TVN24 | Świat

Rozmowa Andrzeja Dudy z Joe Bidenem

TVN24 | Świat

Autor:
mjz/adso
Źródło:
PAP

W środę po południu odbyła się rozmowa telefoniczna prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Joe Bidenem. Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, tematami były zbliżający się szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki, szczyt NATO w Madrycie oraz kwestie związane z Ukrainą. "Omówiono również sposoby wzmocnienia bezpieczeństwa Polski oraz współpracę polsko-amerykańską w dziedzinach bezpieczeństwa i gospodarki" - dodano.

O zakończeniu rozmowy Dudy i Bidena poinformowano około godziny 18. Wśród tematów znalazły się szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki, szczyt NATO w Madrycie oraz kwestie związane z Ukrainą.

Bukaresztańska Dziewiątka (B9) zawiązana została z inicjatywy Polski i Rumunii. Należą do niej kraje położone na wschodniej granicy NATO: Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry.

"Omówiono również sposoby wzmocnienia bezpieczeństwa Polski oraz współpracę polsko-amerykańską w dziedzinach bezpieczeństwa i gospodarki. Prezydenci Polski i USA umówili się na kolejne rozmowy" - dodano.

Biały Dom: Biden podkreślić zobowiązania USA ws. bezpieczeństwa Polski

Jak napisano w komunikacie Białego Domu "nawiązując do wizyty prezydenta Bidena w Polsce w marcu, przywódcy potwierdzili wspólne zobowiązanie do dalszego wzmacniania naszej współpracy dwustronnej w sprawach bezpieczeństwa i gospodarki". "Omówili też ich trwające wsparcie dla narodu i rządu Ukrainy w odpowiedzi na rosyjską agresję" - wskazano.

Biden miał również podkreślić zobowiązania USA do zapewnienia bezpieczeństwa Polski i wschodniej flanki NATO oraz życzył udanego szczytu Bukareszteńskiej Dziewiątki (B9), forum państw Europy Środkowo-Wschodniej.

W środę Andrzej Duda udaje się do Portugalii. To początek jego podróży po południowej Europie. Celem kolejnych wizyt jest lobbowanie za jak najszybszym przyznaniem Ukrainie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej.

Prezydent Duda musi lecieć sam. Zuzanna Czaputova nie może uczestniczyć we wspólnej misji

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości