Po 49 latach przewodzenia Kubie i ponad 30 latach na stanowisku szefa Rady Państwa, Fidel Castro odchodzi na emeryturę. Zapowiedział to sam w prasie. Pokonała go starość i choroba.

Rano w Erewanie otwarto lokale wyborcze. Faworytem na stanowisko prezydenta Armenii jest długoletni sojusznik dotychczasowego prezydenta, Serż Sarkisjan. Rządzący dotąd Robert Koczarian, kończy drugą kadencję.

"Eurościeżka" dla kolarzy i turystów rowerowych jest w trakcie budowy i zacznie funkcjonować 12 kwietnia. Jej otwarcie zaplanowano podczas wielkiego paneuropejskiego festynu w Norymberdze - poinformował we wtorek tamtejszy urząd miejski.

Niepełne wyniki poniedziałkowych wyborów do pakistańskiego parlamentu wskazują na porażkę wspierającej Perveza Musharrafa Pakistańskiej Ligi Muzułmańskiej. Wygrywa opozycyjna partia byłego premiera Nawaza Sharifa.

- W imieniu narodu amerykańskiego uznaję Kosowo jako niepodległe i niezależne państwo - napisał do kosowskiego prezydenta George W. Bush, nazywając niepodległość Prisztiny "ważnym krokiem w demokratycznym i narodowym rozwoju".

Parlament Serbii "anulował" deklarację niepodległości ogłoszoną w niedzielę w Prisztinie. Władze w Belgradzie do tego samego wezwały ONZ i odwołały swoich ambasadorów z Francji, Turcji i USA.

Dwuosobowa załoga kutra rybackiego zaginęła po zderzeniu z niszczycielem japońskiej marynarki wojennej. Wyposażony w najnowsze urządzenia radiolokacyjne statek uderzył w rybaków w pobliżu wybrzeży środkowej Japonii.

Szef kalabryjskiej mafii 'Ndranghety Pasquale Condello został aresztowany w poniedziałek wieczorem w Reggio Calabria na południu Włoch. Znajdował się na liście trzydziestu najgroźniejszych włoskich mafiosów poszukiwanych przez policję.

Biblia jako komiks, i to w stylu manga? Owszem, w Wielkiej Brytanii takie dzieło powstało. Jezus jest przedstawiony jako super-bohater gotów walczyć o zbawienie świata. Kościół Anglikański określa dzieło jako błyskotliwe i rewelacyjne.

- Proszę opuścić tę salę i napisać podania o zwolnienie z pracy - tak prezydent Wiktor Juszczenko zakończył spotkanie z szefem ukraińskiej drogówki (DAI) i podległymi mu naczelnikami elitarnej jednostki milicji drogowej "Kobra". Przyczyną był incydent, do którego doszło w weekend na jednej z kijowskich ulic.

W opinii Amerykanów Ronald Reagan był najlepszym prezydentem USA od czasów II wojny światowej, a George W.Bush najgorszym - jeśli wierzyć wynikom sondażu przeprowadzonego przez Harris Interactive.

4,5 tysiąca lat świetlnych od nas polscy astronomowie odkryli nowy układ planetarny. Zobacz jak wygląda "zwykły dzień pracy" naszych astronomów, którzy w chilijskich górach, przez 365 nocy w roku wpatrują się w gwiazdy.

Znów niespokojnie w Kosowie. W poniedziałek wieczorem potężna eksplozja wstrząsnęła Mitrowicą, miastem położonym na północy Kosowa, zamieszkanym zarówno przez Albańczyków, jak i Serbów.

Na 17 marca zaplanowano premierowy oficjalny pokaz filmu "Katyń" Andrzeja Wajdy w Moskwie - poinformowała dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz.

Podczas gdy w Polsce głowy już dawno posypane popiołem, a po noworocznych zabawach pozostały jedynie wspomnienia, w niektórych regionach świata, karnawałowe szaleństwo trwa. We Francji i Argentynie w niedzielę odbyły się fantastyczne parady.

