezydent Donald Trump.

W nieco ponad 24 godziny prezydent Argentyny Javier Milei przemierzy całą scenę polityczną USA – ocenił dziennik "La Nacion".

W piątek przyjmie sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena, jednego najbliższych współpracowników prezydenta Joe Bidena, a jeszcze tej samej nocy poleci do Waszyngtonu na konferencję Conservative Political Action Conference (CPAC), pełną sympatyków Donalda Trumpa.

Javier Milei spotka się z Antonym BlinkenemShutterstock

Trump i Biden zmierzą się prawdopodobnie w listopadowych wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.

Nie jest jasne, czy prezydent Argentyny spotka się z byłym przywódcą USA w kuluarach konferencji CPAC. Według dziennika "Clarin" Milei chciałby się tam spotkać z Trumpem. "La Nacion" podał natomiast, powołując się na źródła rządowe, że takie spotkanie nie jest planowane.

Milei chce reformować Argentynę

Biorąc udział w prawicowej konferencji tuż po spotkaniu z Blinkenem, Milei ryzykuje pogorszenie relacji z administracją Bidena – oceniła agencja Bloomberga. Na CPAC prezydent Argentyny będzie przemawiał do sali pełnej konserwatywnych działaczy przeciwnych reelekcji Bidena i przychylnych powrotowi Trumpa do Białego Domu.

Choć libertariańskie poglądy Mileia pozycjonują go raczej w obozie republikanów, nie może on sobie pozwolić na zniechęcanie do siebie obecnej administracji tworzonej przez demokratów – podkreślił Bloomberg. Argentyna liczy na wsparcie USA w sprawie opiewającego na 44 mld dolarów długu w Międzynarodowym Funduszu Walutowym (MFW).

Od swojego zaprzysiężenia w grudniu ub.r. Milei dąży do rozmontowania państwa opiekuńczego i przejścia na model liberalny, co jego zdaniem może wyciągnąć gospodarkę z głębokiego kryzysu i opanować inflację, która osiągnęła w ubiegłym roku 213 proc. Projekt szeroko zakrojonych reform gospodarczych, politycznych i społecznych prezydenta napotyka jednak poważny opór w Kongresie.

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock