Zawalczyć o wspólne interesy

- Rozwiązanie problemów mniejszości będzie zależeć od dobrej woli po obu stronach - zapowiedział prezydent Litwy Valdas Adamkus podczas wizyty polskiego prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Wilnie. - Nasze interesy są te same i trzeba umieć o nie zawalczyć - mówił podczas wystąpienia w litewskim parlamencie Kaczyński.

USA i Rosja ograniczą broń strategiczną?

Już za kilka tygodni sekretarz stanu USA Hilary Clinton i szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow porozmawiają o nowym planie ograniczenia zbrojeń - poinformował rzecznik rosyjskiego MSZ Andriej Niestierenko. Nowe kompleksowe porozumienie ma zastąpić dotychczasowy układ START.

15 ofiar samobójcy

15 żołnierzy irackich zabitych, a ponad 40 rannych, to tragiczny bilans samobójczego zamachu na bazę wojskową, w prowincji Anbar na zachód od Bagdadu. Zamachowiec-samobójca opasany materiałami wybuchowymi wszedł na teren bazy i wysadził się w powietrze.

Fotyga jedną nogą w Nowym Jorku

Spór o ambasadorów łagodnieje. Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił, że była minister Anna Fotyga ma "wszelkie poparcie" resortu jeśli chodzi o nominację na polskiego ambasadora przy ONZ. Zapewnienie w sprawie listów uwierzytelniających dla pozostałych sześciu ambasadorów złożył też Lech Kaczyński. - Zostaną one podpisane zgodnie z procedurami - zapewnia.

Żebrakom w Gazie grozi śmierć

Hamas podejrzewa żebraków na ulicach Gazy o szpiegostwo. Za współpracę z państwem żydowskim Palestyńczykom grozi śmierć. Wiele osób trafiło już do aresztu.

Zwolniona za sesję w Playboyu

Trenerka zespołu cheerleaderek w jednej z kalifornijskich szkół średnich straciła pracę po tym, jak dyrekcja dowiedziała się, że instruktorka pozowała nago dla Playboya.

Chińczycy rozbudowują flotę

Ciche okręty podwodne i pociski rakietowe dalekiego zasięgu - to priorytety chińskiej marynarki wojennej, którą zgodnie z zapowiedziami Pekinu, czeka wielka modernizacja.

Szef NATO "wrogiem islamu"

Sprawa karykatur Mahometa opublikowanych przez duńską prasę ciągnie się za ówczesnym premierem Andersem Foghiem Rasmussenem od dwóch lat. Tym razem przypomnieli sobie o niej talibowie.

Irakijczyków zabijają głównie Irakijczycy

W Iraku cywile giną najczęściej w egzekucjach dokonywanych przez rebeliantów i "szwadrony śmierci", a w zamachach samobójczych ginie ich niemal tyle samo, co w nalotach lotniczych.

Izrael: nie zaatakujemy Iranu

Atak na Iran nie rozwiąże problemu, oznajmił izraelski prezydent Szimon Peres, wpisując się w nastrój odprężenia w stosunkach Zachód-Iran w ostatnich dniach.

Lewacy zabijają w wybory

W Indiach rozpoczęły się najbardziej spektakularne wybory parlamentarne na świecie. Maoistowscy rebelianci uznali, że to najlepszy czas, by uderzyć.

Spam truje jak miliony samochodów

Okazuje się, że niechciane maile nie tylko powodują grymas na naszych twarzach. Spam ma bowiem także realny wpływ na środowisko, przyczyniając się do emisji gazów cieplarnianych.

Temu ministrowi Egipt ręki nie poda

Egipt w zasadzie jest jedynym państwem arabskim, które utrzymuje kontakty z Izraelem. Ale wybór nowego szefa izraelskiej dyplomacji jest zgrzytem w poprawnych do tej pory stosunkach Tel Awiw - Kair.

Rosja kończy wojnę w Czeczenii

Po 10 latach od rozpoczęcia drugiej wojny w Czeczenii Rosja zniosła obowiązujący w kaukaskiej republice reżim antyterrorystyczny. Tym samym Kreml stara się pokazać, że w Czeczenii jest już spokojnie.

NATO w Gruzji, Rosja oburzona

W maju NATO przeprowadzi w Gruzji ćwiczenia wojskowe, oświadczyło w środę dowództwo Sojuszu. W czwartek zareagowała Moskwa: - To absurd i prowokacja - grzmi ambasador Rosji przy NATO Dmitrij Rogozin.

Zarażała muzyką i HIV-em?

Właśnie miała dać kolejny występ, gdy zapukała do niej policja. Nadja Benaissa z popularnego niemieckiego zespołu pop "No Angels" trafiła do aresztu śledczego. Prokuratura zarzuciła jej, że uprawiała seks bez zabezpieczeń z co najmniej trzema mężczyznami, choć wiedziała, że jest nosicielką wirusa HIV.

