Evan Gershkovich aresztowany w Rosji. Gazeta żąda wydalenia ambasadora, jest komentarz Bidena

Źródło:
PAP, Reuters, Radio Swoboda, tvn24.pl

Dziennik "Wall Street Journal" zażądał wydalenia ambasadora Rosji i dziennikarzy rosyjskich pracujących w Stanach Zjednoczonych po tym, jak korespondent tej gazety Evan Gershkovich został oskarżony o szpiegostwo przez rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa. Głos w sprawie zabrał prezydent USA Joe Biden, który oznajmił, że nie ma planów wydalenia rosyjskich dyplomatów w odpowiedzi na aresztowanie Gershkovicha.

- To nie jest w tej chwili nasz plan - powiedział w piątek Joe Biden w odpowiedzi na pytanie, czy zamierza wydalić z USA rosyjskich dyplomatów i dziennikarzy. Pytany o jego przesłanie dla Rosji w związku z postawieniem zarzutów Evanowi Gershkovichowi, odparł krótko: "wypuśćcie go".

Wcześniej dziennik "Wall Street Journal" zażądał wydalenia ambasadora Rosji i dziennikarzy rosyjskich pracujących w Stanach Zjednoczonych po tym, jak korespondent tej gazety Evan Gershkovich został oskarżony o szpiegostwo przez rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB). W artykule redakcyjnym "WSJ" ocenił, że zatrzymanie Gershkovicha w Rosji "pokazuje, iż słabnie zdolność USA do powstrzymywania ataków na ich obywateli".

CZYTAJ WIĘCEJ: Amerykański dziennikarz aresztowany w Rosji. Czym Evan Gershkovich naraził się Kremlowi

Redakcja wyraziła wdzięczność za słowa potępienia ze strony Białego Domu w sprawie Gershkovicha, ale przypomniała o poprzednich aresztowaniach obywateli USA w Rosji: koszykarki Brittney Griner i Paula Whelana. "Wypada zapytać, dlaczego (Władimir - red.) Putin wierzy, że może porywać Amerykanów i skorzystać na tym" - oświadczyła redakcja.

"WSJ": administracja Bidena będzie musiała rozważyć eskalację dyplomatyczną i polityczną

"Bandyccy przywódcy dalej zachowują się bandycko, jeśli sądzą, że nic im za to nie grozi. Administracja (prezydenta USA Joe - red.) Bidena będzie musiała rozważyć eskalację dyplomatyczną i polityczną. Wydalenie ambasadora Rosji w USA, podobnie jak wszystkich dziennikarzy amerykańskich pracujących tutaj, to minimum, którego należałoby oczekiwać" - uznał "Wall Street Journal".

Dziennik po raz kolejny odrzucił oskarżenia wobec Gershkovicha dotyczące szpiegostwa. "Władze (w Moskwie - red.) ściśle monitorują reporterów zagranicznych w Rosji, a Gershkovich pracował tam przez lata", tak więc "gdyby FSB faktycznie sądziła, że jest on szpiegiem, to wydaliłaby go dawno temu" - oświadczyła redakcja.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Amerykański dziennikarz aresztowany w Rosji. Biały Dom: to absolutnie nie do przyjęcia

"WSJ" przypomniał także, że ostatnim dziennikarzem amerykańskim, któremu władze w Moskwie zarzuciły szpiegostwo, był w 1986 roku Nicholas Daniloff. Incydent ten wydarzył się pod koniec zimnej wojny.

Opinie niezależnych rosyjskich dziennikarzy i prawników

Znany rosyjski dziennikarz i laureat Nagrody Nobla Dmitrij Muratow powiedział, że zna Gershkovicha i kilkakrotnie się z nim spotkał. - Wiem, że istnieje praktyka wykorzystania dziennikarzy w charakterze szpiegów czy wywiadowców, ale to nie jest ten przypadek - oznajmił były redaktor naczelny niezależnej "Nowej Gaziety", która po inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę została zmuszona do wstrzymania działalności.

- Nie wierzę w to, że Gershkovich jest szpiegiem - stwierdził Muratow w nagraniu, opublikowanym przez agencję Reutera.

Zdaniem znanego rosyjskiego prawnika Iwana Pawłowa, wszczęcie sprawy karnej przeciwko korespondentowi moskiewskiego biura "Wall Street Journal" może być sygnałem dla wszystkich zagranicznych dziennikarzy, którzy wciąż pracują w Rosji. - Niepisana wcześniej zasada, że ​​akredytowani zagraniczni dziennikarze nie są "do ruszenia", już nie działa - dodał Pawłow.

"Jedną z możliwych wersji wszczęcia przeciwko amerykańskiemu dziennikarzowi sprawy o szpiegostwo jest zamiar wymiany go na obywateli Federacji Rosyjskiej skazanych za szpiegostwo i inne zarzuty za granicą" - oceniła rosyjska sekcja Radio Swoboda.

31-letni Gershkovich, obywatel USA pochodzący z Rosji, został w środę zatrzymany w Jekaterynburgu na Uralu, zaś w czwartek formalnie aresztowany i oskarżony o szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych.

Autorka/Autor:ks, tas / prpb

Źródło: PAP, Reuters, Radio Swoboda, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: