Konwój 112 ciężarówek z niemiecką pomocą humanitarną dotarł we wtorek na terytorium Ukrainy, przejeżdżając przez przejście graniczne Dorohusk-Jagodzin - potwierdziła rzeczniczka niemieckiego ministerstwa do spraw współpracy gospodarczej i rozwoju. Do Donbasu jadą m.in. przenośne kuchenki, grzejniki, generatory prądu, zbiorniki na wodę, odzież i łóżka.
Pomoc humanitarna na razie zostanie zmagazynowana w pobliżu Kijowa i w najbliższych dniach uzupełniona materiałem zakupionym na miejscu. Potem całość będzie przetransportowana ukraińskimi ciężarówkami do Charkowa, Słowiańska, Mariupola, Zaporoża i Dniepropietrowska w celu rozdzielenia wśród osób poszkodowanych przez konflikt zbrojny na wschodzie Ukrainy.
Część dostawy przekaże im osobiście w przyszły wtorek w Charkowie niemiecki minister do spraw współpracy gospodarczej i rozwoju Gerd Mueller.
Konwój z pomocą dla Donbasu
We wtorek ok. godz. 10 zakończyła się odprawa ciężarówek, a po godz. 11 ostatni samochód przejechał przez przejście graniczne w Dorohusku.
Jak poinformowała rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej Agnieszka Golias, odprawa prowadzona była zarówno przez polskich, jak i ukraińskich strażników granicznych i celników, po polskiej stronie. Rozpoczęto ją jeszcze w poniedziałek o godzinie 21.45.
Golias wyjaśniła, że wspólne działania znacznie skróciły odprawę ciężarówek. - Na przejściu nie było utrudnień. Podczas odprawy nie doszło do żadnych incydentów - dodała.
Rzecznik policji: przejazd bez zakłóceń
Przejazd przez Polskę 112 ciężarówek rozpoczął się 2 października. Polskie służby nie chciały ujawniać szczegółów trasy m.in. ze względu na bezpieczeństwo. Według nieoficjalnych informacji ciężarówki jechały od Świecka, drogą A2 i później w kierunku Lublina i Dorohuska.
Rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski powiedział we wtorek, że przejazd przebiegł bez zakłóceń.
- Byliśmy w stałym w kontakcie z organizatorem, z naszą Strażą Graniczną, Służbą Celną. W niektórych miejscach, między innymi w miastach, policjanci pilotowali przejazd konwoju, tak by odbywał się on bezpiecznie i z jak najmniejszymi utrudnieniami dla innych użytkowników dróg - zaznaczył Sokołowski.
Pomoc dla Ukrainy
Niemiecka Federalna Agencja Pomocy Technicznej (THW) wysłała 2 października konwój na Ukrainę.
Ciężarówki z pomocą przeznaczoną dla mieszkańców miast na Ukrainie, którzy ucierpieli w wyniku walk między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami, wiozą dary o wartości sięgającej 10 mln euro.
Ministerstwo współpracy gospodarczej i rozwoju w Berlinie poinformowało, że wśród wysłanego sprzętu są przenośne kuchenki, grzejniki, generatory prądu, zbiorniki na wodę i ropę, odzież zimowa, koce i łóżka polowe, a także pakiety sanitarne.
Lista potrzebnych rzeczy została ustalona w porozumieniu z władzami Ukrainy. Pomoc dotrze głównie do Charkowa, Słowiańska, Mariupola, Zaporoża i Dniepropietrowska. Część sprzętu zostanie zakupiona bezpośrednio na Ukrainie.
Zaporoże, Dniepropietrowsk i Charków to miasta, które nie ucierpiały w wyniku konfliktu w Donbasie, ale do których uciekły dziesiątki tysięcy Ukraińców opuszczających swe domy w obwodach donieckim i ługańskim.
Autor: adso,pk//plw / Źródło: PAP, tvn24.pl, TVN24