Dwóch katalońskich separatystów może jechać do PE. Ale jest warunek


Były premier Katalonii Carles Puigdemont oraz inny separatystyczny polityk Toni Comin, którzy w niedzielę zdobyli miejsca w europarlamencie, nie będą mogli sprawować mandatu bez zgody Hiszpanii - wynika z dokumentu opracowanego przez urzędników Parlamentu Europejskiego.

Z opublikowanej w czwartek przez madrycki dziennik "ABC" instrukcji PE w sprawie objęcia funkcji eurodeputowanego wynika, że obaj katalońscy separatyści będą musieli udać się osobiście do Madrytu, aby odebrać tam dokumenty, na podstawie których uzyskają immunitet jako deputowani do PE.

"Akredytacja jest uzależniona od otrzymania przez PE oficjalnych dokumentów władz kraju, z którego listy wyborczej został wyłoniony eurodeputowany" - napisano w dokumencie.

Puigdemont nie zamierza jechać do Madrytu

Ewentualna podróż do Hiszpanii Puigdemonta i Comina, którzy uzyskali mandaty do PE z listy separatystycznego bloku Razem dla Katalonii (JxCat), wiąże się z ich prawdopodobnym aresztowaniem w związku z organizacją nielegalnego referendum niepodległościowego w tym regionie w 2017 roku. Krótko po plebiscycie obaj wyjechali do Belgii w obawie przed zatrzymaniem przez policję. Puigdemont zapowiedział już, że nie zamierza jechać do Madrytu po dokumenty wymagane przez unijnych urzędników. Wyjaśnił, że swojego prawa do zasiadania w europarlamencie będzie dochodził na drodze sądowej.

Toni Comin i Carles Puigdemont nie mogą zostać europosłami bez zgody MadrytuGeneralitat de Catalunya/Shutterstock

Wizyta w Madrycie"nieodzowna" dla sprawowania mandatu w PE

W kwietniu wydawany w Katalonii dziennik "La Vanguardia" informował, że na polecenie przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Antonio Tajaniego podległy mu zespół prawny przygotował dokument dotyczący warunków, na jakich pozostający poza Hiszpanią katalońscy separatyści mogliby zasiadać w europarlamencie. W czterostronicowej "Nocie w sprawie wyborów do PE w Hiszpanii oraz immunitetu eurodeputowanych" napisano, że wizyta Puigdemonta w Madrycie i uregulowanie jego sytuacji prawnej, jako poszukiwanego przez hiszpański wymiar ścigania, jest "nieodzowna dla sprawowania mandatu w PE". Z argumentacją prawników PE polemizowali przed wyborami adwokaci Puigdemonta, według których wizyta byłego katalońskiego premiera w Hiszpanii jest zbędna, a immunitet przysługujący eurodeputowanemu rozpoczyna ważność w dniu ogłoszenia wyników wyborów.

Autor: akw\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Generalitat de Catalunya/Shutterstock

Tagi:
Raporty: