Unia Europejska nie wyklucza sankcji w sprawie Nawalnego. "Bezkarność nie będzie tolerowana"

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

W związku z próbą otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego Unia Europejska zaapelowała w czwartek o wspólną międzynarodową reakcję. Nie wykluczyła przyjęcia sankcji w związku z tym zamachem, a szef unijnej dyplomacji w imieniu unijnych krajów zdecydowanie potępił atak na życie opozycjonisty.

"Rząd rosyjski musi zrobić wszystko, co w jego mocy, aby dokładnie zbadać tę zbrodnię z zachowaniem pełnej przejrzystości i pociągnąć winnych do odpowiedzialności. Bezkarność nie może i nie będzie tolerowana" - podkreślił w oświadczeniu wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell. "27" wezwała Rosję do pełnej współpracy z Organizacją ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), by zapewnić bezstronne, międzynarodowe dochodzenie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

"Unia Europejska apeluje o wspólną międzynarodową reakcję i zastrzega sobie prawo do podjęcia odpowiednich działań, w tym za pomocą sankcji" - napisał Borrell. Przypomniał, że użycie broni chemicznej nie jest dopuszczalne w żadnych okolicznościach i stanowi poważne naruszenie prawa międzynarodowego oraz międzynarodowych standardów praw człowieka.

Wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep BorrellEuropean Parliament/Wikimedia CC BY 2.0

Unia będzie śledzić sprawę zamachu na opozycjonistę

Potępiając zamach na Nawalnego, szef unijnej dyplomacji zwrócił uwagę, że do próby otrucia go wykorzystano wojskowy środek chemiczny z grupy Nowiczok. Substancję z tej grupy zastosowano również w zamachu na byłego oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU Siergieja Skripala i jego córkę Julię w angielskim Salisbury 4 marca 2018 r.

"Unia Europejska będzie nadal uważnie śledzić tę sprawię i zastanawiać się nad jej konsekwencjami" - zapowiedział Hiszpan. W piątek w Brukseli odbędzie się posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej, na którym ambasadorowie państw NATO będą dyskutować o implikacjach próby otrucia rosyjskiego opozycjonisty.

Nawalny został hospitalizowany 20 sierpnia w Omsku na Syberii. Poczuł się źle na pokładzie samolotu lecącego z Tomska do Moskwy i stracił przytomność. Na żądanie rodziny dwa dni później został przetransportowany lotniczym ambulansem do kliniki Charite w Berlinie i poddany szczegółowym badaniom.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiadomiła w środę, że próbowano go otruć i w ten sposób uciszyć.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: European Parliament/Wikimedia CC BY 2.0

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości