Córka byłego prezydenta Isabel dos Santos oskarżana o korupcję. Sąd nakazał "prewencyjne" zajęcie majątku i udziałów

Autor:
akr//now
Źródło:
Reuters
Isabel dos Santos, córka byłego prezydenta Angoli
Isabel dos Santos, córka byłego prezydenta Angoli
Reuters Archive
Reuters ArchiveIsabel dos Santos, córka byłego prezydenta Angoli

Sąd Najwyższy w Angoli nakazał "prewencyjne" zajęcie majątku o wartości około miliarda dolarów należącego do Isabel dos Santos, córki byłego prezydenta tego południowoafrykańskiego kraju - podała agencja informacyjna Lusa. Sprawa ma związek z podejrzeniami o korupcję. Wcześniej Interpol wydał za miliarderką tak zwaną czerwoną notę, prosząc organa ścigania na całym świecie o pomoc w jej zatrzymaniu.

W datowanym na 19 grudnia dokumencie sądowym cytowanym przez agencję napisano, że władze dysponują dowodami na defraudacje i pranie brudnych pieniędzy. Nakazano w nim "prewencyjne" zajęcie środków Isabel dos Santos przechowywanych we "wszelkich instytucjach bankowych".

Zajęcie obejmuje również wszystkie udziały dos Santos w produkującej szkło opakowaniowe angolskiej firmie Embalvidro, a także w firmach telekomunikacyjnych Unitel T+ w Republice Zielonego Przylądka i Unitel STP na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej - podała we wtorek portugalska agencja informacyjna Lusa.

Na prośbę angolskich władz Interpol wydał w ubiegłym miesiącu tak zwaną czerwoną notę za Santos. Międzynarodowe organa ścigania wskazały, że nota nie stanowi "międzynarodowego nakazu aresztowania", ale jest "prośbą skierowaną do organów ścigania na całym świecie o zlokalizowanie i tymczasowe aresztowanie osoby oczekującej na ekstradycję, wydanie lub podobną czynność prawną".

Isabel dos Santos nie po raz pierwszy staje wobec oskarżeń o korupcjęReuters Archive

Oskarżenia o korupcję

Na miliarderce od lat ciążą zarzuty korupcyjne. W 2019 roku Sąd Najwyższy Angoli nakazał zajęcie jej majątku za rzekome kierowanie funduszy państwowych do spółek, w których posiadała udziały w czasie prezydentury jej ojca, w tym do giganta naftowego Sonangol.

Isabel dos Santos wielokrotnie zaprzeczała kierowany wobec niej oskarżeniom korupcyjnym. W listopadzie tego roku powiedziała portugalskiej redakcji CNN, że sądy w Angoli "nie są niezależne", a tamtejsi sędziowie "byli wykorzystywani do realizowania programu politycznego".

Jej rzecznik nie odpowiedział na prośbę o komentarz do ostatnich zarzutów.

Ojciec Isabel dos Santos, Jose Eduardo dos Santos, zmarł w lipcu tego roku. Rządził Angolą przez prawie cztery dekady, od 1979 do 2017 roku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr//now

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive