TVN24 | Świat

Talibowie podali skład nowego rządu. Poszukiwany przez FBI ministrem spraw wewnętrznych

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom
Źródło:
Reuters, PAP

Talibowie poinformowali o składzie nowego rządu Afganistanu. Hassan Achund został wyznaczony na nowego premiera kraju – przekazał rzecznik bojowników. Przywódca struktur politycznych talibów i jednej z założycieli ruchu mułła Abdul Ghani Baradar obejmie urząd wiceszefa rządu. Ministrem spraw wewnętrznych został Saradżuddin Hakkani, poszukiwany przez FBI przywódca siatki Hakkanich.

Talibowie, wykorzystując wycofywanie się z Afganistanu wojsk Zachodu, w sierpniu przejęli władzę w kraju. Po zdobyciu Kabulu kilkukrotnie zapowiadali powołanie nowego rządu. We wtorek rzecznik bojowników Zabihullah Mudżahid poinformował o jego składzie.

- mułła Mohammad Hassan Achund - nominowany na funkcję szefa rządu. Achund od wielu lat jest przewodniczącym rady talibskich przywódców Rehbari Shura. W czasie pierwszych rządów talibów piastował stanowisko ministra spraw zagranicznych, a następnie wicepremiera. Pochodzi z Kandaharu, miasta, w którym narodził się ruch talibski. Utrzymywał bliskie relacje z pierwszym przywódcą talibów mułłą Omarem. Jak podała agencja Reutera, powołując się na źródło wśród talibów, nowy premier cieszy się poważaniem obecnego przywódcy Hajbatullaha Ahundzadeha.

- mułła Abdul Ghani Baradar - nominowany na funkcję wicepremiera. Baradar to przywódca struktur politycznych talibów i jednej z założycieli ruchu.

"Pragmatyczny negocjator", człowiek numer 2. Kim jest Abdul Ghani Baradar >>>

- mułła Abdul Salam Hanafi – nominowany na funkcję wicepremiera.

- Saradżuddin Hakkani - nominowany na funkcję ministra spraw wewnętrznych. Hakkani jest przywódcą siatki Hakkanich, organizacji uznawanej przez USA za terrorystyczną. Sam nowy minister poszukiwany jest przez FBI. Siradżuddin jest formalnie zastępcą emira talibów, ocenia się, że podległe mu oddziały kontrolują niedostępne górskie tereny wschodniego Afganistanu, przy granicy z Pakistanem.

Saradżuddin Hakkani jest poszukiwany przez FBIFBI

- mułła Jakub - nominowany na funkcję ministra obrony. Mułła Jakub kieruje wojskowym skrzydłem organizacji. Przewodniczy komisji, która nadzoruje sieć dowódców polowych. Jako syn mułły Omara, założyciela ruchu talibów,  jest symboliczną postacią jednoczącą ruch talibów.

- Amir Chan Muttaki - nominowany na funkcję ministra spraw zagranicznych. Muttaki piastował teki ministra kultury i informacji oraz ministra edukacji w pierwszym rządzie talibów. W ostatnich latach przebywał w Katarze, gdzie uczestniczył w negocjacjach pokojowych ze Stanami Zjednoczonymi. Agencja Reutera zwróciła uwagę, że w swych wystąpieniach Muttaki prezentuje umiarkowane poglądy. Apelował do sił afgańskich, by podjęły rozmowy z talibami w celu uniknięcia rozlewu krwi.

- Abas Stanikzai - nominowany na funkcję wiceministra spraw zagranicznych

Rząd jest zdominowany "przez starą gwardię" bojowników talibskich. Nie ma na razie informacji, by jakiekolwiek funkcje w nowym rządzie miałyby objąć osoby spoza ruchu talibów.

Przywódca talibów w Afganistanie

Po opanowaniu Kabulu i przejęciu kontroli nad niemal całym Afganistanem talibowie obiecali bardziej umiarkowaną formę rządów islamskich niż wtedy, gdy rządzili tym krajem w latach 1996-2001. Jednak wielu Afgańczyków, zwłaszcza kobiet, z głębokim sceptycyzmem przyjęło te zapewnienia i obawia się cofnięcia praw zdobytych w ciągu ostatnich dwóch dekad.

Tymczasem pod koniec sierpnia rzecznik talibów przekazał, że najwyższy przywódca bojowników mułła Hajbatullah Ahundzadeh przebywa w afgańskim Kandaharze. Talibowie mają długą tradycję trzymania swoich przywódców w cieniu. Mułła Omar, założyciel, pierwszy przywódca ruchu i de facto głowa państwa, gdy Afganistan był rządzony przez talibów w latach 1996-2001, rzadko w tym czasie przebywał w Kabulu.

Autor:ft\mtom

Źródło: Reuters, PAP

Pozostałe wiadomości