Rok po wejściu Bułgarii do Unii Europejskiej co trzeci obywatel tego kraju chce powrotu komunizmu - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu agencji badań społecznych Mediana.

Wkrótce zostanie beatyfikowana niespełna 7-letnia mieszkanka Rzymu Antonietta Meo, która zmarła w 1937 roku. W poniedziałek Benedykt XVI podpisał dekret o heroiczności jej cnót. Będzie ona najmłodszą błogosławioną w dziejach Kościoła.

Król Belgii Albert II poprosił przywódcę flamandzkich chadeków i dwukrotnego premiera Guy Verhofstadta, by zakończył trwający od lipca kryzys parlamentarny i powołał rząd tymczasowy. Verhofstadt przyjął propozycję.

W ciągu trzech lat Autonomia Palestyńska dostanie od społeczności międzynarodowej ponad 7 miliardów dolarów pomocy finansowej. Taką decyzję podjęło 68 państw uczestniczących w konferencji w Paryżu.

We Francji huczy od plotek na temat domniemanego romansu prezydenta Nicolasa Sarkozyego z piosenkarką Carlą Bruni. W tym tygodniu ich wspólne zdjęcia mają pojawić się w kilku tygodnikach.

Król Arabii Saudyjskiej Abdullah bin Abdulaziz al Saud ułaskawił ofiarę zbiorowego gwałtu, którą wcześniej sąd skazał na 200 batów i policyjny nadzór.

- Elementy tarczy antyrakietowej mogą, w wyniku decyzji najwyższych władz naszego kraju, zostać wybrane jako cele naszych międzykontynentalnych rakiet strategicznych - powiedział szef rosyjskich sił strategicznych.

Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował dziś, że zgodzi się piastować stanowisko premiera po tym, gdy na jego następcę zostanie wybrany Dimitrij Miedwiediew. Zastrzegł, że nie będzie zabiegał o dodatkową władzę.

Dwustu aktywistów Greenpeace z 14 krajów europejskich, w tym 15 z Polski, zamurowało dziś rano 7 wejść do budynku Rady Unii Europejskiej w Brukseli. Na murze namalowali hasło „Shut Down until Fish Stocks Recover” (Zamknięte aż odrodzą się łowiska).

Połowa pociągów nie wyruszyła w trasę, nie działa kilka szpitali i kilkaset szkół - to efekt wielkiego protestu na Węgrzech przeciwko planowanej przez rząd Gyurcsanego prywatyzacji ubezpieczeń i reformy emerytalnej.

- Potrzebujemy oczywiście międzynarodowego wsparcia. Mamy problemy z bezpieczeństwem. Przez najbliższe 10 lat nasza armia nie będzie w stanie obronić Iraku - powiedział rzecznik irackiego rządu.

UE zobowiązała się przekazać w 2008 roku 650 mln dolarów pomocy humanitarnej, a Japonia 150, rządowi Autonomii Palestyńskiej w czasie konferencji w Paryżu, której celem jest poprawienie dramatycznej sytuacji na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy.

Kreml publicznie oświadczył, że dostarczenie rosyjskiego paliwa może sprawić, że Iran przestanie produkować własne. Teheran natychmiast odpowiedział, że "nie przerwie programu atomowego pod żadnym pozorem".

Ponad 12 mln nowych zachorowań i 7,6 mln zmarłych - te porażające "osiągi" chorób nowotworowych na ten rok rok ustaliło Amerykańskie Stowarzyszenie Przeciwdziałania Rakowi.

Rozpoczął się Hadżdż - pielgrzymka do Mekki, najświętszego miasta w Islamie. Bierze w niej udział niemal półtora miliona muzułmanów ze 100 krajów świata. Pielgrzymka jest obowiązkiem każdego muzułmanina.

Ponad 550 przebranych w historyczne stroje górników przemaszerowało centrum niemieckiego miasta Marienburg. Była to tradycyjna parada świąteczna przypadająca na trzeci tydzień adwentu.

Miał 117 lat i do końca swych dni cieszył się doskonałym zdrowiem, ale w końcu nazwisko zobowiązuje - na Ukrainie zmarł najstarszy człowiek świata, Hryhorij Nestor.

Burze śnieżne, silny wiatr, samochody zsuwające się z pokrytych lodem dróg - zima zdecydowanie nie rozpieszcza mieszkańców północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. A będzie jeszcze gorzej.

- Relacje z Iraku wskazują na wzrastającą siłę mudżahedinów i pogarszającą się sytuację Amerykanów - stwierdził w nagranym na wideo oświadczeniu jeden z przywódców Al-Kaidy, Ajman al-Zawahiri. Jego zdaniem, "decyzja Brytyjczyków o ucieczce z Basry jest tego wystarczającym dowodem".

70 godzin pracy w tygodniu, brak wynagrodzenia za nadgodziny, zamykanie dostępu do toalet i wody oraz upokarzające traktowanie - tak, według szwedzkiego radia, miały wyglądać warunki pracy Polaków w jednej z największych firm ogrodniczych w tym kraju.

Mołdawska dziennikarka rosyjskiego tygodnika "The New Times" Natalia Morar nie została wpuszczona do Rosji. Według jej współpracowników ma o związek z jej krytycznymi publikacjami na temat "czarnej kasy Kremla", czyli finansów administracji Putina.

299 z 377 osadzonych uciekło z więzienia w Dantewada w Indiach. Do masowej ucieczki doszło, gdy więźniowie usłyszeli, że podany zostanie obiad. Strażnicy próbowali ich powstrzymać strzelając, jednak sami zostali ranni. Nie wiadomo w jaki sposób.

W Kirgistanie zakończyły się wybory parlamentarne. Niemal pewnym zwycięzcą jest partyjny blok prezydenta Bakijewa (Ak Żoł), jednak opozycja oskarża Centralną Komisję o dokonywanie fałszerstw na jej rzecz. Wybory obserwowała OBWE.

Cztery godziny trwał szturm 300 policjantów i 70 żołnierzy na złodziejską kryjówkę na przedmieściach Ciudad de Guatemala. Zginęło sześciu podejrzanych. Wśród ofiar jest też policjant i strażnik sklepu, na który wcześniej napadli bandyci.

Duża liczba tureckich samolotów zaatakowała bazy Partii Pracujących Kurdystanu w północnym Iraku - oświadczył rząd Turcji. Miejscowe władze donoszą jednak, że bomby spadły na wioski, a co najmniej jedna kobieta została zabita, a setki osób musiały uciekać z domów.

Władze Arabii Saudyjskiej chcą pokazać, że gotowe są zapewnić bezpieczeństwo dla ponad dwóch milionów pielgrzymów, które przybędą na obchody święta Hadż. Dlatego kilka dni przed jego rozpoczęciem zorganizowały wielką paradę wojskową.

Hiszpańska policja poinformowała o zatrzymaniu 63 osób w ramach wspólnej operacji przeciw pedofilom prowadzonej w czterech krajach. Akcja wymierzona była w środowisko produkujące i handlujące filmami pedofilskimi.

Wielka Brytania przekazała irackim siłom kontrolę nad południową prowincją Iraku - Basra. Brytyjscy żołnierze sprawowali nad nią władzę od 2003, teraz zajmą się jedynie szkoleniem i wspieraniem irackich sił bezpieczeństwa.

- Wyraźnie coś się trochę poprawiło, jeśli chodzi o wolę dobrych stosunków niemiecko - polskich - powiedziała Erika Steinbach w wywiadzie dla rozgłośni radiowej "Deutschlandfunk". Wywiad zostanie nadany dziś, relacjonuje go z wyprzedzeniem agencja dpa.