Skromne urodziny papieża

Rok i dwa lata temu było hucznie i uroczyście, ale tegoroczne 82. urodziny papież Benedykt XVI spędzi w ciszy i w wąskim gronie.

To koza a nie uran stanowi potęgę Iranu

Naukowcy z irańskiego instytutu Royan w Isfahanie powiadomili w środę, że udało im się sklonować kozę. Tym samym Iran stał się piątym państwem, które z sukcesem przeprowadziło taki eksperyment, po USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Chinach.

Z czego żyje Obama?

Z czego żyje prezydent USA? Wcale nie z "głodowej" pensji za zajmowane w zeszłym roku stanowisko senatora Illinois, które dało mu niecałe 140 tys. dolarów. Naprawdę zarabia nieźle na wydawanych książkach. Małżeństwo Obamów miało w minionym roku 2,66 mln dolarów dochodów, głównie dzięki sprzedaży dwóch książek autorstwa obecnego prezydenta USA.

Amerykański sierżant winny zbrodni

Sąd wojskowy w niemieckim Vilseck uznał za winnego starszego sierżanta armii USA Johna Hatleya, oskarżonego o zamordowanie czterech irackich więźniów w 2007 roku strzałem w tył głowy. Wyrok ma być ogłoszony w czwartek. Hatleyowi grozi dożywocie bez prawa ubiegania się o złagodzenie wyroku.

20 tys. ludzi straciło domy

Spośród 65 tysięcy ludzi pozbawionych dachu nad głową w skutek trzęsienia ziemi we włoskiej Abruzji, prawdopodobnie 20 tysięcy nie powróci już nigdy do swoich domów. W mieście L’Aquila, najbardziej zniszczonym przez trzęsienie ziemi z 6 kwietnia trwa kontrola stanu technicznego budynków. Do tej pory inspektorzy budowlani, kontrolujący budynek po budynku w mieście, stwierdzili, że 54 procent domów nadaje się do zamieszkania.

Clinton bierze piratów za łby

Czteropunktowy plan walki z piractwem w Zatoce Adeńskiej przedstawiła amerykańska Sekretarz Stanu Hillary Clinton. Według niej, najważniejszy jest wspólny wysiłek międzynarodowy, zamrożenie pieniędzy piratów trzymanych w bankach i podniesienie zdolności armatorów statków do samoobrony. Kluczem jest także poprawa sytuacji w Somalii.

Korea Pn. wyłącza kamery w ośrodku badań jądrowych

Ośrodek badań jądrowych Korei Północnej pozostał bez nadzoru. W środę władze usunęły inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej z ośrodka Jongbion, zrywając tym samym współpracę z MAEA. Inspektorzy zdjęli z urządzeń atomowych w ośrodku pieczęcie MAEA. Wyłączone zostały też kamery moniturujące.

Prezydent apeluje o amnestię

Kończący swoją prezydenturę Vladimir Voronin broni manifestujących Mołdawian. W specjalnym apelu zwrócił się do władz, by te zastosowały amnestię dla uczestników niedawnych zamieszek w Kiszyniowie. Na ulice stolicy wyszła opozycja, która nie zgadza się z wynikami wyborów z 5 kwietnia.

Europejscy ministrowie przesłuchali Cimoszewicza

Ponad godzinę Komitet Ministrów Rady Europy przesłuchiwał polskiego kandydata na stanowisko sekretarza generalnego. Włodzimierz Cimoszewicz jest jednym z czterech osób pretendujący na ten urząd.

Obama wydaje, Amerykanie protestują

Mieszkańcy ponad 300 miejscowości w Stanach Zjednoczonych wyszli na ulice, by wyrazić swój sprzeciw wobec polityki finansowej Baracka Obamy. Protestują przeciw nadmiernym, ich zdaniem, wydatkom budżetowym oraz podatkom zapowiedzianym przez administrację prezydenta.

Marynarze udaremnili napad, złapali 11 piratów

Załoga francuskiego okrętu wojennego wcześnie rano zaatakowała u wybrzeży Kenii 10-metrową łódź piratów. W ręce żołnierzy wpadło 11 morskich rabusiów, którzy właśnie szykowali się do następnego napadu.

Putin chce rozwoju broni nuklearnej

26 nowych reaktorów atomowych ma powstać w Rosji do 2030 roku - zapowiedział premier Władimir Putin. Zgodnie z nowymi założeniami rządu Rosji, mimo kryzysu finansowego, kraj ma zmierzać do rozwoju broni nuklearnej.

Broń przyszłości

Piraci mają szybkie łodzie i karabiny, marynarze na porywanych kontenerowcach - sikawki na wodę i flary. To się jednak może zmienić, wszystko dzięki wynalazkom powstającym w tajnych laboratoriach armii USA. Czy już niebawem marynarze będą korzystać z broni sonicznej albo oślepiać piratów laserem?