Sześć osób skazanych według prawa szarijatu w Nigerii zostanie ukamienowanych. 46 innych osób czeka na amputacje kończyn - donosi państwowa nigeryjska agencja informacyjna.

Zespół polskich astronomów z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, wraz z ekipą międzynarodową, odkrył układ planetarny podobny do Słonecznego. Tę rewolucyjną informację publikuje najnowszy numer tygodnika "Science".

25 tysięcy osób zebrało się przed budynkiem parlamentu w Tbilisi w największej jak do tej pory po styczniowych wyborach antyprezydenckiej demonstracji. Zebrani trzymali flagi opozycyjnych ugrupowań i portrety lidera opozycji Lewana Gaczecziładze.

Obecny prezydent Vaclav Klaus został w piątek po południu ponownie wybrany przez czeski parlament na to stanowisko - poinformowała agencja CTK, powołując się na źródła parlamentarne. Zdobył 141 z 280 głosów połączonych izb.

Kanada wyda Włochom 83-letniego nazistowskiego zbrodniarza wojennego - poinformowali przedstawiciele włoskich władz. Były eseman Michael Seifert resztę życia spędzi w więzieniu koło Neapolu.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wzięła udział w światowej premierze dramatu "Katyń" Andrzeja Wajdy na 58. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Na żaden z berlińskich pokazów filmu nie ma już ponoć biletów.

Wbrew oczekiwaniom premier Kosowa Hashim Thaci nie podał terminu proklamowania niepodległości Kosowa, ale agencja EFE powołując się na źródła parlamentarne podała, że nastąpi to w niedzielę o 15 czasu lokalnego.

Jeśli Zachód uzna niepodległość Kosowa, Rosja zmieni swoją politykę wobec separatystycznych regionów Gruzji - Abchazji i Osetii Południowej. Takie oświadczenie rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych opublikowała agencja Interfax. Kilkadziesiąt minut później MSZ informację zdementował.

Wyzywające wystąpienie, które wykopuje przepaść między Rosją a Zachodem, czy tylko ostra retoryka obliczona na reakcję nadwrażliwych komentatorów? - brytyjska prasa jest podzielona w kwestii oceny czwartkowego wystąpienia Władmira Putina na dorocznej konferencji prasowej.

Dotychczasowy prezydent Vaclav Klaus, socjaldemokrata Jan Szvejnar i komunistyczna eurodeputowana Jana Boboszikova - z tego grona czescy parlamentarzyści już po raz drugi będą próbować wybrać prezydenta Czech. Największe szanse ma Klaus.

Prezydent USA George W. Bush uznał, że w sudańskim Darfurze ma miejsce ludobójstwo. Mimo to w wywiadzie dla BBC bronił decyzji o niewysyłaniu do Afryki amerykańskich żołnierzy.

Wolność, własność prywatna i niezależne sądownictwo - to najważniejsze zagadnienia, którymi ma zająć się nowa administracja prezydenta Rosji. Wymienił je sam Dmitrij Miedwiediew, najprawdopodobniej następny gospodarz Kremla.

Po ciężkich walkach o stolicę prezydent Czadu Idriss Deby postanowił wprowadzić na terenie całego kraju stan wyjątkowy. Tymczasem antyrządowi rebelianci koncentrują siły na terenach, na które mają być wysłane wojska Unii Europejskiej.

Na razie jest tylko kilka osób, ale docelowo Polaków w brytyjskiej policji ma być dużo więcej. Scotland Yard desperacko potrzebuje policjantów, którzy mówią po polsku. To - według "Gazety Wyborczej" - szansa dla naszych emigrantów.

- Ten człowiek jest w stanie poprowadzić nasz kraj w niebezpiecznej godzinie - po prawie dwóch tygodniach od wycofania się z wyścigu po prezydencką nominację, Republikanin Mitt Romney wskazuje swoim wyborcom, na kogo oddać głos: na Johna McCaina.

Prezydent USA George W. Bush nakazał w czwartek swym wojskowym zestrzelenie amerykańskiego satelity szpiegowskiego za pomocą pocisku odpalonego z okrętu wojennego.

Grupa nepalskich kobiet planuje wspiąć się wiosną na Mount Everest. Chcą w ten sposób rozpowszechnić świadomość zmian klimatycznych w Himalajach oraz pomóc w zwiększeniu pozycji kobiet w regionie Katmandu. O celach wyprawy poinformowały w czwartek organizatorki przedsięwzięcia.

Senat USA uchwalił zakaz stosowania symulacji topienia więźniów po przywiązaniu ich do deski, oraz innych brutalnych metod przesłuchań uznanych za tortury, używanych przez CIA wobec podejrzanych o terroryzm

Wypadek lotniczy w stolicy Armenii Erywaniu. Samolot z ponad 20 pasażerami na pokładzie ześlizgnął się z pasa startowego i stanął w płomieniach. Na szczęście nikt nie zginął.

Barack Obama ma już dwucyfrową przewagę procentową nad swoją rywalką Hillary Clinton w wyścigu o nominację prezydencką w Partii Demokratycznej - wynika z najnowszego sondażu. Co więcej Obama odbiera "twardy" elektorat Clinton - kobiety i białych wyborców.

Premier Serbii Vojislav Kosztunica uznał, że "secesja Kosowa" jest nieuchronna i dlatego apeluje do Serbów, by przygotowali się do tego. Podczas wystąpienia w telewizji podkreślił jednak, że serbskie władze nigdy nie pogodzą się z tym faktem.

Prokuratura wystąpiła w czwartek o uwolnienie dwojga Polaków od zarzutu "nieumyślnego spowodowania śmierci". Przed francuskim sądem odpowiadają oni w sprawie śmierci pięciu strażaków, którzy gasili pożar w wynajmowanym przez nich mieszkaniu.

Koniec z bluzkami w kropki i spódniczkami w paski. Tych deseni na ubrankach dzieci i personelu zabroniono w jednym ze szwedzkich żłobków. Powód? - Wzory te mogą wywoływać u pracowników migrenę - twierdzi dyrektor placówki.

- Chciałabym podarować panu Walentynkę. Jak można to zrobić? - zapytała Władimira Putina, w czwartek na konferencji, jedna z dziennikarek. - Proszę podejść - zasugerował ustępujący ze stanowiska prezydent Rosji.

- Moje ugrupowanie jest gotowe na otwartą wojnę z Izraelem - oświadczył w czwartek przywódca Hezbollahu. Miałaby ona być odwetem za śmierć jednego z dowódców tego ugrupowania Imada Fayeza Mugniyaha. W Bejrucie w czwartek tysiące jego zwolenników uczestniczą w pogrzebie.

- Po prostu mu wierzę. Jest między nami osobista chemia - tak podczas wielkiej konferencji prasowej Władimir Putin określił swojego następcę Dmitrija Miedwiediewa. Jednocześnie gorąco zaprzeczył, by dzięki stanowisku prezydenta zbił ogromną fortunę.

Irański prezydent Mahmud Ahmadineżad wybiera się z dwudniową wizytą do stolicy Iraku. W Bagdadzie spotka się z premierem Nurim al-Malikim. To pierwsze spotkanie szefów państw od czasu rewolucji islamskiej w 1979 roku.

Jedynie państwa NATO mogą decydować o tym, czy rozszerzać Sojusz, czy nie - oświadczył w czwartek rzecznik Sojuszu. To odpowiedź na groźby Władimira Putina.

Z niektórych sklepów w Singapurze zniknęła seria amerykańskich kosmetyków nazwanych "Zrób się dla Jezusa" - pisze brytyjski dziennik "The Independent". Uznano, że kosmetyki te obrażają uczucia religijne katolików.