Świat

Amerykanie zapowiadają spektakularny atak Al-Kaidy

Świat

Al-kaida zapowiada powtórkę 11 września?

- Al-Kaida planuje "spektakularny" atak terrorystyczny w USA tego lata - podała telewizja ABC News, powołując się na tajny raport Ministerstwa Bezpieczeństwa Narodowego.

- Przypomina to ostrzeżenia i informacje wywiadowcze, które otrzymywaliśmy w lecie 2001 r. - powiedział ABC anonimowy urzędnik administracji rządowej. 11 września 2001 roku nastąpił atak na Nowy Jork i Waszyngton.

Administracja prezydenta Busha nie potwierdziła rewelacji ABC News. Minister bezpieczeństwa kraju Michael Chertoff, który w niedzielę wystąpił w kilku programach TV w związku z incydentami terrorystycznymi w Wielkiej Brytanii, oświadczył, że rząd nie ma "żadnych wiarygodnych dowodów", by USA groził wkrótce atak terrorystyczny.

ABC News podała również, że amerykańskie organa ścigania otrzymały dwa tygodnie temu raporty wywiadu, z których wynikało, że w Glasgow - a także w Pradze czeskiej - mogą nastąpić zamachy terrorystyczne wymierzone w "samoloty i infrastrukturę lotnisk".

Jeden z incydentów w zeszłym tygodniu miał miejsce w Glasgow. Jednak ostrzeżenie to najwyraźniej nie dotarło do Szkocji, gdzie w czasie weekendu przedstawiciele miejscowych władz powiedzieli, że nie dostali "żadnych wcześniejszych informacji", iż Glasgow może być celem ataku.

Źródło: PAP, APTN