Katastrofa kolejowa w Belgii

42 osoby zostały ranne, w tym dwie ciężko w czołowym zderzeniu pociągu pasażerskiego z towarowym w czwartek rano w pobliżu miasta Huy w belgijskiej prowincji Liege - podała zarządzająca belgijskimi kolejami kompania Infrabel.

Iran potępił polskich studentów

To upokarzające dla polskiego środowiska naukowego - tak ocenił irański ambasador udział polskich studentów w wiecu organizacji uznawanej za terrorystyczną w Paryżu. Dla dyplomaty cała sytuacja może negatywnie wpłynąć na obustronne stosunki naszych państw.

OBWE: Wielki Głód to stalinowska zbrodnia

Zgromadzenie Parlamentarne OBWE zaapelowało do parlamentów europejskich krajów o uznanie Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 30. za zbrodnię reżimu stalinowskiego. Nie pojawiło się jednak słowo "ludobójstwo", używane w tym kontekście przez stronę ukraińską.

Katastrofa Concorde'a: odpowiedzą jak za zabójstwo

Linie lotnicze Continental Airlines i 5 osób fizycznych odpowiedzialnych za katastrofę Concorde'a w 2000 roku staną przed sądem za zabójstwo. Samolot Air France rozbił się tuż po starcie z lotniska Charles'a de Gaulle'a. W katastrofie zginęło 117 osób.

Adolf Hitler usiadł obok ofiar holokaustu

Już w sobotę w Berlnie, zaledwie kilkaset metrów od pomnika ofiar holokaustu, zostanie otwarty gabinet figur woskowych Madame Tussauds. Największą atrakcją ma być figura przedstawiająca siedzącego w bunkrze Adolfa Hitlera.

Posłuchaj jak śpiewa Ziemia

Piszczy, skrzypi, jęczy, wyje. Całą symfonię dźwięków, wydawanych przez naszą planetę, nagrali naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Prezydent Czech liczy na fiasko Traktatu

- Mam nadzieję na zablokowanie ratyfikacji traktatu UE - powiedział prezydent Czech Vaclav Klaus w wywiadzie dla dziennika "Lidove noviny". Nie kryje zadowolenia z decyzji Lecha Kaczyńskiego i liczy, że czeski Trybunał Konstytucyjny uzna Traktat Lizboński za niezgodny z konstytucją.

Premier milczy ws. tarczy

Niecałą godzinę trwało spotkanie premiera Donalda Tuska z ambasadorem USA Victorem Ashem. Rozmowa dotyczyła m.in. warunków umowy o instalacji tarczy antyrakietowej w Polsce. Na razie brak konkretów na temat przebiegu i rezultatów spotkania - obie strony powstrzymują się od komentarzy.

Miedwiediew: McCain jest niepoważny

Prezydent Dmitrij Miedwiediew uznał za niepoważne sugestie kandydata na prezydenta USA John McCaina, że Rosja może być wykluczona z Grupy G-8 - wynika z oświadczenia wydanego tuż przed szczytem siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata i Rosji.

Spalona siedziba, wygrane wybory

Komisja Wyborcza oficjalnie potwierdziła wyborcze zwycięstwo Mongolskiej Partii Ludowo-Rewolucyjnej. Opozycja mówi o fałszerstwach, na ulicach zamieszki, prezydent wprowadza stan wyjątkowy, a rzecznik komisji wyborczej mówi: Wybory były przeprowadzone "zgodnie z prawem i w sposób uczciwy".

Litwa: Rosjanie wracają do zimnej wojny

Przewodniczący litewskiego Sejmu Ceslovas Jursenas próbą przywrócenia czasów zimnej wojny nazwał oświadczenie rosyjskiego parlamentu. W środę Duma stwierdziła, że władze Litwy zagrażają bezpieczeństwu i stabilności w Europie.

Składy amunicji wyleciały w powietrze

Do serii eksplozji doszło w czwartek w magazynach wojskowych niedaleko stolicy Bułgarii - Sofii. Wybuchy były tak silne, że mieszkańcy pobliskich wsi, a nawet odległej o 15 kilometrów Sofii myśleli, że to trzęsienie ziemi.

Morderczy upał we Włoszech

Z powodu upałów, na południu Włoch zmarły trzy osoby. W niemal całym kraju już od kilkunastu dni temperatura sięga niemal 40 stopni Celsjusza.

Odbita po sześciu latach

- Boże, to jest cud - powiedziała wzruszona Ingrid Betancourt, po tym jak po sześciu latach została odbita z rąk kolumbijskiej partyzantki. Wojsko odbiło ją wraz z 14 innymi osobami porwanymi przez kolumbijską lewacką partyzantkę FARC.

Amerykanie o tarczy także z Litwą

Podczas gdy Amerykanie kończyli negocjacje ws. tarczy z polską delegacją, w tym samym czasie Condoleezza Rice rozmawiała z premierem Litwy. Między innymi również o tarczy...

