Władimir Putin zaapelował do Rosjan o udział w niedzielnych wyborach prezydenckich. W orędziu zwrócił się do swoich rodaków: - Proszę was, abyście przyszli na wybory i zagłosowali na naszą wspólną przyszłość. Na przyszłość Rosji.

Postrzępione manekiny, rozbite szyby, zawalone dachy i gruz - tyle pozostało ze sklepu i jego okolic, gdy w czwartek około południa doszło tam do eksplozji. Osiem osób jest rannych, ale ratownicy przeszukują miejsce wybuchu w poszukiwaniu osób, które mogły zostać uwięzione w pobliskich punktach.

Trwają poszukiwania morskiej katastrofy. W czwartek wieczorem, na południe od stolicy Bangladeszu, Dhaki prom pasażerski zderzył się frachtowcem. Poszedł na dno. Jak podają lokalne władze, co najmniej 39 osób nie żyje.

Rosja nie zgodziła się na wydanie zgody na ekstradycję do Serbii wdowy po byłym prezydencie Jugosławii Mirjany Marković i jej syna - Marko. Z takim wnioskiem serbski MSZ zwrócił się w czwartek.

- Będę utrzymywał partnerskie stosunki z Moskwą, natomiast nadal będę ignorował i starał się izolować reżim w Hawanie - mówił w czwartek na konferencji prasowej w Białym Domu George W. Bush. Wypowiedział się też o akcji tureckich wojsk w Kurdystanie. Konsekwentnie jednak odmawiał komentowania obecnej kampanii wyborczej w Stanach Zjednoczonych.

Prezydent Kenii Mwai Kibaki i lider opozycji Raila Odinga podpisali porozumienie, które ma powstrzymać falę przemocy, która zalewała kraj od grudniowych wyborów.

W czwartek w wyniku izraelskiego nalotu na Strefę Gazy zginęło czterech palestyńskich chłopców. Grali w piłkę na odsłoniętym terenie w Dżabalii. Żaden z nich nie ukończył 16 lat.

Około 200 Romów chwyciło za noże i skoczyło sobie do gardeł po tym, jak rodzina 14-latka odwołała jego ślub z 12-letnią dziewczyną. Jak podaje rumuńska policja, nikt nie został ranny, jednak dziennik "Adevarul" podaje, że 12 osób odniosło obrażenia.

Premier Serbii Vojislav Kosztunica w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji wykluczył dalsze zbliżenie jego kraju z Unią Europejską. Przynajmniej do momentu, gdy wspólnota nie zmieni swojej polityki wobec Kosowa. Tymczasem szef serbskiego MSZ zarzucił sąsiadom zdradę regionalnej solidarności.

Włochy słyną nie tylko z pizzy czy spaghetti. Ostatnio głośno zrobiło się o bardzo nietypowych kierunkach studiów w tym kraju. Uniwersytety prześcigają się w pomysłach, by zaskoczyć i przyciągnąć jak największą liczbę studentów.

Szwedzkie służby bezpieczeństwa (SAPO) aresztowały w czwartek trzech obywateli tego kraju, podejrzanych o planowanie i finansowanie zamachów terrorystycznych. Równolegle w sąsiedniej Norwegii również aresztowano trzy osoby.

Jedna osoba zginęła, 13 zostało rannych w czwartkowym wybuchu gazu w centrum Lyonu. Eksplozję można było odczuć nawet w promieniu 200 metrów.

Pięciu mieszkańców Kopenhagi mieli zabić polscy zabójcy na zlecenie gangsterów z Danii. Na szczęście dla ofiar, Polakom nie udało się wykonać zadania.

Dżinsy, blask reflektorów, głośna muzyka i tłumy rozentuzjazmowanych młodych ludzi. Dmitrij Miedwiediew, kandydat na prezydenta Rosji, w iście amerykańskim stylu zdobywa serca młodego elektoratu.

14 lat po upadku apartheidu, RPA znów wstrząsają niepokoje na tle rasowym. Powód? Film, na którym biali studenci każą czarnoskórym sprzątaczkom pić mocz i jeść zepsute mięso.

- Nie wszystko poszło według planu - ocenia jeden z lekarzy, który badał Lecha Wałęsę. Podczas środowego zabiegu chirurdzy udrożnili jedynie jedno z naczyń sercowych prezydenta. Wszczepienie rozrusznika serca przesunięto na piątek.

Do Karbali, świętego miasta szyitów w Iraku, ściągnęło dziewięć milionów pielgrzymów. Świętują na ulicach miasta i w miejscowych meczetach zakończenie święta Arbain.

- Nie ma żadnego ustalonego terminu zakończenia operacji armii tureckiej w północnym Iraku - poinformował specjalny wysłannik Ankary, Ahmet Davutoglu. O jak najszybsze zakończenie akcji apelują Waszyngton i Bagdad.