Abp Nycz zostanie kardynałem

Aktualizacja:

- Metropolita warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz otrzyma godność kardynała - ogłosił w środę Benedykt XVI. Papież odczytał listę przyszłych purpuratów na zakończenie audiencji generalnej w Watykanie i zapowiedział zwołanie konsystorza na 20 listopada. Nycz zostanie 11 Polakiem w Kolegium Kardynalskim.

Nominacje kardynalskie zostaną oficjalnie przyznane 20 listopada. Razem z abp. Nyczem, zaszczytu dostąpiło 24 innych duchownych z całego świata. 20 z nich ma mniej niż 80 lat, mogą więc dołączyć do konklawe, które w przyszłości wybierze następnego papieża.

Jak pisze Reuters, za każdym razem kiedy papież wybiera nowych kardynałów, członków swojej wąskiej grupy zaufanych doradców, daje mu to możliwość pokierowania przyszłym losem kościoła. To właśnie purpuraci pomagają mu podejmować najważniejsze decyzje oraz wybierają kolejnego papieża.

Szacowne grono

Na liście mianowanych kardynałów największą grupę stanowią Włosi, jest ich 10. Między innymi prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych arcybiskup Angelo Amato, przewodniczący Papieskiej Rady Kultury abp Gianfranco Ravasi i powołany 7 października nowy prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa abp Mauro Piacenza. Ponadto godność kardynalską Benedykt XVI postanowił nadać arcybiskupowi Palermo Paolo Romano i emerytowanemu przewodniczącemu Papieskiej Akademii Życia biskupowi Elio Sgreccii.

Nominacje otrzymało także dwóch Amerykanów, jeden Szwajcar, Brazylijczyk, Hiszpan, Ekwadorczyk, jeden dostojnik z Zambii, Demokratycznej Republiki Konga, Gwinei, Egiptu i Sri Lanki.

Obecnie elektorów z prawem głosu na konklawe jest około 120. Tych zawdzięczających tytuł Benedyktowi XVI będzie po 20 listopada 58.

Zaufany papieża

Urodzony w 1950 roku Nycz od 2007 roku pełni godność arcybiskupa metropolity warszawskiego i ordynariusza wiernych obrządku ormiańskiego w Polsce. Jego dewizą podczas posługi biskupiej są słowa "Ex Hominibus, pro Hominibus" (Z ludu, dla ludu).

Arcybiskup Nycz jest doktorem teologii w zakresie katechetyki. W Watykanie był znany przede wszystkim jako współorganizator pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. Organizował trzy ostatnie jego pobyty w˙Krakowie. Należał do najbliższych współpracowników kard. Franciszka Macharskiego, kiedy ten zarządzał archidiecezją krakowską.

Kardynał nominat przypomina w swoim nauczaniu, że po przemianach społeczno-politycznych, jakie zostały zapoczątkowane w 1989 roku, podczas IV pielgrzymki apostolskiej do Polski, Jan Paweł II przedstawił realistyczny program odnowy duchowo-moralnej, opartej na Dekalogu.

- Życie wszystkich Polaków potrzebuje gruntownej odnowy. Jej probierz stanowi ugruntowany w modlitwie i wrażliwości na potrzeby innych wzgląd na przykazania boże, których zwieńczenie stanowi przykazanie miłości Boga i bliźniego. Jest ono powszechne i bezwarunkowe, ma bowiem źródło w Bogu, który umiłował każdego człowieka - naucza w listach pasterskich.

Neutralne stanowisko

Podczas toczącej się dyskusji na temat zapłodnienia in vitro, nowo mianowany kard. mówi, że "nie będzie wojny między rządem a Kościołem w tej sprawie". - To są sprawy ważne i poważne, których się nie rozstrzyga na zasadzie wojny. Myślę, że nikomu nie zależy na tym, żeby to w ten sposób się działo - podkreśla.

Jak mówi hierarcha, Kościół nie zmieni negatywnego stanowiska wobec tej metody tylko dlatego, że popiera ją wielu ludzi. - Kościół nie może zmienić swej nauki w ramach otwartości czy podążania za współczesnym światem - podkreśla kardynał nominat.

Zabierając głos w kwestiach społecznych, hierarcha podkreśla, że "Polska dzisiaj potrzebuje rozumnego różnienia się w tych wszystkich sprawach, które dotyczą Polski". - Potrzeba rozumnego sporu o przyszłość naszej ojczyzny i jej kształt, zarówno co do treści, jak i co do formy tego sporu. Ale także potrzebuje Polska tej podstawowej jedności w tych sprawach, których się bez jedności ponad podziałami nie da załatwić, nie da rozwiązać - mówił.

Życie pełne pracy

Arcybiskup Nycz urodził się 1 lutego 1950 roku w Starej Wsi koło Oświęcimia. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1973 roku. W latach 1973-75 pracował jako wikariusz w Jaworznie-Szczakowej; w latach 1975-1977 był wikariuszem w Raciborowicach. Od roku 1981 do 1988 wykładał katechetykę na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

Po ukończeniu studiów doktoranckich na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim zaczął pracę w Wydziale Katechetycznym Kurii Metropolitarnej w Krakowie. W 1987 r. został wicerektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. W 1988 roku papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym krakowskim.

Od listopada 1999 roku abp Nycz pełni funkcję przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski do Spraw Wychowania. W czerwcu 2004 roku został mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem diecezjalnym koszalińsko-kołobrzeskim. Od grudnia 2004 abp Nycz jest członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, a od 2007 roku metropolitą warszawskim.

Źródło: PAP, Reuters