"Rosyjska agentka" nie chce deportacji

Rosjanka Katia Zatuliwietier odwołała się od decyzji o swoim aresztowaniu i możliwej deportacji - poinformowała agencja ITAR-TASS powołując się na adwokatkę zatrzymanej Tessę Gregory. Zatuliwietier to asystentka brytyjskiego posła Mike'a Hancocka, która została aresztowano w związku z podejrzeniem o szpiegostwo.

Chiny blokują CNN i BBC

W Oslo właśnie rozpoczynała się transmisja uroczystości uhonorowania Pokojową Nagrodą Nobla chińskiego dysydenta Liu Xiaobo, gdy w Pekinie "urwał się" program stacji BBC i CNN. Obie telewizje pokazywały na żywo ceremonię.

Czeska poczta zaatakowana przez hakerów

Czeska Poczta najprawdopodobniej padła ofiarą ataku hakerów, którzy zablokowali internetowy system zamówień zbiorowych - podało w piątek czeskie radio publiczne.

Załatwi papieżowi wyjazd do Moskwy?

Premier Włoch Silvio Berlusconi czyni starania, by papież Benedykt XVI mógł odwiedzić Rosję. O swoich próbach poinformował watykańskiego sekretarza stanu kardynała Tarcisio Bertone i dziesięciu nowych włoskich kardynałów.

Kierowcy kradną policjantki w mini

Co najlepiej sprawia, że kierowcy zdejmują nogę z gazu? Zdaniem Czechów piękne nogi. Kartonowe figury policjantek w minispódniczkach ustawione na poboczach dróg w kilku czeskich miastach robią furorę. Wielu kierowców zwalnia, a niektórzy nawet zabierają je ze sobą.

"Komorowski mówił jak Reagan"

- Bronisław Komorowski mówił o Rosji jak Ronald Reagan - tak wizytę polskiego prezydenta za oceanem komentuje w piątek rosyjska "Niezawisimaja Gazieta". Dziennik wyjaśnia, że Polska w stosunkach z Rosją będzie kierować się zasadą "ufaj, ale sprawdzaj", którą wobec ZSRR stosował były prezydent USA.

Producent leków szukał "haka" na prokuratora generalnego?

Farmaceutyczny koncern Pfizer szukał "haka" na prokuratora generalnego Nigerii - wynika z amerykańskich depesz dyplomatycznych ujawnionych przez Wikileaks. Wynajęci detektywi mieli znaleźć kompromitujące dowody i skłonić prokuratora do rezygnacji z postępowania przeciw koncernowi. Postępowanie wszczęto po tym, jak testy leku Trovan przeprowadzone przez Pfizer spowodowały w Nigerii śmierć 11 dzieci - pisze o tej sprawie "The Guardian". Sam koncern w specjalnym oświadczeniu informacje o zatrudnieniu detektywów nazywa "niedorzecznymi".

Korea mobilizuje kobiety przeciwko Korei

Są młode, piękne, inteligentne i gotowe poświęcić się dla ojczyzny. Korea Południowa stworzyła swój pierwszy żeński Korpus Szkoleniowy Oficerów Rezerwy (ROTC). Trafiło do niego 60 studentek.

Tysiące osób odciętych od świata

Wielka woda w Australii. 4 osoby zginęły, a tysiące musiały opuścić swoje domy. Żywioł wdziera się do miast, zamienia drogi w rwące potoki i porywa samochody. Straty w samych uprawach szacowane są na blisko 500 milionów dolarów.

Najwięcej turystów odwiedza Francję

Najwięcej turystów odwiedziło w mijającym rok Francję - podaje Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO). Na drugi miejscu są Stany Zjednoczone, a na trzecim najprawdopodobniej Chiny.

W domu, na wizji, ale wciąż w więzieniu

Skazana na śmierć przez ukamienowanie 43-letnia Iranka Sakineh Mohamadi Asztiani nie została uwolniona - poinformowała w piątek irańska telewizja Press-TV. W czwartek agencja AFP, powołując się na międzynarodowy komitet przeciwko kamienowaniu z siedzibą w Niemczech podała, że Asztiani została najprawdopodobniej uwolniona.

Górnik z kapsuły człowiekiem roku

Boliwijski górnik Carlos Mamani, który 69 dni spędził pod ziemią razem z 32 innymi uratowanymi z chilijskiej kopalni, Człowiekiem Roku w swoim kraju. Wyboru dokonał boliwijski dziennik "El Deber".

15 ministrów na bruku

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zdymisjonował w nocy z czwartku na piątek 15 ministrów rządu premiera Mykoły Azarowa, po czym, po utworzeniu nowych ministerstw, część z nich ponownie została mianowana na ich szefów. Decyzje prezydenta poprzedziło opublikowanie dekretu o optymalizacji centralnych organów władzy wykonawczej.

Obama zapalił choinkę

Biały Dom, siedziba prezydenta USA, ma już swoją choinkę. Lampki na 13-metrowym drzewku zapalił Barack Obama w towarzystwie rodziny i Świętego Mikołaja.

Uwięzili Xiaobo, żeby przestraszyć innych

Chiny wybrały Liu Xiaobo i uwięziły dysydenta, żeby przestraszyć i przestrzec innych - wynika z depeszy amerykańskiej ambasady w Pekinie, którą ujawnił hiszpański "El Pais" powołując się na Wikileaks.

Myśliwce USA w Polsce? Moskwa ostrzega

Rosja daje wyraźny sygnał, że nie podoba jej się plan zwiększenia wojskowej obecności USA w Polsce. Rosyjskie MSZ określiło propozycje, jakie pojawiły się podczas wizyty Komorowskiego w USA, "jako zwiększanie potencjału kosztem bezpieczeństwa innych państw". Ostrzegło, że Moskwa uwzględni to w swoich planach wojskowych.

Floryda przeprosiła lidera "The Doors"

Genialny muzyk uniewinniony po latach. Stan Floryda anulował zarzuty i oficjalnie przeprosił nieżyjącego od 39 lat Jima Morrisona. Zarzuty dotyczyły "obscenicznego" zachowania lidera "The Doors" podczas słynnego koncertu w Miami.

Wręczą Noble. Puste krzesło zamiast głównego laureata

W Oslo wręczona dziś zostanie pokojowa Nagroda Nobla. Laureata - dysydenta Liu Xiaobo - nie będzie na uroczystości. Odsiaduje 11-letni wyrok w chińskim więzieniu. W Sztokholmie Noble otrzymają laureaci z dziedzin m.in. literatury, fizyki, chemii i ekonomii.

"Nowe Wikileaks" przeciwko Assange'owi

Grupa byłych współtwórców strony Wikileaks zakłada nową stronę. Ma się nazywać Openleaks, czyli "otwarte przecieki". Powstaje w proteście przeciwko działaniom Juliana Assange'a, szefa Wikileaks, który przebywa w brytyjskim areszcie ekstradycyjnym.

Atak na Ks. Karola i Camillę

Samochód, wiozący brytyjskiego księcia Karola i jego żonę Camillę został zaatakowany przez protestujących w Londynie studentów. Parze nic się nie stało. Zamieszki nasiliły się po tym, jak brytyjski parlament przyjął rządowe plany podwyżki czesnego dla studentów. Podczas starć protestujących z policją rannych zostało trzech funkcjonariuszy, w tym jeden doznał poważnego urazu głowy.

Ukraina się łamie. Jedzie na Nobla

Ukraiński przedstawiciel jednak pojawi się na ceremonii nagrodzenia pokojowym Noblem chińskiego dysydenta Liu Xiaobo. Po fali krytyki MSZ w Kijowie zmieniło zdanie.