Raimundo Gomes Da Silva, 61-letni Brazylijczyk, przez dziewięć lat więził i wykorzystywał seksualnie porwaną dziewczynkę. 19-letnia dziś kobieta uciekła 5 lutego, ale dopiero po dwóch tygodniach zdecydowała się pójść na policję.

Zatrzymany pod zarzutem malwersacji podatkowych w spółce Arbat Prestige Siemion Mogilewicz oświadczył, że może nie dożyć wyroku sądu. 62-letni mafiozo oznajmił sądowi, że ma cukrzycę i nadciśnienie więc dalszy pobyt w areszcie zagraża poważnie jego zdrowiu.

USA formalnie uznały niepodległość Kosowa. Podobną decyzję podjęło także kilka czołowych państw UE. Na szczycie w Brukseli wszystkie kraje Wspólnoty wypracowały wspólną deklarację w sprawie Kosowa, ale każde z nich samodzielnie decyduje, czy uznać niepodległość prowincji.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski złożył wniosek do rządu o uznanie niepodległości Kosowa. Szef polskiej dyplomacji liczy na podjęcie decyzji już we wtorek. Oficjalnie za suwerenne państwo Kosowo uznali już m.in. Francuzi, Włosi i Brytyjczycy.

Czy na mapie Europy pojawi się więcej nowych państw? Zachęceni przykładem Kosowa, ze zdwojoną siłą o niepodległość mogą teraz walczyć mieszkańcy m.in. Katalonii, Kraju Basków, Abchazji czy nawet Sycylii.

Prom kosmiczny Atlantis odłączył się już od Międzynarodowej Stancji Kosmicznej i w środę (ok. 12.00 czasu polskiego) ma wrócić na Ziemię. Będzie lądował w ośrodku kosmicznym im. Kennedy'ego na Florydzie.

Kilkanaście tysięcy Serbów demonstruje w Serbskiej Mitrowicy przeciw ogłoszeniu niepodległości Kosowa. W mieście, podzielonym na część serbską i albańską i pozostającym pod kontrolą żołnierzy KFOR-u gwałtownie rośnie napięcie.

Serbska policja skierowała akt oskarżenia przeciwko prezydentowi Kosowa Fatmirowi Sejdiu, premierowi Hashimowi Thaci i przewodniczącemu parlamentu Jakupowi Krasniqi za "zorganizowanie proklamacji fałszywego państwa na serbskim terytorium" - podała agencja Tanjug.

- Samobójczy zamach na konwój wojsk kanadyjskich w Afganistanie pochłonął 35 ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej - informuje gubernator prowincji, w której doszło do ataku Według Reutersa rannych jest ponad 20 osób.

Szef irańskiej Gwardii Rewolucyjnej Mohammad Ali Jafari zapowiedział w poniedziałek, że Izrael zostanie wkrótce zniszczony "rękami Hezbollahu".

Rosja będzie domagać się od misji ONZ w Kosowie anulowania deklaracji o niepodległości tego kraju. Poinformował o tym wiceszef 3-go Europejskiego Departamentu MSZ Rosji Aleksander Bocan-Charczenko.

"Święto i wściekłość" - tak włoskie media podsumowują ogłoszenie niepodległości przez Kosowo. Zdaniem "Corriere della Sera" donosi, że proklamacja z Prisztiny "ochładza dyplomację i wywołuje dreszcze na świecie".

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że Unia Europejska musi działać razem w sprawie Kosowa, które w niedzielę ogłosiło niepodległość. Wiele państw UE powinno powinno uznać nowy kraj, ocenił szef słoweńskiego MSZ przed spotkaniem ministrów w Brukseli.

Kogo dziwi śnieg w zimie? Mieszkańców sródziemnomorskich stolic. W Atenach i Stambule poranek w białym puchu to zapowiedź wolnego dnia - wynika z maili naszych internautów.