Lawina błota zasypie miasteczko?

Chilijski wulkan Llaima znów daje o sobie znać. Z krateru wulkanu wydostaje się lawa i topi pokrywający zbocza góry lodowiec. Eksperci ostrzegają przed lawinami błotnymi.

Zwiefka: RTL dopuściła się manipulacji

- Telewizja RTL dopuściła się manipulacji i niewykluczone, że wytoczę jej w tej sprawie proces - powiedział w "Magazynie 24 Godziny" TVN24 Tadeusz Zwiefka. Europoseł PO został napiętnowany przez niemieckie media za to, że zamiast pracować w parlamencie, podpisał się na liście, wziął poselską dietę i odleciał do Polski.

USA chcą sankcji dla Mugabego

Amerykanie przygotowali projekt ONZ-owskich sankcji przeciwko reżimowi Zimbabwe. Przewiduje on zamrożenie aktywów i objęcie zakazem podróżowania prezydenta Roberta Mugabego.

Rozwiodą się, by nie stracić pracy

O pracę wszędzie ciężko, dlatego poświęcamy wiele by jej nie stracić. Szczególnie dużo poświęciło kilka albańskich kobiet, które by utrzymać posady postanowiły się rozwieść.

Czarny obraz Romów w Unii

Miliony mieszkających w Unii Europejskiej Romów podlegają ciągłej dyskryminacji - głosi najnowszy raport Komisji Europejskiej. Odpowiedzialność za taki stan spada na kraje członkowskie, które nie robią wystarczająco wiele, by go zmienić.

"Nie chcę wyrzucać Polski z Unii"

- Moja wypowiedź została źle zinterpretowana, wcale nie chcę wyrzucać Polski z Unii - oświadczyła niemiecka eurodeputowana, dementując tym swoje wcześniejsze słowa o tym, że Polska powinna zostać wyłączona ze Wspólnoty jeśli nie zechce ratyfikować Traktatu Lizbońskiego.

Afgańska misja za mało mobilna

Więcej samolotów, więcej śmigłowców, więcej wszystkiego... Tak można podsumować potrzeby misji NATO w Afganistanie. W Wiedniu przedstawił je naczelny dowódca wojsk NATO w Europie, amerykański generał John Craddock.

Sarkozy będzie przekonywał Kaczyńskiego osobiście?

- Jeśli będzie to konieczne, zrobimy to, co trzeba - powiedział francuski sekretarz stanu ds. europejskich pytany, czy prezydent Francji Nicolas Sarkozy zamierza przyjechać do Polski, aby przekonać Lecha Kaczyńskiego do ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego.

Mandela nie jest już terrorystą

Chociaż brzmi to kuriozalnie, to okazuje się, że dopiero teraz Nelson Mandela, legenda walki o prawa człowieka i laureat pokojowej Nagrody Nobla, został wykreślony z listy terrorystów rządu USA.

Wielka obława na nożowników

Ponad tysiąc aresztowanych w rezultacie sześciotygodniowej akcji - to bilans walki londyńskiej policji z nożownikami. Przestępstwa z użyciem noży stała się w stolicy Wielkiej Brytanii prawdziwą plagą. Tylko w ciągu trzech ostatnich dni na ulicach Londynu zadźgane zostały trzy osoby.

Zabójca poszukiwany żywy lub martwy

Austriacka policja wydała międzynarodowy nakaz aresztowania dla 66-letniego mężczyzny podejrzanego o wielokrotne morderstwo. Funkcjonariusze podejrzewają jednak, że mógł on popełnić samobójstwo.

Zamach terrorystyczny przy użyciu buldożera

Rozpędzony buldożer staranował w centrum Jerozolimy kilka samochodów, a później wjechał w miejski autobus. Trzy osoby zginęły, a ponad 20 zostało rannych. Policja kierowcę buldożera zastrzeliła. Twierdzi, że był to zamach terrorystyczny.

Dziewięć ofiar katastrofy śmigłowca

Co najmniej dziewięć osób zginęło w Rosji w katastrofie śmigłowca Mi-8. Maszyna spadła na ziemię w czasie lądowania, a po upadku stanęła w płomieniach.

Media: Kaczyński gra Traktatem, by pomóc PiS

Dzień po słynnym wywiadzie Lecha Kaczyńskiego europejska prasa pełna jest krytycznych wobec polskiego prezydenta opinii. Zachodnie media uznają, że prezydencka wypowiedź o bezprzedmiotowości ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego obliczona jest na użytek polityki krajowej.

Lincz z 1946 roku będzie rozliczony

Ostatni udokumentowany lincz w historii Ameryki znajdzie najprawdopodobniej finał w sądzie. FBI wszczęło dochodzenie w sprawie makabrycznego mordu z 1946 roku na czworgu czarnoskórych farmerach.