Święte miejsca islamu nie dla zagranicznych pielgrzymów. Rijad boi się koronawirusa

Autor:
ft/kg
Źródło:
BBC, PAP

Arabia Saudyjska nie wpuści zagranicznych pielgrzymów odwiedzających święte dla muzułmanów miasta Mekkę i Medynę - ogłosiło w środę późnym wieczorem saudyjskie ministerstwo spraw zagranicznych. Powodem decyzji władz w Rijadzie jest szerzący się koronawirus.

Do tej pory w Arabii Saudyjskiej nie stwierdzono żadnego przypadku zakażenia nowym koronawirusem, który może powodować groźne dla życia zapalenie płuc.

KORONAWIRUS NA ŚWIECIE. CO ZROBIĆ PO POWROCIE DO POLSKI >>>

Arabię Saudyjską każdego roku odwiedzają miliony muzułmańskich wiernych. Szczytem tych wizyt jest tzw. większa pielgrzymka hadżdż, która zwykle przypada w lipcu. Z kolei umra (tzw. pielgrzymka mniejsza) to wędrówka do świętych miejsc islamu w Mekce i Medynie, którą można odbyć przez cały rok.

Z powodu rozprzestrzeniającego się po świecie koronawirusa władze w Rijadzie w środę postanowiły jednak, by nie wpuszczać tymczasowo zagranicznych wiernych.

Arabia Saudyjska zawiesiła również przyjazdy na podstawie wiz turystycznych z krajów, w których rozprzestrzenia się nowy koronawirus. Władze królestwa nie sprecyzowały jednak, o jakie kraje chodzi.

Koronawirus rozprzestrzenia się w regionie

Koronawirus wywołujący ostrą niewydolność układu oddechowego COVID-19 zabił już około 2,8 tysięcy osób, w większości w Chinach i rozprzestrzenił się w ponad 40 innych krajach. Liczba potwierdzonych przypadków wzrosła do ponad 80 tysięcy.

Potwierdzone przypadki koronawirusa na świecietvn24.pl

Na Bliskim Wschodzie zakażenia wystąpiły już w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Izraelu, Omanie, Libanie, Bahrajnie, a także w Kuwejcie, Iraku oraz Egipcie. Największą liczbę przypadków w tym regionie stwierdzono w Iranie, gdzie do środy zakażonych było 141 osób, a 22 zmarły.

Największa epidemia w Europie ma miejsce we Włoszech z 424 infekcjami i 12 ofiarami śmiertelnymi.

Autor:ft/kg

Źródło: BBC, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości