Rząd Nowej Zelandii opublikował 40 propozycji nowej flagi tego kraju. Planowana zmiana jest spowodowana faktem, że na obecnej fladze znajduje się brytyjski Union Jack, a Nowa Zelandia chce uniknąć kojarzenia z zależnością do Wielkiej Brytanii.
Nowa Zelandia dyskutuje na zmianą przyjętej w 1902 r. flagi. Jako pierwszy z otwartą propozycją zmiany wyszedł przed rokiem, w czasie kampanii parlamentarnej, premier John Key. Argumentował on, że na obecnej fladze znajduje się Union Jack, czyli flaga Wielkiej Brytanii, która "symbolizuje epokę kolonizacji, która już minęła".
Key dodał też, że obecna nowozelandzka flaga za bardzo przypomina flagę Australii, co wielokrotnie powodowało, że podczas spotkań nowozelandzki premier sadzany był przy stole obok niewłaściwej flagi.
Obecna flaga posiada jednak też wielu zwolenników, którzy podkreślają, że ginęły pod nią dziesiątki Nowozelandczyków i jej zmiana byłaby obrazą ich pamięci.
Ponad 10 tys. propozycji
Premier Key dotrzymał słowa danego w kampanii i rozpisał plebiscyt ws. zmiany flagi. Między 5 maja a 16 lipca każdy obywatel mógł przysłać swoją propozycję.
Mieszkańcy Nowej Zelandii puścili wodze fantazji i nadsyłali najróżniejsze wariacje na temat flagi. Na nowym symbolu pojawiały się np. proponowane przez dzieci lody, owce i ptak kiwi.
Co dalej?
Na większości proponowanych flag dominują jednak motywy maoryskie, paprocie i cztery gwiazdy tworzące gwiazdozbiór Krzyża Południa, symbolizujące położenie kraju na południowej półkuli. Media zwracają uwagę, że tylko jedna z propozycji zawiera nawiązanie do Union Jacka.
Z 40 wzorów specjalna komisja ma wybrać cztery, które zostaną przedstawione do wyboru obywatelom podczas pierwszego z dwóch referendów pod koniec 2015 roku. Drugie referendum przeprowadzone będzie w marcu 2016 roku, a rząd zapyta w nim, czy mieszkańcy Nowej Zelandii chcą, aby wybrana w pierwszym głosowaniu flaga zastąpiła obecną. W przypadku większości głosów na tak, wyspiarskie państwo będzie mieć nowy symbol narodowy.
Koszt zmiany flagi szacuje się na około 26 mln dolarów.
Autor: kło\mtom / Źródło: BBC News, govt.nz, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: govt.nz