Abbas przeprasza za słowa o Holokauście. Minister obrony Izraela: nie przyjmuję


Przywódca Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas przeprosił w piątek za swoje słowa na temat Holokaustu. W poniedziałek stwierdził, że prześladowanie europejskich Żydów było spowodowane ich własnym postępowaniem.

"Jeśli ludzie, szczególnie ci wyznający judaizm, zostali obrażeni przez moją wypowiedź w Palestyńskiej Radzie Narodowej, to ich przepraszam" - napisano w oświadczeniu wydanym przez biuro Abbasa w Ramallah.

Palestyński przywódca zaznaczył, że "nie było (jego) zamiarem" urażenie niczyich uczuć i zapewnił o swoim "szacunku wobec judaizmu oraz pozostałych religii monoteistycznych". Abbas potępił również antysemityzm oraz nazwał Holokaust "najbardziej potworną zbrodnią w historii".

"Nie przyjmuję jego przeprosin"

Jego przeprosiny odrzucił w piątek minister obrony Izraela Awigdor Lieberman.

"Abu Mazen to podły negacjonista Holokaustu, który napisał doktorat z negowania Holokaustu, a następnie również opublikował książkę o negowaniu Holokaustu. Tak powinien być traktowany. Nie przyjmuję jego przeprosin" - napisał na swoim Twitterze szef resortu.

"Szczyt ignorancji"

W poniedziałkowym przemówieniu w Palestyńskiej Radzie Narodowej Abbas powiedział, że wrogie postawy wobec Żydów w Europie były spowodowane ich "społeczną funkcją", w tym lichwą, a nie religią. Dodał, że "z historii wynika, iż nie ma podstaw dla istnienia ojczyzny Żydów". Premier Izraela Benjamin Netanjahu oskarżył w środę Abbasa o antysemityzm i negowanie Holokaustu.

"Wzywam międzynarodową społeczność do potępienia wyraźnego antysemityzmu Abu Mazena (pseudonim Abbasa - red.) (...)" - napisał na Twitterze Netanjahu. Dodał, że słowa Abbasa to "szczyt ignorancji".

Wciąż na czele OWP

W piątek Abbas został ponownie wybrany na szefa komitetu wykonawczego Organizacji Wyzwolenia Palestyny. 83-letni Abbas pełni funkcję przewodniczącego OWP od września 2004 roku. W styczniu 2005 roku polityk został zaprzysiężony na stanowisko prezydenta Autonomii Palestyńskiej.

4 stycznia 2013 roku na mocy swego dekretu Abbas zmienił nazwę Autonomii Palestyńskiej na "Państwo Palestyńskie", którego jest obecnie prezydentem.

Autor: momo//kg / Źródło: PAP