Klif zabił 2 nastolatki

Tragiczne osunięcie klifu we Włoszech. Dwie nastolatki, trzynasto i czternastoletnie dziewczynki zginęły nieopodal Ventotene na Wyspach Poncjańskich.

75-letni terrorysta głoduje, bo chce się żenić

Uwięziony były przywódca Świetlistego Szlaku 75-letni Abimael Guzman i jego o 20 lat młodsza narzeczona Elena Yparraguirre rozpoczęli strajk głodowy, domagając się od rządu Peru zgody na ich ślub w więzieniu.

"Rozwiązłe kobiety winne trzęsieniom ziemi"

Rozwiązłe kobiety są winne trzęsieniom ziemi - oznajmił w Teheranie jeden z ważniejszych irańskich duchownych, Hojatoleslam Kazem Sedigh. Zaznaczył on, że dla bezpieczeństwa trzeba trzymać się ściśle zasad skromności.

Wulkaniczny pył za miliardy euro

Niecały tydzień zamkniętego nieba, a europejskie gospodarki już liczą sięgające miliardów euro straty. To wszystko efekt odwołanych lotów, strat turystów, którzy nie mogą wrócić do kraju, przerwach w dostawach towarów i wstrzymania produkcji w zakładach.

"Zrehabilitujcie ofiary Katynia" List Polaków i Rosjan

Z apelem do rządu Rosji o uznanie wniosków krewnych ofiar z Katynia wystąpili prawnicy reprezentujący rodziny ofiar przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu. Bliscy żądali rehabilitacji wszystkich pomordowanych przez NKWD i odtajnienia dokumentów. Do tej pory Rosjanie odmawiali. Czy po katastrofie pod Smoleńskiem ulegnie to zmianie?

Jedna sprawiedliwość dla 500 mln Europejczyków

Stworzenie w ciągu 5 lat jednolitego obszaru sprawiedliwości i bezpieczeństwa dla 500 mln obywateli Unii Europejskiej - to bardzo ambitny plan przedstawiony we wtorek przez KE. Objęci nim mieliby zapewnioną ochronę prawną podczas pracy, studiów i podróży w innym kraju UE

Łukaszenka ugościł obalonego prezydenta

Były prezydent Kirgistanu Kurmanbek Bakijew znajduje się w Mińsku - poinformował prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. - Jest razem z nami, pod ochroną naszego państwa i prezydenta. (...) Bakijew jest w Mińsku wraz z rodziną - powiedział w parlamencie Łukaszenka

77 zakładników w rękach piratów

Trzy tajlandzkie statki z 77 członkami załogi - tak wyglądał łup grasujących na Oceanie Indyjskim somalijskich piratów. O uprowadzeniu poinformowali we wtorek przedstawiciele urzędu morskiego Kenii i sił morskich UE, patrolujących szlaki żeglugowe.

Samolot nie mógł, więc przybył okręt

Brytyjska marynarka wojenna wysłała do Hiszpanii jeden ze swych okrętów, by przetransportować do Anglii prawie 800 żołnierzy i cywili, którzy z powodu wielkiej chmury pyłu wulkanicznego utknęli na Półwyspie Iberyjskim.

Komuniści niezadowoleni z przeprosin Rosji za Katyń

Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (KPRF) krytykuje Rosję za jej postępowanie wobec Polski. Władzom kraju zarzuca, że "nie raczywszy zapoznać się ze wszystkimi dokumentami, już niejednokrotnie przeprosiły Polskę za Katyń".

Wysyłają 100 smsów dziennie

Co trzeci amerykański nastolatek, który posiada telefon komórkowy, wysyła dziennie ponad 100 smsów. Okazuje się, że krótkie wiadomości tekstowe to najpopularniejsza forma komunikacji wśród młodzieży - wynika z sondażu przeprowadzonego przez ośrodek Pew Research Center.

Kolejne 8 ciał do identyfikacji

Wytypowano kolejne osiem ciał ofiar katastrofy samolotu, które zostaną poddane identyfikacji - poinformowała we wtorek Naczelna Prokuratura Wojskowa. By pomóc w tym procesie, w środę rano z grupą polskich specjalistów do Moskwy uda się minister zdrowia Ewa Kopacz.

Korea Płn. przeprowadzi próbę atomową? Seul dementuje

- Korea Północna przygotowuje się do kolejnej próby atomowej. Ma ona nastąpić w maju lub w czerwcu - poinformowała we wtorek południowokoreańska telewizja YTN, powołując się na anonimowe źródło dyplomatyczne. Przed południem informację tę zdementowało jednak ministerstwo spraw zagranicznych w Seulu.

Polacy wśród robactwa. Zablokowani przez wulkan

Karaluchy, szczury i nieprana od lat pościel. W m.in. takich warunkach przebywają Polacy, którzy z powodu zakazu lotów nie mogą wrócić z egipskiej Hurghady. - Pył wulkaniczny nad Europą spowodował stan klęski żywiołowej w komunikacji lotniczej na tym kontynencie - informuje polska ambasada w Egipcie. I zapewnia, że Polacy nie zostaną bez pomocy.

"Jak się mgła rozeszła, zobaczyłyśmy koszmar"

- Początkowo biegałyśmy i szukałyśmy żywych ludzi. Może kogoś tam przycisnęło, może jakieś szumy albo pukania usłyszymy? - opowiada w rozmowie z reporterami "Superwizjera" TVN jedna z ratowniczek, która brała udział w akcji po katastrofie pod Smoleńskiem. - Potem, jak już się mgła rozeszła, zobaczyłyśmy, jaki to koszmar – dodaje.

"Czerwone koszule" rezygnują z protestu

"Czerwone koszule" odwołały marsz w stolicy Bangkoku. Antyrządowi demonstranci zrezygnowali z protestu po tym, gdy władze oświadczyły, że są gotowe użyć wobec nich wojska.

Ponad 2 tys. ofiar trzęsienia ziemi w Tybecie

Nieustannie rośnie liczba ofiar trzęsienia ziemi w Tybetańskim Regionie Autonomicznym w Chinach. Według ostatnich oficjalnych danych, w katastrofie zginęło 2039 osób. Chińskie władze zdecydowały, że wtorek będzie dniem żałoby narodowej.

"Oderwany od świata"

Wybór Josepha Ratzingera na głowę Kościoła Katolickiego wywołał wielki entuzjazm w Niemczech. Po pięciu latach pontyfikatu niemiecka prasa nie szczędzi krytyki Benedyktowi XVI.

Pilot o wulkanie: lawa nie pył

Islandzki wulkan Eyjafjoell, którego erupcja paraliżuje od czwartku ruch powietrzny w dużej części Europy, zaczął w poniedziałek wyrzucać lawę i zdecydowanie mniej pyłów. Takie informacje przekazał agencji AFP pilot śmigłowca, który odbył lot nad kraterem.

Więcej lotów od wtorku

Decyzje o stopniowym otwieraniu europejskiego nieba podjęli w poniedziałek ministrowie transportu krajów Unii Europejskiej. Od wtorku rana Europa ma być podzielona na trzy strefy zróżnicowane pod kątem zanieczyszczenia pyłami wulkanicznymi nawiewanymi znad Islandii. Szacuje się, że decyzja pozwoli przywrócić we wtorek 40-45 procent, a w środę 50-60 procent normalnego ruchu lotniczego.

Szef NATO żałuje, że nie doleciał

Pod dowództwem NATO codziennie latają dziesiątki maszyn wojskowych. Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego tłumaczy się jednak, że na pogrzeb Lecha Kaczyńskiego nie dotarł... z powodu problemów z komunikacją lotniczą.

Niesmaczny żart. Niemcy się tłumaczą

Niemiecka telewizja ZDF tłumaczy się z niesmacznego żartu w jednym z programów satyrycznych, który pojawił się tuż po katastrofie polskiego samolotu prezydenckiego. - Nie było zamiarem ZDF ranić uczuć narodu polskiego - mówił szef telewizji niemieckiej ZDF Peter Freyem polskiemu ambasadorowi w Berlinie Markowi Prawdzie.

Odwołał przylot i poszedł zagrać w golfa

Wulkaniczny pył pokrzyżował plany części żałobników - pisze w swoim komentarzu do niedzielnych uroczystości pogrzebowych brytyjski "Times". Z kolei "New York Times" podkreśla, że choć Polska płakała, to jednak niektórzy politycy myślą już o wyborach. Swoje relacje z pogrzebu w Krakowie zamieszczają też wszystkie najważniejsze telewizje świata. Z kolei "Washington Times" nieco zgryźliwie zauważa, że po odwołaniu wizyty w Polsce, prezydent USA Barack Obama stawił się na polu golfowym.

"Żenująca nieobecność polityków z Zachodu"

Włoska prasa ostro oceniła brak przywódców z Zachodu na pogrzebie prezydenckiej pary w Krakowie. - Ta nieobecność była żenująca, a przybycie prezydenta Dmitrija Miedwiediewa, który postanowił przylecieć za wszelką cenę, to dowód determinacji i woli - piszą włoskie gazety.

Polskie nazwiska na Litwie "za kilka lat"

- Powinno minąć kilka miesięcy albo kilka lat, żebyśmy mogli znowu rozmawiać na ten temat (pisowni nazwisk polskich-red.) - ocenił minister spraw zagranicznych Litwy Audronius Ażubalis. Jak podkreślił, potrzebny jest czas, by politycy zdołali przekonać społeczeństwo do takich, a nie innych rozwiązań.

Odyseja Bakijewa trwa

Prezydent Kirgistanu Kurmanbek Bakijew, który 15 kwietnia uciekł do Kazachstanu, opuścił w poniedziałek i ten kraj - poinformował rzecznik prasowy kazachskiego MSZ. Wcześniej Bakijew został obalony w wyniku antyrządowych protestów.

Zamykają i otwierają lotniska - na wielu panuje chaos

Na lotniskach panuje chaos, a przewoźnicy starają się wykorzystać wszystkie "okienka" udostępnione przez władze lotnictwa cywilnego poszczególnych krajów. W obliczu olbrzymich strat finansowych związanych z odwołaniem wielu lotów linie lotnicze walczą o otwarcie przestrzeni powietrznej w Europie.