Rząd Japonii ogłosił we wtorek, że przeznaczy 120 mln dol. na stabilizację sytuacji w Mali i Sahelu. W ataku terrorystycznym dokonanym na kompleks gazowy w Algierii zginęło w połowie stycznia dziesieciu Japończyków. Atak miał związek z konfliktem w tej części Afryki.

- Tortury są szkodliwe, a bezzałogowe drony użyteczne, lecz nie decydujące - mówił w poniedziałek generał Stanley McChrystal, były dowódca wojsk USA w Afganistanie. Przyznał, że w Iraku Amerykanie popełnili zbyt wiele błędów, począwszy od tego, że zajęli kraj, o którym prawie nic nie wiedzieli.

Tajemnicze zniknięcie dziecka, niewyjaśniona śmierć młodej kobiety, czy podejrzana o morderstwo sławna osoba. Takie historie budzą wielkie zainteresowanie. Najgłośniejsze sprawy stają się znane na cały kraj, tak jak w Polsce przypadek Katarzyny W., a niektóre wręcz przekraczają granice i poruszają światową opinię publiczną.

Powtórka scenariusza z Neapolu - tak włoskie media określają groźbę kryzysu śmieciowego w Rzymie, który wybuchnie, jeśli pilnie nie powstanie nowe wysypisko na odpadki ze stolicy. Nie chcą ich przyjmować mieszkańcy okolic Frosinone na południe od miasta.

Tylko najgłośniejsze skandale korupcyjne kosztowały Hiszpanów od 2000 roku 7 mld euro, o miliard więcej niż wynosi budżet ministerstwa obrony - podaje w ogłoszonym w poniedziałek raporcie konserwatywny dziennik hiszpański "ABC".

Irlandzki minister ds. rolnictwa Simon Coveney poinformował w poniedziałek, że irlandzkie służby odkryły, że wołowina zanieczyszczona koniną, którą odkryto w irlandzkich burgerach, była importowana z Polski. Według polskiej Inspekcji Weterynaryjnej polskie ubojnie dostarczyły do Irlandii wyłącznie wołowinę.

Litewskie służby kontroli żywności poinformowały w poniedziałek, że jej inspektorzy podczas kontroli nie znaleźli polskich słodyczy wyprodukowanych z zanieczyszczonego mleka w proszku. Polska inspekcja sanitarna ostrzegała przed tygodniem przed waflami firmy Magnolia.

Ofensywa francuskiego wojska w północnym Mali w ostatnich dniach nabrała zawrotnego tempa. W ciągu 48 godzin zajęto dwa największe miasta pozostające w rękach rebeliantów, Gao i Timbuktu, odległe od siebie o setki kilometrów. Na to drugie zeskoczyli francuscy spadochroniarze.

Trafienie samolotu przez pocisk mogło być powodem katastrofy lotniczej w rejonie wyspy Ustica we Włoszech w 1980 roku - stwierdził wymiar sprawiedliwości. Po 33 latach od tragedii, Sąd Najwyższy w wyroku o wypłacie odszkodowań dla rodzin kilku z 81 ofiar, po raz pierwszy wskazał możliwą przyczynę katastrofy.

Jedenastu jemeńskich żołnierzy zginęło w poniedziałek w wyniku samobójczego zamachu. Do ataku doszło po tym, jak armia podjęła atak na bastion Al-Kaidy, w wyniku fiaska rozmów na temat uwolnienia trojga zachodnich zakładników - podały miejscowe władze i okoliczni mieszkańcy.