Talibowie zakazali szachów

Talibowie
Kabul pod rządami talibów. Nagrania z sierpnia 2022 roku
Źródło: Archiwum Reuters

Ministerstwo Cnoty i Zwalczania Występków Afganistanu zakazało na terenie kraju gry w szachy. Powód? Talibowie obawiają się, że gra może być wykorzystywana do zabronionego w tym państwie hazardu. Fundamentalistyczne władze będą teraz badać zgodność tej formy rozrywki z szariatem.

Afgański fundamentalistyczny rząd zakazał na terenie państwa kierowanego przez talibów gry w szachy. Jak poinformowała brytyjska stacja BBC, decyzja zapadła ze względu na obawy, że ta forma rozrywki może być wykorzystywana do zakazanego w tym kraju hazardu.

"Względy religijne"

Poinformował o tym w niedzielę Atal Mashwani, rzecznik prasowy rządowej komórki odpowiedzialnej za sport, tłumacząc decyzję "względami religijnymi". Urzędnik przekazał, że gra została zakazana na czas nieokreślony, dopóki nie zostanie ustalone, czy jest zgodna z prawem islamskim (szariatem).

Jednocześnie, jak informuje afgańska agencja prasowa Khaama, zamknięta została Afgańska Federacja Szachowa.

"W dniach poprzedzających decyzję talibańskiego rządu szachiści zwracali się do ministerstwa sportu z prośbą o dofinansowanie na dalszą działalność, jednak odpowiedziano im, że gra została zakazana" - podała agencja Khaama.

BBC cytuje niezadowolonego z decyzji talibańskiego rządu Azizullaha Gulzadę, właściciela jednej z kawiarni w stolicy kraju, Kabulu, który przyznał, że szachy są dla wielu pozbawionych innych form rozrywek młodych ludzi jedyną formą spędzania wolnego czasu. - Wypijali filiżankę herbaty i rzucali wyzwanie swoim przyjaciołom w szachach - powiedział Gulzada.

W zeszłym roku władze zakazały uprawiania wolnych walk, np. zawodów w MMA - mieszanych sztukach walki. Uznano między innymi, że są one zbyt brutalne. - Ustalono, że ten sport jest problematyczny z punktu widzenia szariatu i ma wiele aspektów sprzecznych z naukami islamu - powiedział rzecznik talibów w sierpniu ubiegłego roku.

Bez względu na dyscyplinę praktycznie wszystkie sporty są obecnie w Afganistanie zamknięte dla kobiet. ONZ wskazuje, że od czasu przejęcia władzy przez talibów w 2021 roku w Afganistanie konsekwentnie wprowadzany jest "apartheid płciowy", a kobiety są stopniowo wypychane z przestrzeni publicznej. Poza zakazem edukacji obowiązuje je także zakaz chodzenia do parków, hal sportowych, siłowni czy salonów kosmetycznych. Nie mogą też wychodzić z domu bez męskiego opiekuna.

Talibowie u władzy

W sierpniu 2021 r. talibowie, islamscy radykałowie, którzy rządzili już Afganistanem w latach 1996-2001, ponownie przejęli władzę w tym kraju po wycofaniu się zagranicznych wojsk (m.in. polskich) pod przewodnictwem USA. Oficjalnie ani jedno państwo nie uznało legalności rządów talibów, choć wiele krajów - w tym kilka znaczących, takich jak Rosja czy Chiny, a także niektóre kraje Azji Centralnej - utrzymuje z Afganistanem rozwinięte stosunki gospodarcze i dyplomatyczne.

Afganistan doświadcza jednego z najgorszych kryzysów humanitarnych na świecie, co wiąże się z odcięciem wielu źródeł pomocy finansowej z zagranicy. Oprócz ograniczeń dotyczących praw kobiet talibowie poważnie ograniczyli wolność słowa i mediów, wielokrotnie zatrzymywali i torturowali przeciwników reżimu czy dziennikarzy.

Do kryzysu humanitarnego przyczyniło się m.in. odcięcie pomocy rozwojowej. Biuro ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej poinformowało, że ponad połowa 23-milionowej populacji boryka się z niedożywieniem. Utrudniony jest dostęp do opieki zdrowotnej, a zakaz edukacji kobiet powyżej 6. klasy podstawówki sprawi, że niedługo wystąpi niedobór pracownic ochrony zdrowia.

TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Czytaj także: