TVN24 | Świat

Dramatyczna sytuacja nieletnich migrantów. "Zapytałam greckiego premiera, jak możemy pomóc"

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

Niemcy i Francja chcą przyjąć nieletnich migrantów, którzy pozostali bez schronienia po pożarze w obozie Moria na greckiej wyspie Lesbos. Poinformowała o tym kanclerz Angela Merkel, która nawiązała kontakt z prezydentem Emmanuelem Macronem. Pomoc zaproponowały także władze Holandii, które deklarują, że przyjmą około 100 migrantów.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

- Zapytałam greckiego premiera (Kyriakosa Micotakisa), jak możemy pomóc. Jego życzeniem było, abyśmy przyjęli nieletnich przywiezionych na kontynent - powiedziała Angela Merkel podczas czwartkowych uroczystości z okazji 30. rocznicy zjednoczenia Niemiec. - Nawiązaliśmy kontakt z Francją. Niemcy i Francja wezmą udział (w tej inicjatywie) - dodała niemiecka kanclerz.

Gotowość do przyjęcia około 100 migrantów z Morii, w tym nieletnich, zgłosił też rząd Holandii. "Rząd holenderski jest otwarty na prośbę Grecji w sprawie przyjęcia grupy nieletnich i rodzin po strasznych wydarzeniach w greckim obozie Moria" - oświadczyła wiceminister sprawiedliwości i bezpieczeństwa tego kraju Ankie Broekers-Knol w wydanym komunikacie.

Merkel z Macronem

Wcześniej francuska agencja prasowa AFP, powołując się na źródła dyplomatyczne, poinformowała, że kanclerz Niemiec i prezydent Francji Emmanuel Macron rozpoczęli w czwartek działania, które mają umożliwić przyjęcie przez kilka krajów Unii Europejskiej około 400 małoletnich migrantów z obozu Moria.

Macron zapowiadał rozmowy na temat dramatycznej sytuacji humanitarnej w Morii z kanclerz Merkel i premierem Grecji w czwartek rano. - Chcemy, aby Niemcy, Francja, z kilkoma innymi krajami europejskimi, w porozumieniu z Komisją Europejską, znalazły solidarne rozwiązanie - powiedział Macron podczas konferencji prasowej w Ajaccio na francuskiej Korsyce. - Staramy się przekonać jak najwięcej krajów europejskich do przyjmowania uchodźców, w szczególności nieletnich – dodał prezydent.

Merkel stwierdziła, że "migracja nie jest problemem krajów, do których przybywają ludzie". - Nie jest to również problem niemiecki. Musi stać się bardziej odpowiedzialnością europejską - podkreśliła.

Obóz Moria, w którym przebywa ponad 12 tysięcy uchodźców, został prawie całkowicie zniszczony podczas pożarów w nocy z wtorku na środę i w środę. Greckie władze poinformowały, że badają, czy doszło do celowych podpaleń.

Obóz dla uchodźców Moria na greckiej wyspie LesbosPAP/AFP

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości