"Argumenty Kopacz to populizm"

Populizm, który skutkuje narażeniem na ryzyko pandemii dzieci i ludzi starszych - tak Europejska Agencja ds. Leków komentuje dla RMF FM wypowiedzi polskiej minister zdrowia. Ewa Kopacz od kilku dni powtarza, że nasz rząd nie kupił jeszcze szczepionek na A/H1N1, bo nie są znane ich skutki uboczne.

Białoruś uzna Abchazję i Osetię?

Bardzo możliwe, że Białoruś uzna niepodległość Abchazji i Osetii Południowej. Szef administracji prezydenta kraju, Uładzimir Makiej zapowiedział, że w przyszłym tygodniu białoruski parlament rozpatrzy kwestię uznania tych dwóch separatystycznych republik, które odłączyły się od Gruzji.

Ukraina: 633 tys. chorych, 95 zmarło

Z Ukrainy napływają nowe, coraz bardziej niepokojące informacje dotyczące liczby ofiar grypy. Z najnowszego raportu, opublikowanego przez ministerstwo zdrowia, chorych jest 633 tysiące. Na tę chorobę zmarło już 95 osób, w tym dziewięcioro dzieci, siedem kobiet w ciąży oraz sześciu lekarzy.

"Nowa tarcza mniejszym złem"

Kolejna sprzeczna ocena rosyjskich władz na temat tzw. nowej tarczy antyrakietowej Stanów Zjednoczonych. Szef wywiadu wojskowego (GRU) generał Aleksandr Szlachturow nazwał ją "mniejszym złem", w porównaniu z poprzednim, planowanym przez USA systemem obrony przeciwrakietowej.

Tymoszenko: Grypa przyszła z Unii

Premier Julia Tymoszenko uspokaja i mówi: - Na Ukrainie nie ma konieczności wprowadzania stanu wyjątkowego. Jej zdaniem epidemia zachorowań na grypę na Ukrainę nadciągnęła... z państw Unii Europejskiej.

Donald Tusk w Paryżu: Start programu jądrowego

- Współpraca między Polską a Francją to prawdziwy start programu jądrowego w Polsce - zadeklarował podczas pobytu w Paryżu Donald Tusk. Polski premier oraz prezydent Nicolas Sarkozy na wspólnej konferencji prasowej przedstawili też plany wspólnej inicjatywy dotyczącej europejskiej obrony.

Komisja zajmie się tajnymi więzieniami

Czy na Litwie były tajne więzienia? Parlamentarne śledztwo w tej sprawie przeprowadzi sejmowa komisja prawa i praworządności. Tak w czwartek postanowił litewski parlament.

Holendrzy wcale nie palą "trawki"

Holandia słynie ze swojej tolerancji, jeśli idzie o tzw. miękkie narkotyki. Jak się jednak okazuje, obywatele tego kraju - wbrew powszechnym opiniom - wcale nie są miłośnikami marihuany. Z najnowszych danych wynika, że Holendrzy są jednymi z najrzadziej korzystających z tego typu używek w Europie.

Sikorski podpadł Rosji

Wypowiedzi Radosława Sikorskiego na temat rozmieszczenia w Polsce wojsk NATO "są całkowicie nie do przyjęcia" i mogą doprowadzić do ochłodzenia stosunków rosyjsko-polskich - uważa rosyjski polityk Konstantin Kosaczow, szef komisji ds. międzynarodowych Dumy.

Statek z polskim kapitanem wolny

Władze izraelskie zwolniły załogę zatrzymanego w środę statku Francop, na którym przemycana była broń. Jak donoszą izraelskie media, jednostka opuściła już izraelski port. Wcześniej od jakichkolwiek związków z przemytem broni tą jednostką odciął się Hezbollah.

Dwóch na trzech nie lubi prezydenta

Po ponad dwóch latach rządów Nicolas Sarkozy raczej nie może liczyć na poparcie swoich obywateli. Blisko dwóch na trzech Francuzów jest "nieusatysfakcjonowanych" sposobem, w jaki prezydent sprawuje władzę.

Rosja: nie wykluczamy ataku Gruzji

Rosja jest przekonana, że NATO w dalszym ciągu dostarcza broń Gruzji. W związku z tym Moskwa nie wyklucza, że Tbilisi "może pokusić się o użycie siły w celu poskromienia niesfornych republik, tak jak w sierpniu ubiegłego roku".

ONZ miesza w Afganistanie

ONZ przemieści czasowo ponad połowę swego międzynarodowego personelu w Afganistanie po październikowym zamachu, w którym zginęło w Kabulu 5 pracowników organizacji - oświadczył rzecznik ONZ Aleem Siddique. Na około pięć tygodni przemieszczonych zostanie blisko 600 pracowników.

Wspólna obrona Tuska i Sarkozy'ego

Premier Donald Tusk spędzi czwartek w towarzystwie prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego. Efektem wizyty szefa polskiego rządu w Paryżu ma być ogłoszenie wspólnej inicjatywy dotyczącej europejskiej obrony - pisze "Gazeta Wyborcza".

A/H1N1 atakuje na końcu świata

Świńska grypa atakuje plemiona Indian w Amazonii. Siedmiu członków plemienia Janomamów zmarło w ciągu ostatnich dwóch tygodni z powodu wirusa A/H1N1 - podały międzynarodowe organizacje humanitarne.

Dwie ofiary nalotu USA

2 osoby zginęły w nocy ze środy na czwartek w północno-zachodnim Pakistanie. Atak, według przedstawicieli pakistańskiego wywiadu, miał przeprowadzić bezzałogowy samolot sił USA.

Kartele się rozstrzeliwują

28 osób zginęło w środę w starciach między kartelami narkotykowymi północnego Meksyku - poinformowały tamtejsze władze. Wśród ofiar jest amerykański żołnierz.

Domy pod wodą

Trzy osoby nie żyją, a 44 tysiące straciły dach nad głową w wyniku powodzi jaka nawiedziła południowy Meksyk. Władze postanowiły wprowadzić stan wyjątkowy.

Imigranci demonstrują w Grecji

Setki imigrantów, międzynarodowe organizacje antyrasistowskie i na rzecz praw człowieka demonstrowały w Grecji by nagłośnić problemy imigrantów. Marsz odbył się podczas trwającej w Atenach konferencji poświęconej migracji.

Sikorski trzyma USA za słowo

Miały być szczegóły ws. tarczy rakietowej i spotkania na dyplomatycznym szczycie. Wizyta Radosława Sikorskiego w USA zakończyła się jednak jedynie stwierdzeniem, że "trzyma za słowo" amerykańską administrację.

Mogą być problemy z gazem

Ukraińska państwowa spółka paliwowa Naftohaz przyznała, że ma problemy z zebraniem środków na opłacenie rosyjskiego gazu dostarczonego Ukrainie w październiku.

7 zgonów na A/H1N1 na Białorusi

Białoruskie władze potwierdziły siedem przypadków zgonów na grypę A/H1N1. Według ministerstwa zdrowia w szpitalach nadal znajduje się 31 osób ze zdiagnozowanym nowym typem wirusa.

Chirac stanie przed sądem szybciej niż później

Jacques Chirac jednak stanie przed sądem. Zniknęła ostatnia przeszkoda, która nie pozwalałaby byłemu prezydentowi Francji, by odpowiadał na oskarżenia w sprawie korupcyjnej z czasów, kiedy był merem Paryża (1977-1995).

Polski kapitan wiózł nielegalnie broń

Ambasada RP w Izraelu potwierdza, że kapitanem zatrzymanego nad ranem przez Izraelczyków statku nielegalnie przewożącego broń jest Polak. Tel Awiw podkreśla jednak, że kapitan nie wiedział, co znajduje się w ładowniach.

Grypą walczą o władzę

Epidemia grypy na Ukrainie odciska coraz większe piętno na życiu politycznym kraju. Prezydent Wiktor Juszczenko oskarżył Julię Tymoszenko, szefową rządu a zarazem przeciwniczkę w styczniowych wyborach prezydenckich, o zignorowanie na początku października ostrzeżeń o wybuchu epidemii.

23 agentów CIA skazanych za porwanie

23 byłych agentów CIA skazał włoski sędzia na kary do ośmiu lat więzienia za uprowadzenie w Mediolanie w 2003 roku i wywiezienie do Egiptu muzułmańskiego duchownego, podejrzewanego o terroryzm. Agenci nie pójdą jednak siedzieć. W ogóle nie ma ich we Włoszech.

Nawet amazońscy Indianie mają grypę

Żyją w głębi dżungli nad Amazonką, na pograniczu Brazylii i Wenezuel, ale i do nich dotarła grypa A/H1N1. Wirus w ciągu dwóch tygodni zabił dwóch członków plemienia Yanomami.

Rosyjscy faszyści wyszli na ulice

"Chwała Rosji!" krzyczeli rosyjscy neofaszyści podczas Rosyjskiego Marszu zorganizowanego w Moskwie z okazji obchodzonego 4 listopada najważniejszego święta państwowego Rosji - Dnia Jedności Narodowej.

Polacy chcieli zarobić na ukraińskiej grypie

W Polsce kupowali je za ok. 40 groszy, ale na Ukrainie sprzedawali je już za równowartość 3,5 zł. Ukraińska policja zatrzymała we Lwowie dwóch Polaków, którzy na ulicy nielegalnie sprzedawali przechodniom medyczne maski ochronne.

Szwedzi szczepią Polaków

W całej Szwecji trwa akcja bezpłatnego, dobrowolnego szczepienia przeciwko wirusowi A/H1N1. Skierowana jest również do mieszkających tu na stałe lub przebywających czasowo Polaków. Zapobiegliwi Skandynawowie nakłaniają też do szczepień Polaków pracujących "na czarno".