Świat

Amerykańskie F-16 pojawią się  w Rumunii. Zostaną na "dość długi czas"

Świat

USAFAmerykańskie myśliwce mają pojawić się w Rumunii jeszcze w tym miesiącu

Stany Zjednoczone wyślą w kwietniu do Rumunii samoloty F-16 w ramach planowanych wspólnych ćwiczeń. - Amerykańskie maszyny pozostaną w Rumunii "na dość długi okres" - poinformował minister obrony Rumunii Mircea Dusa.

- Amerykańskie samoloty F-16 będą w Rumunii, ponieważ tym razem planujemy wspólne ćwiczenia w rumuńskiej przestrzeni powietrznej - powiedział Dusa, cytowany w niedzielę późnym wieczorem przez agencję Mediafax.

Jak dodał, Rumunia ma do Amerykanów i NATO "inne prośby" dotyczące rozmieszczenia samolotów w tym kraju do czasu, zanim rumuńskie F-16 nie będą w pełni operacyjne, co ma nastąpić w 2017 roku. Bukareszt zatwierdził w zeszłym roku plan kupienia używanych F-16 od Portugalii w celu dostosowania swych sił lotniczych do standardów NATO. Ponadto po aneksji Krymu przez Rosję prezydent Traian Basescu wzywał do przesunięcia aktywów wojskowych NATO. Rumunia utrzymuje ścisłe związki z Mołdawią, która obawia się, że po Krymie do Rosji dołączy Naddniestrze, separatystyczne kontrolowane przez Moskwę terytorium na terenie Mołdawii.

Amerykańskie F-16 pojawiły się w marcu w Polsce

F-16 w Łasku. Przyleciała już połowatvn24

Autor: mk\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: USAF