Wniosek o "pilną debatę" w Strasburgu o "bezprecedensowym skandalu korupcyjnym na najwyższym szczeblu władzy"

Źródło:
tvn24.pl
Afera wizowa w polskim MSZ. Rzeczniczka Komisji Europejskiej komentuje
Afera wizowa w polskim MSZ. Rzeczniczka Komisji Europejskiej komentuje TVN24
wideo 2/21
Afera wizowa w polskim MSZ. Rzeczniczka Komisji Europejskiej komentuje TVN24

Frakcja Odnówmy Europę w Parlamencie Europejskim złożyła wniosek, by na sesji plenarnej parlamentu w Strasburgu odbyła się "pilna debata" w sprawie polskiej afery wizowej. Oceniono, że stanowi ona "bezprecedensowy skandal korupcyjny".

"Grupa Renew Europe (Odnówmy Europę - red.) jest zbulwersowana doniesieniami o tym, że konsulaty polskiego rządu wydawały wizy obywatelom państw trzecich w zamian za łapówki, co stanowi bezprecedensowy skandal korupcyjny na najwyższym szczeblu władzy" - napisało ugrupowanie w oświadczeniu.

Zwrócono przy tym uwagę, że "nieuprawniona sprzedaż wiz Schengen zagraża bezpieczeństwu wszystkich obywateli Europy".

>> Afera wizowa w polskim MSZ. Rzeczniczka Komisji Europejskiej komentuje 

Grupa podała, że złożyła dziś wniosek "o pilną debatę w Parlamencie Europejskim z udziałem Komisji Europejskiej" w tej sprawie. 

- Rząd Polski musi odpowiedzieć na poważne pytania wszystkim Europejczykom, w tym swoim obywatelom, w strefie Schengen - komentowała Róża Thun, polityk związana z Polską 2050 i Odnówmy Europę.

CZYTAJ TAKŻE: Byli premierzy napisali do szefowej Komisji Europejskiej. Zadali trzy pytania

Parlament Europejski w StrasburguShutterstock

Afera wizowa

Śledztwa w sprawie nieprawidłowości przy składaniu wniosków o wydawanie wiz prowadzą prokuratura i Centralne Biuro Antykorupcyjne. Do tej pory zarzuty w sprawie możliwego oszustwa wizowego usłyszało siedem osób.

Opozycja mówi o korupcji i twierdzi, że podejrzenia budzą setki tysięcy wydanych dokumentów. Szef PO Donald Tusk nazwał to "największą aferą XXI wieku w Polsce". Z kolei politycy Prawa i Sprawiedliwości przekonują, że afery nie ma. Szef partii Jarosław Kaczyński w sobotę przekonywał, że "to nawet nie jest aferka".

CZYTAJ WIĘCEJ: Afera wizowa. Co wiemy do tej pory?

Zastępca dyrektora Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej Daniel Lerman na konferencji prasowej w ubiegłym tygodniu zrelacjonował, że "śledztwo wszczęte zostało 7 marca 2023 roku na podstawie materiałów przekazanych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne".

- Dotyczy ono płatnej protekcji przy przyspieszaniu procedur wizowych w stosunku do kilkuset wiz, składanych wniosków wizowych na przestrzeni półtora roku. Z tych kilkuset wiz większa część została załatwiona decyzjami odmowymi - tłumaczył prokurator. Dodał, że proceder dotyczył wniosków o wizy dla cudzoziemców w celu wykonywania pracy na terytorium Polski.

Autorka/Autor:akw/kab

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock