Siedem rzeczy, które warto wiedzieć 26 kwietnia: szwedzka rakieta w Norwegii, problem z Putinem, nowy proces Trumpa

Źródło:
PAP, Reuters
Przejazd kolumny z Donaldem Trumpem z Trump Tower do sądu karnego
Przejazd kolumny z Donaldem Trumpem z Trump Tower do sądu karnegoReuters
wideo 2/2
Przejazd kolumny z Donaldem Trumpem z Trump Tower do sądu karnegoReuters

Ruszył proces Donalda Trumpa w sprawie o gwałt. W Izraelu w czasie dorocznych obchodów Dnia Niepodległości protestowano przeciwko planom rządu w sprawie zmian w sądownictwie. Z kolei szwedzka rakieta badawcza w wyniku awarii spadła na terytorium Norwegii.

1. Wybrano ławę przysięgłych w sprawie Trumpa, proces ruszył

Wybrano 9-osobową ławę przysięgłych w cywilnej sprawie, w której pisarka i felietonistka E. Jean Carroll zarzuciła Donaldowi Trumpowi, że w latach 90. zgwałcił ją w domu towarowym Bergdorf Goodman na Manhattanie. Równocześnie we wtorek proces ruszył. Nie wiadomo, czy były prezydent, który nie przyznaje się do winy, w ogóle będzie zeznawał.

Były prezydent USA twierdzi, że "nigdy w życiu nie spotkał tej osoby". - Ona próbuje sprzedać nową książkę, to powinno wskazywać na jej motywację. Powinna być sprzedawana w sekcji fikcja – ocenił i dodał, że fizycznie Carrol nie jest w jego typie.

2. Protesty w Dzień Niepodległości Izraela

W Izraelu rozpoczęły się doroczne obchody Dnia Niepodległości – dziesiątki tysięcy ludzi zdecydowały się w związku z tym wznowić protesty przeciwko planom rządu dotyczącym zmian w sądownictwie.

Gdy przywódcy i honorowi goście prowadzili uroczystości zapalania pochodni w Jerozolimie, w Tel Awiwie odbywały się manifestacje. Tysiące ludzi przyniosły ze sobą niebiesko-białe flagi Izraela, które stały się symbolem cotygodniowych protestów przeciwko reformie wymiaru sprawiedliwości – przekazała agencja Reutera.

3. RPA nie chce aresztować Putina? Biuro prezydenta prostuje słowa głowy państwa

Duże zamieszanie w RPA. Prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa przekazał we wtorek, że Afrykański Kongres Narodowy będzie dążył do wycofania członkostwa RPA z Międzynarodowego Trybunału Karnego. Deklaracja ta oznaczałaby, że władze w Pretorii mogą chcieć się uchylić od obowiązku zatrzymania prezydenta Rosji Władimira Putina, który w sierpniu może odwiedzić ich kraj.

Jednak już po kilku godzinach biuro prezydenta wydało oświadczenie: "Urząd prezydencki pragnie wyjaśnić, że RPA pozostaje sygnatariuszem (MTK)". Dodano, że "wyjaśnienie jest następstwem błędu w komentarzu poczynionym podczas briefingu medialnego zorganizowanego przez rządzący Afrykański Kongres Narodowy".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: RPA chce wycofać się z MTK

4. Przemoc wobec migrantów w Serbii

Serbscy policjanci stosują przemoc wobec próbujących przekroczyć granicę migrantów - poinformowała serbska redakcja Radia Wolna Europa (RWE), publikując nagrania z miejscowości graniczących z Bośnią i Hercegowiną oraz Chorwacją.

Dane serbskiego resortu spraw wewnętrznych wskazują, że policja w 2022 roku "uniemożliwiła 66 tys. nielegalnych prób przekroczenia granicy - ponad dwukrotnie więcej niż w latach poprzednich".

5. Protesty nauczycieli w Portugalii

Kilkadziesiąt tysięcy pracowników portugalskich szkół wzięło udział w manifestacji w centrum Lizbony, stolicy kraju, paraliżując ruch w mieście.

Większość organizacji reprezentujących pracowników oświaty domaga się podwyżek płac uwzględniających wzrost inflacji. Zdaniem władz syndykatu STOP rząd powinien podnieść płace wszystkim osobom zatrudnionym w szkołach co najmniej o 120 euro miesięcznie.

6. Sanders popiera Bidena

Senator Bernie Sanders poinformował, że poprze starania o reelekcję prezydenta Joe Bidena, tym samym rezygnując z własnej kandydatury na fotel prezydenta USA.

Sanders był głównym rywalem Bidena w demokratycznych prawyborach prezydenckich w 2020 roku. W rozmowie z agencją AP amerykański senator zapowiedział, że "zrobi wszystko, co w mojej mocy, aby zobaczyć, że prezydent zostanie ponownie wybrany".

7. Szwedzka rakieta spadła na terytorium Norwegii

Rakieta badawcza wystrzelona przez Sweden Space Corp (SSC) z Centrum Kosmicznego Esrange w północnej Szwecji uległa awarii i spadła na terytorium sąsiedniej Norwegii.

Rakieta osiągnęła wysokości 250 kilometrów, gdzie prowadzono eksperymenty w stanie zerowej grawitacji - podała agencja w oświadczeniu.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP, Reuters