Spór naftowy z Rosją. 1:0 dla Białorusi

Rosja ustępuje Białorusi w sporze naftowym. Po dzisiejszych rozmowach prezydenta Dmitrija Miedwiediewa z Aleksandrem Łukaszenką, Rosja gotowa jest znieść cła eksportowe na ropę naftową dla Białorusi od 1 stycznia 2011 roku. W zamian Mińsk ma ratyfikować dokumenty dotyczące utworzenia Unii Celnej i Wspólnego Obszaru Gospodarczego.

Aretha Franklin ma raka

Królowa Soulu Aretha Franklin ma raka. Oficjalnie nie wiadomo, z jakim rodzajem nowotworu zmaga się amerykańska piosenkarka. Informatorzy z otoczenia gwiazdy mówią o raku trzustki.

Aresztowanie szefa Wikileaks to "hipokryzja Zachodu"

O "hipokryzji Zachodu w krytykowaniu osiągnięć rosyjskiej demokracji" mówi premier Rosji Władimir Putin komentując aresztowanie twórcy Wikileaks przez brytyjską policję. Julian Assange jest podejrzewany o gwałt, a w jego sprawie postępowanie prowadzi szwedzka prokuratura. W brytyjskim areszcie zostanie co najmniej do połowy grudnia.

"To nie jest protest, tylko sygnał pod adresem Chin"

- Przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla chińskiemu dysydentowi Liu Xiaobo było podyktowane uniwersalnymi prawami człowieka, a nie próbą narzucenia "zachodnich" wartości Chinom - podkreślił przewodniczący Komitetu Noblowskiego Thorbjoern Jagland. W piątek w Oslo odbędzie się uroczystość wręczenia nagrody. Liu Xiaobo nie odbierze jej osobiście, ponieważ odbywa karę więzienia za działalność wywrotową. Na sali zostanie pozostawione dla niego symboliczne puste krzesło.

Google żegna Lecha zdjęciem Jarosława

"Pożegnaliśmy starych przyjaciół" - pod takim hasłem Google zamieścił filmik podsumowujący osoby, które zmarły w 2010 roku. Znalazł się wśród Lech Kaczyński... ale ze zdjęciem brata - donosi Reporter 24.

Po stronie szwedzkiego rządu będzie Amazon i Facebook?

Hakerzy zaatakowali stronę internetową szwedzkiego rządu. Wcześniej ofiarą hakerów padły też strony internetowe szwedzkiej prokuratury i kancelarii prawniczej reprezentującej kobiety, które oskarżają założyciela Wikileaks Juliana Assange'a o przestępstwa seksualne. Hakerzy zapowiadają już kolejne cyber-ataki - na serwis Amazon i portal społecznościowy Facebook.

Myszy z dwóch ojców, bez matki

Po raz pierwszy na świecie urodziły się myszki, których materiał genetyczny pochodzi wyłącznie od dwóch ojców. To osiągnięcie w przyszłości może pomóc ratować zagrożone gatunki i rozwinąć metody rozmnażania ludzi - informuje pismo "Biology of Reproduction".

"Prawdziwa miłość" ministra to nie polityka, a własny wizerunek

Westerwelle będzie przyjacielem, ale nie zawaha się nas skrytykować, gdy tylko istotne niemieckie interesy będą zagrożone - czytamy w depeszy nadanej we wrześniu z ambasady USA w Berlinie. Portal Wikileaks ujawnia, jaki obraz Guido Westerwelle rysowali amerykańscy dyplomaci przed mianowaniem go na ministra spraw zagranicznych Niemiec. W depeszy nie brak też nawiązań do życia prywatnego wicekanclerza.

"Chiński Nobel" przyznany po raz pierwszy

Chiny wręczyły "pokojową nagrodę Konfucjusza". To odpowiedź Pekinu na przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla chińskiemu dysydentowi Liu Xiaobo. Pierwszym laureatem nagrody Konfucjusza został były wiceprezydent Tajwanu Lien Chan, który jednak nie pojawił się na ceremonii. Wartość nagrody to 15 tys. dolarów.