Blinken: USA otworzą w Norwegii najbardziej wysuniętą na północ placówkę dyplomatyczną

Autor:
asty
/ prpb
Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone otworzą placówkę dyplomatyczną w Tromsoe w arktycznej części Norwegii - poinformował szef dyplomacji USA Antony Blinken. Decyzja ta zapada w okresie, w którym inwazja Rosji na Ukrainę utrudniła prace Rady Arktycznej – przekazała agencja Reutera.

- Aby pogłębić nasze zaangażowanie na dalekiej północy, ogłaszam dzisiaj, że Stany Zjednoczone otworzą amerykańskie przedstawicielstwo w Tromsoe - powiedział dziennikarzom w Oslo szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken, który wziął udział w zorganizowanym tam dwudniowym forum szefów dyplomacji krajów NATO.

- Obecność w Tromsoe to dla nas możliwość posiadania własnego śladu poza kołem arktycznym - dodał Blinken. Podkreślił, że podejście Waszyngtonu do tego regionu opiera się na założeniu, że "Arktyka pozostanie obszarem pokojowej współpracy".

Tromsoe to nieduże miasto na północy Norwegii, w okręgu Troms og Finnmark.

Rosja utrudnia współpracę Rady Arktycznej

Agencja Reutera przypomina, że agresja Rosji na Ukrainę znacznie utrudniła współpracę Rady Arktycznej, ciała utworzonego w 1996 roku i mającego ułatwić dialog państw arktycznych w okresie, w którym topnienie lodowców otwiera nowe drogi żeglugowe oraz odsłania dostęp do niemal nietkniętych złóż surowców naturalnych.

Współpraca zachodnich państw Rady Arktycznej - USA, Kanady, Finlandii, Norwegii, Islandii, Szwecji i Danii - z Rosją pozostaje zamrożona od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty / prpb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości