Andrzej Duda w Rumunii: potrzebna jest nowa koncepcja NATO

Źródło:
PAP
Andrzej Duda w Bukareszcie po spotkaniu z prezydentem Klausem Iohannisem
Andrzej Duda w Bukareszcie po spotkaniu z prezydentem Klausem IohannisemTVN24
wideo 2/35
Andrzej Duda w Bukareszcie po spotkaniu z prezydentem Klausem IohannisemTVN24

Akt NATO-Rosja przestał istnieć. Rosja pokazała, że nie czuje się nim związana. NATO też powinno przestać wspominać o tym akcie z 1997 roku - powiedział prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji z przywódcą Rumunii. I podkreślił, że wobec ataku Rosji na Ukrainę, potrzebna jest nowa koncepcja NATO. - Wspólnie z Polskę chcemy ponownego potwierdzenia głównego zadania NATO - obrony zbiorowej - mówił zaś Klaus Iohannis.

Prezydent Andrzej Duda we wtorek przybył do Rumunii, gdzie spotkał się z prezydentem tego kraju Klausem Iohannisem w ramach konsultacji przed czwartkowym szczytem NATO. Na wspólnej konferencji w Bukareszcie mówił, że "wobec tego, co stało się na Ukrainie, wobec bezprecedensowej rosyjskiej agresji na to wolne, niepodległe, suwerenne państwo, (...) dla nas, ale i dla całej Europy - a można powiedzieć, że i dla świata - potrzebna jest nowa koncepcja NATO". - Mówiliśmy dzisiaj z panem prezydentem, że nowa koncepcja strategiczna NATO, która jest w tej chwili wypracowywana, musi uwzględnić te zmiany, które w oczywisty sposób wywołała rosyjska agresja na Ukrainę - powiedział. Jego zdaniem "NATO musi na przyszłość wziąć to pod uwagę". - Uważam, że obecność natowska w naszych krajach powinna zmienić swój profil - mówił dalej. Duda wyjaśniał, że powinna być "obronną, stałą obecnością sił Sojuszu Północnoatlantyckiego na naszej ziemi".

Prezydent: akt NATO-Rosja przestał istnieć

Duda w Bukareszcie odniósł się do szczytu NATO w Paryżu z 1997 roku, w którym uczestniczyła Rosja. Wtedy 16 państw członkowskich NATO podpisało z Rosją "Akt Stanowiący o podstawach wzajemnych stosunków, współpracy i bezpieczeństwa". - Akt NATO-Rosja przestał istnieć. Rosja pokazała, że nie czuje się nim związana. NATO też powinno przestać wspominać o tym akcie z 1997 roku, o jego postanowieniach i o jakichkolwiek zobowiązaniach dla NATO, które z niego wynikały - oświadczył we wtorek Duda. - Nie ma tych zobowiązań, dziś jest zobowiązanie NATO do obrony wolnego świata przed Rosją, która jest zwyczajnym agresorem, dopuszcza się zbrodni wojennych, której bomby spadają na cywilne osiedla. Więc to jest wojna, którą można nazwać wojną totalną, która przypomina II wojnę światową, tak trzeba na nią patrzeć - dodał Duda.

Duda: jeżeli Białoruś przyłączy się do Rosji, powinna otrzymać takie same sankcje 

Prezydent poinformował też, że Polska i Rumunia będą rozmawiać z sojusznikami między innymi o kolejnych sankcjach wobec Rosji, aby były one jak najbardziej dotkliwe, i o wsparciu dla Ukrainy. Mówił też: - Jeżeli Białoruś przyłączy się do Rosji, będzie razem z Rosją atakowała Ukrainę, uważam, że będzie oczywista konieczność nałożenia na Białoruś takich samych sankcji, jak na agresora głównego, czyli na Rosję. I dodawał: - Uważam, że NATO i Unia Europejska, i wszystkie uczciwe kraje powinny jasno sprawę postawić: jak ktoś się przyłączy do agresora, przyłączy do Rosji, powinien być sankcjonowany tak samo jak i agresor.

Duda poinformował również, że razem z Iohannisem będą podkreślać europejską perspektywę Ukrainy, Mołdawii oraz Gruzji. - To powinny być kraje, które w najbliższym czasie, dosłownie w najbliższych tygodniach powinny otrzymać status kandydata (do - red.) Unii Europejskiej, powinna być realizowana dla nich pomoc, która szczególnie będzie potrzebna Ukrainie jako pomoc w odbudowie kraju po wojnie - kontynuował.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę. 27. doba inwazji

Ocenił też, że rozpoczynający się w czwartek szczyt NATO powinien w szczególny sposób uwzględnić sytuację Ukrainy i Gruzji.

- Powinny się odbyć spotkania komisji NATO-Ukraina, NATO-Gruzja po to, żeby też pokazać, że pamiętamy o tych krajach i że kwestia bezpieczeństwa jest dla tych krajów sprawą fundamentalną jako krajów wolnych, demokratycznych, które mają prawo do samostanowienia, a ludzie, którzy w nich mieszkają, mają prawo do swobodnego i niezakłóconego w żaden sposób normalnego życia - powiedział polski prezydent.

Prezydent Rumunii: potrzebujemy pilnie znaczącej konsolidacji wschodniej flanki NATO

Iohannis mówił zaś, że Rumunia i Polska to kraje o znaczącym położeniu geostrategicznym na wschodniej flance NATO.

Ocenił też, że "potrzebujemy pilnie znaczącej konsolidacji flanki wschodniej, wysuniętej obecności, jednolitej i wzmocnionej". Rumuński prezydent mówił również o potrzebie zwiększonej obecności sojuszników w jego kraju i w regionie Morza Czarnego. - Ważnym przykładem pod tym względem jest stworzenie szybkiej grupy bojowej NATO w Rumunii - powiedział.

Czytaj też: Prezydent Andrzej Duda w Bułgarii. Spotkał się z prezydentem Rumenem Radewem

Google Maps

- Wspólnie z Polskę chcemy ponownego potwierdzenia głównego zadania NATO - obrony zbiorowej. Wizyta prezydenta (Joe) Bidena w Europie oraz jego udział w szczycie sojuszniczym za dwa dni to mocne przesłanie jedności i solidarności sojuszniczej - mówił dalej prezydent Rumunii.

Klaus Iohannis: potrzebujemy pilnie znaczącej konsolidacji wschodniej flanki NATO
Klaus Iohannis: potrzebujemy pilnie znaczącej konsolidacji wschodniej flanki NATOTVN24

Iohannis poinformował również, że wraz z prezydentem Dudą zdecydowali, by zorganizować w Bukareszcie szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki - nazywanej B9 i gromadzącej państwa wschodniej flanki NATO - przed zaplanowanym na czerwiec szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie. - Spotkamy się na dwa tygodnie przed szczytem, by skoordynować nasze stanowiska co do wzmocnienia flanki wschodniej - wyjaśniał.

Rozmowa prezydentów Rumunii i Polski dotyczyła również kryzysu humanitarnego spowodowanego zbrojną agresją Rosji na Ukrainę. Iohannis podkreślał też, że zarówno jego kraj, jak i Polska popierają integrację Ukrainy, Mołdawii oraz Gruzji z Unią Europejską.

Iohannis wyraził też przekonanie, że Polsce i Rumunii uda się zwiększyć wymianę handlową i wzajemne inwestycje, także w zakresie współpracy strategicznej. - Chodzi tu po projekty Rail-2-Sea i Via Carpatia - wyjaśniał. Poinformował też, że uzgodnili z prezydentem Dudą m.in. zintensyfikowanie współpracy obu krajów, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa.

Oglądaj telewizję na żywo w TVN24 GO

Autorka/Autor:akr/ tam

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: