Angela Merkel w Moskwie. Rozmowy o Ukrainie i gospodarce

Aktualizacja:
Angela Merkel przyleciała do Moskwy
Angela Merkel przyleciała do Moskwy
tvn24
Angela Merkel z krótką wizytą przyleciała do Moskwytvn24

Do Moskwy przyleciała kanclerz Niemiec Angela Merkel w związku z 70. rocznicą zakończenia II wojny światowej. Wizyta niemieckiej kanclerz nie jest długa - w programie znalazło się złożenie wieńca na Grobie Nieznanego Żołnierza, rozmowa w cztery oczy z Władimirem Putinem i wystąpienie z prezydentem Rosji na wspólnej konferencji prasowej.

Ze względu na aneksję Krymu i rolę Rosji w wydarzeniach na wschodzie Ukrainy szefowa rządu Niemiec - podobnie jak zdecydowana większość przywódców zachodnich - nie przyjęła zaproszenia Putina na sobotnie obchody Dnia Zwycięstwa w Moskwie, których kulminacyjnym momentem była defilada wojskowa na Placu Czerwonym. Do stolicy Rosji przyleciała dopiero w niedzielę.

Hołd bohaterom, sprzeciw wobec działań na Ukrainie

Merkel wizytę rozpoczęła od złożenia wieńca przed moskiewskim Grobem Nieznanego Żołnierza w Parku Aleksandrowskim, przed murem Kremla. Niemiecka kanclerz oświadczyła wcześniej, że chce w ten sposób uczcić pamięć milionów żołnierzy radzieckich, którzy polegli w II wojnie światowej, a za których śmierć odpowiedzialni są Niemcy.

Jednocześnie, jak podkreślają niemieckie media, kanclerz, nie biorąc w sobotę udziału w rosyjskiej defiladzie na Placu Czerwonym pokazała, że nie akceptuje tego, co robi Rosja na Ukrainie.

Dwa tematy rozmów

W rosyjskich mediach wskazuje się na dwa główne tematy, które mają zdominować rozmowy Angeli Merkel i Władimira Putina. Pierwszym są kwestie bezpieczeństwa i niestabilna sytuacja na Ukrainie, gdzie od kilku tygodni spekuluje się na temat ponownego nasilenia działań zbrojnych pomiędzy prorosyjskimi separatystami i ukraińską armią.

Drugim tematem rozmów mają być kwestie gospodarcze. Niemcy, według rosyjskich mediów, mieli zainwestować w Rosji 23 miliardy dolarów, zaś Rosjanie w Niemczech zainwestować 800 milionów dolarów. Kreml, jak podkreślono, bardzo liczy na „rozmowy dotyczące przyszłości relacji gospodarczych pomiędzy Rosją i Niemcami”

Moskwa wiąże duże nadzieje z wizytą Merkel

W czwartek szefowie MSZ Rosji i Niemiec, Siergiej Ławrow i Frank-Walter Steinmeier, oddali w Wołgogradzie, dawnym Stalingradzie, hołd ofiarom II wojny światowej. Steinmeier wskazał na skalę cierpień zadanych tam cywilom i żołnierzom przez Niemcy hitlerowskie.

Wcześniej obaj ministrowie w Rossoszkach pod Wołgogradem złożyli wieńce na terenie zespołu memorialnego upamiętniającego żołnierzy Armii Czerwonej poległych pod Stalingradem. W Rossoszkach znajduje się też kwatera z grobami żołnierzy niemieckich, którzy zginęli w walkach o Stalingrad w latach 1942-1943.

Ławrow oznajmił po spotkaniu ze Steinmeirem, że Moskwa wiąże duże nadzieje z niedzielnymi rozmowami Putina z Merkel. - Sytuacja w Europie nie jest dziś spokojna, rozwija się według nie najbardziej pozytywnego scenariusza. W związku z tym przywiązujemy szczególną wagę do rozwoju dialogu między Moskwą a Berlinem - wyjaśnił.

Ważne gesty

Zdaniem gości „Faktów po Faktach” w TVN24 Niemcy bardzo rozumnie postępują w konflikcie Europy z Rosją. - Jeśli mówi się o potrzebie budowania jakiejś koncepcji świata, to bez obecności w niej Rosji byłoby to niepełne - powiedział były ambasador w Moskwie Stanisław Ciosek, odnosząc się do wizyty Merkel w Moskwie.

Deklaracje Putina

Prezydent Rosji Władimir Putin zadeklarował w sobotę, że jego kraj gotów jest przywrócić relacje z Unią Europejską w pełnym zakresie. Podkreślił, że to nie Rosja była inicjatorem ochłodzenia stosunków z UE. Putin powiedział to, podejmując wieczorem na Kremlu prezydenta Czech Milosza Zemana, który w piątek przybył do Moskwy na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami w II wojnie światowej.

Rosyjski prezydent przestrzegł także przed próbami budowy jednobiegunowego świata. Zaapelował też do stworzenia - jak to ujął - systemu równego bezpieczeństwa dla wszystkich państw. Putin oświadczył, że w ostatnich dziesięcioleciach często ignorowane były fundamentalne zasady współpracy międzynarodowej.

[object Object]
09.05 | Moskwa: defilada na placu CzerwonymFakty TVN
wideo 2/1

Autor: mn, mm//rzw / Źródło: tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty: