Gdy prezydent USA Donald Trump przywrócił w ubiegłym miesiącu amerykańskie sankcje wobec Iranu, hakerzy przystąpili do ataku, próbując włamać się do prywatnych kont e-mailowych Amerykanów odpowiedzialnych za wyegzekwowanie tych sankcji - informuje agencja Associated Press.
Agencja powołała się na własne ustalenia i podkreśliła, że sprawa ta jest kolejną oznaką roli, jaką cyberszpiegostwo odgrywa w relacjach amerykańsko-irańskich.
AP wykorzystała dane, które zebrała mająca siedzibę w Londynie grupa Certfa, zajmująca się zagadnieniami cyberbezpieczeństwa. Przedmiotem analizy były działania hakerskiej grupy nazywanej często Charming Kitten, mające na celu włamanie się do prywatnych kont e-mailowych kilkunastu przedstawicieli amerykańskiego resortu finansów. AP pisze, że na liście hakerów byli też naukowcy z Pakistanu i krajów arabskich zajmujący się fizyką atomową, działacze irańskiego społeczeństwa obywatelskiego oraz pracownicy jednego z think tanków w Waszyngtonie.
"Bardzo konkretne cele"
Na liście hakerów są też Amerykanie odpowiadający za nadzór nad arsenałem nuklearnym USA, a także osobistości związane z umową z 2015 roku ws. irańskiego programu nuklearnego, od której w maju br. odstąpiły Stany Zjednoczone. Ponadto lista pokazuje, że irańscy szpiedzy byli też zainteresowani amerykańskimi firmami sektora zbrojeniowego.
AP informuje, że ta "lista celów" pojawiła się, gdy hakerzy z Charming Kitten przez pomyłkę pozostawili w zeszłym miesiącu jeden ze swych serwerów otwarty na internet. Eksperci z grupy Certfa znaleźli ten serwer i ściągnęli z niego listę 77 adresów e-mailowych, które były celem działań hakerów. Adresy przekazano agencji AP do dalszej analizy.
AP przyznaje, że nie wiadomo, do ilu kont e-mailowych hakerom udało się włamać, ale podkreśla, że tak czy inaczej lista daje wgląd "w priorytety szpiegowskie Teheranu". - Te cele są bardzo konkretne - podkreślił ekspert Certfa, Nariman Gharib.
Agencja odnotowuje, że w opublikowanym w czwartek raporcie Certfa powiązała tych hakerów z rządem irańskim. O tych powiązaniach świadczą m.in. popełnione przez hakerów błędy, takie jak ujawnienie niechcący, że działają korzystając z komputerów w Iranie.
Teheran zaprzeczał w przeszłości, jakoby był odpowiedzialny za operacje hakerskie, ale AP podkreśla, że jej analiza celów cyberataków sugeruje, iż działalność Charming Kitten jest ściśle powiązana z interesami Iranu.
Autor: ft\mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock