Świat

Kobieta na czele SPD. Po raz pierwszy w historii

Świat

Ostatni wynik wyborczy SPD był znacznie poniżej oczekiwań
Ostatni wynik wyborczy SPD był znacznie poniżej oczekiwańtvn24
wideo 2/14

Andrea Nahles została w niedzielę wybrana na nową przewodniczącą Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD). To pierwsza kobieta na jej czele w 155-letniej historii tej partii.

47-letnia Nahles, z wykształcenia germanistka, była faworytką. Jednak uzyskała tylko dwie trzecie głosów na odbywającym się w Wiesbaden nadzwyczajnym zjeździe SPD.

Cel: znów zjednoczyć członków partii

Jej kontrkandydatka, burmistrz Flensburga Simone Lange, pogratulowała zwyciężczyni i zadeklarowała współpracę w odnowieniu partii. Gdy w ubiegłorocznych wyborach do Bundestagu SPD odnotowała najgorszy powojenny wynik 20,5 procent głosów, jej przewodniczący Martin Schulz zapowiedział rozwiązanie dotychczasowej rządowej "wielkiej koalicji" z chadeckim blokiem CDU/CSU kanclerz Angeli Merkel.

Ostatecznie jednak Schulz zrezygnował z kierowania partią, a w przeprowadzonym w lutym referendum członkowie SPD opowiedzieli się za wznowieniem "wielkiej koalicji". Jako nowa szefowa socjaldemokratycznej frakcji w Bundestagu i osoba przewidziana na nową przewodniczącą partii Nahles zrezygnowała z pełnionej od 2013 roku funkcji ministra pracy i spraw socjalnych, którą przejął jej partyjny kolega Hubertus Heil. Nowa przewodnicząca partii stoi przed trudnym zadaniem, gdyż jak zaznacza agencja dpa, SPD brak jasnych koncepcji przyszłości i wiele wewnątrzpartyjnych sporów wciąż czeka na rozwiązanie.

Autor: PTD//kg / Źródło: PAP

Raporty: