Kolejny wybuch wulkanu Llaima w Chile. Nie ma na razie żadnych doniesień o ofiarach i rannych, ale ze względu na wydobywająca się z krateru lawę i popiół chilijskie władze ewakuowały ponad 20 osób.

Być może niedługo turyści wybierający się do San Francisco nie będą mogli już zwiedzać starych murów legendarnego więzienia Alcatraz. We wtorek odbędzie się referendum w sprawie przekształcenia go w Centrum Pokoju.

To nie jest zwykły dzień - w Stanach Zjednoczonych mamy dziś superwtorek. W 24 stanach do urn pójdą zwolennicy Demokratów i Republikanów by w prezydenckich prawyborach oddać głos na swojego faworyta w wyścigu do fotela w Białym Domu. Najnowszy sondaż wróży wygraną demokraty Baracka Obamy i republikanina Mitta Romneya.

Władze Wielkiej Brytanii wpadły na pomysł wręczania imigrantom specjalnych broszur. Mogliby się z nich dowiedzieć jak należy zachowywać się w tym kraju. Wśród proponowanych informacji znalazły się takie jak: nie prowadzić samochodu po alkoholu i szanować stanie w kolejce.

Co roku przez nasz kraj przewija się 15 tysięcy niewolników - alarmuje "Polska". Tymczasem według dziennika polska policja lekceważy handel żywym towarem.

15 samochodów, w tym jeden polski staranował wiedeński autobus. Jego kierowca dał popis bezmyślności: poszedł naprawiać tylne drzwi nie zaciągając wcześniej hamulca. Autobus stoczył się prawie 200 metrów pochyłą Maertzstrasse niszcząc wszystko na swojej drodze...

Kolejna afera podsłuchowa - tym razem jednak nie w Polsce, a w Wielkiej Brytanii. Według mediów brytyjska policja podsłuchiwała posła Partii Pracy Sadiqa Khana. Minister sprawiedliwości Jack Straw już zapowiedział dochodzenie w tej sprawie.

- W moim przekonaniu polityka zagraniczna została zmieniona w kierunku bardzo dobrym - były premier Kazimierz Marcinkiewicz w programie "Teraz My" na antenie TVN chwalił dyplomację rządu Donalda Tuska.

Tureckie samoloty zbombardowały około 70 kurdyjskich celów w północnym Iraku. Choć nie ma oficjalnych danych dotyczących ofiar i zniszczeń, przedstawiciele Kurdów mówią, że bomby spadły na co najmniej trzy przygraniczne wioski.

Francuska stewardessa topless, rozbierająca się dla pilotów samolotu - film z tego niecodziennego lotu przedostał się kilka dni temu do Internetu. Kilkuset pasażerów lecących samolotem było zupełnie nieświadomych, jak zaledwie kilka metrów dalej piloci zabawiają się w swojej kabinie.

Największe od upadku ZSRR manewry floty na Atlantyku były kolejnym pokazem siły rosyjskiej armii. Kreml konsekwentnie dąży do przywrócenia jej dawnej świetności, a generałowie i politycy straszą Zachód wojną atomową. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać?

Cotygodniowy dodatek do dziennika "Niezawisimaja Gazieta" zanegował w najnowszym wydaniu prawdę o mordzie NKWD na polskich oficerach w 1940 roku. Pretekstem do publikacji jest nominowanie do Oscara filmu „Katyń” Andrzeja Wajdy.

- Amerykański tarcza antyrakietowa w Polsce może się stać celem systemów obronnych Rosji - oświadczył przewodniczący komitetu spraw zagranicznych Dumy Konstantin Kosaczow. Rosyjska prasa atakuje ministra Sikorskiego, wskazując, że jego ustalenia w Waszyngtonie ograniczyły pole manewru Tuskowi podczas planowanej wizyty w Moskwie.

Do tragicznego w skutkach incydentu doszło w sobotę w rejonie miasta Iskandarija na południe od Bagdadu. W czasie operacji wymierzonej przeciwko Al-Kaidzie siły USA omyłkowo zabiły co najmniej dziewięciu irackich cywilów. Dowództwo armii USA w Iraku poinformowało o tym dopiero w poniedziałek.

Uważany za prozachodniego demokratę Boris Tadić wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w Serbii. Według wstępnych wyników, obecny prezydent zdobył 50,5 proc. głosów, a jego rywal, nacjonalista Tomislav Nikolić - 47,8 proc.

Już w przyszłym roku na orbicie okołoziemskiej pojawi się pierwszy irański satelita. Tak przynajmniej zapowiadają władze w Teherania, które w poniedziałek zainaugurował swoje pierwsze centrum kosmiczne.

Sześć osób zginęło, a 25 zostało rannych w ataku terrorystycznym w pakistańskim mieście Rawalpindi. Zamachowiec-samobójca na rozpędzonym motorze staranował wojskowy autobus.

Zbliża się kulminacyjny moment prezydenckich prawyborów w USA. W tzw. "superwtorek" swoich faworytów wskażą wyborcy w aż 24 stanach, w tym kilku największych. W najnowszych sondażach prowadzą Barack Obama wśród Demokratów i John McCain wśród Republikanów.

Siły rebeliantów zostały wyparte ze stolicy kraju Ndżameny - poinformowało dowództwo wojsk rządowych Czadu. Zacięte walki o stolicę i niestabilna sytuacja w kraju spowodowały jednak, że polski resort obrony spowolnił przygotowania do wyjazdu do Czadu polskich żołnierzy.

Jeśli wygrana w prawyborach Demokratów zależałaby od poparcia amerykańskich celebrities, Barack Obama miałby ją w kieszeni. Tak można wnioskować, oglądając nagranie, które pojawiło się internecie. Poparcie dla senatora z Illinois wyśpiewuje w nim m.in. Scarlett Johansson.

- Dzisiaj bohaterem polskiej polityki zagranicznej jest Papkin, który opowiada, co zrobił, gdzie był, gdzie pojedzie, jak się zachowa - uważa były wiceminister spraw zagranicznych w rządzie Jarosława Kaczyńskiego Paweł Kowal, komentując w Magazynie "24 Godziny" polską politykę wobec Rosji.

Prozachodni liberał Boris Tadić prowadzi, po przeliczeniu około połowy oddanych głosów, w niedzielnej drugiej turze wyborów prezydenckich w Serbii - ogłosiła Centralna Komisja Wyborcza. Jego przeciwnik, skrajny nacjonalista Tomislav Nikolić już przyznał się do porażki.

W stolicy Czadu, Ndżamenie, trwają gwałtowne walki. Rebelianci szturmują pałac prezydencki. Unia Europejska nie zdołała podjąć decyzji decyzji w sprawie sił pokojowych. Także szef MON Bogdan Klich zdecydował o "wyhamowaniu" wysłania do Czadu polskich żołnierzy.

W wieku 97 lat zmarła matka Silvio Berlusconiego. Popularna "Mamma Rosa" zawsze silnie wspierała swojego syna w dążeniu do władzy i pieniędzy. "Odeszła w pokoju" - można było przeczytać na stronie internetowej "Forza Italia", partii Silvio Berlusconiego.

Płód, usunięty w 22. tygodniu ciąży w trakcie zabiegu jej przerwania ma prawo do życia, nawet jeżeli nie chce tego jego matka - tak stanowi jeden z zapisów dokumentu opracowanego przez włoskich uczonych w przeddzień obchodzonego w niedzielę Dnia Życia.

Przed konsekwencjami rozmieszczenia na terytorium Polski elementów tarczy antyrakietowej przestrzegł stały przedstawiciel Rosji przy NATO Dmitrij Rogozin. Jak się wyraził "próby sytuowania Polski na linii konfrontacji zawsze doprowadzały do tragedii".

Pięć kobiet zginęło w sobotę w strzelaninie, do której doszło w sklepie z damską odzieżą w Tinley Park, jednym z przedmieść Chicago. Policja podejrzewa motyw rabunkowy. Sprawca zbiegł.