"MSZ zaprzecza bezpodstawnym informacjom podawanym przez niektóre media na temat wprowadzenia w błąd Komisji Weneckiej" - podkreślił rzecznik prasowy resortu spraw zagranicznych Artur Dmochowski, który opublikował komunikat w sprawie wątpliwości związanych z treścią pisma wysłanego przez MSZ do Komisji Weneckiej. Komisja - która jest organem doradczym Rady Europy w sprawach konstytucyjnych - zaopiniuje wniosek w marcu.
Artur Dmochowski w swoim komunikacie odniósł się do rodzących się pytań związanych z treścią pisma wysłanego przez ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. "Pismo MSZ do Komisji Weneckiej zostało wysłane 23 grudnia, bez załączników, w czasie, gdy jeszcze trwała procedura legislacyjna" - napisano w komunikacie.
Dmochowski podkreślił, że teraz, po podpisaniu przez prezydenta ustawy, treść zmian zostanie przetłumaczona oraz przesłana do Komisji Weneckiej.
Opinia Komisji Weneckiej w marcu
- Przyjęcie pełnej opinii w sprawie zapytania Polski na temat Trybunału Konstytucyjnego jest przewidziane w czasie następnej sesji Komisji Weneckiej w dniach 11-12 marca 2016 r. - poinformował rzecznik Rady Europy Panos Kakaviatos.
Rzecznik RE dodał, że tekst zapytania, skierowanego do Komisji przez szefa polskiego MSZ Witolda Waszczykowskiego, jest dostępny na stronie internetowej Komisji Weneckiej.
Komisja na swojej stronie internetowej w informacji datowanej na 23 grudnia podała, że minister spraw zagranicznych Polski zwrócił się do Komisji Weneckiej o opinię "w kwestiach konstytucyjnych zawartych w dwóch propozycjach do nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z 25 czerwca 2015 roku". "Obie propozycje zostały wprowadzone do porządku obrad polskiego parlamentu przez dwie grupy posłów, odpowiednio 2 i 15 grudnia 2015 r. (druki sejmowe nr 129 i 122)".
Wiceprzewodnicząca Komisji Hanna Suchocka spodziewa się, że Komisja - w związku z przerwą świąteczną w instytucjach europejskich - rozpocznie pracę nad polskim wnioskiem w przyszłym tygodniu. "Zasadą jest, że przyjmując wniosek o opinię Komisja wyznacza sprawozdawców - 5-6 osób - spośród członków Komisji, którzy przygotowują odpowiednią opinię. Z reguły powiązana jest z tym wizyta studyjna w danym kraju. Regułą bezwzględną jest też to, że członkowie Komisji z danego państwa nigdy nie są wyznaczani na sprawozdawców takiej opinii. Tekst projektu opinii przygotowanej przez sprawozdawców jest następnie dyskutowany i przyjmowany na posiedzeniu plenarnym Komisji Weneckiej" - wyjaśniła Suchocka w oświadczeniu.
Pytanie o załącznik
Druki sejmowe nr 129 i 122 zawierają teksty projektów zmian w ustawie o TK autorstwa posłów Kukiz'15 oraz posłów PiS przed pierwszymi czytaniami w Sejmie.
Projekt posłów Kukiz'15 (druk nr 129) zakłada, że "sędziów Trybunału wybiera indywidualnie, na dziewięcioletnie kadencje, Sejm większością 2/3 ustawowej liczby posłów; ponowny wybór do Trybunału jest niedopuszczalny". Sejm przeprowadził pierwsze czytanie tego projektu 17 grudnia i skierował do dalszych prac w komisji ustawodawczej.
Projekt posłów PiS (druk nr 122) został złożony w Sejmie 15 grudnia. Izba 17 grudnia przeprowadziła pierwsze czytanie, a nowelizacja (ze zmianami będącymi wynikiem prac sejmowych) została uchwalona 22 grudnia i przekazana prezydentowi do podpisu po tym, jak Senat nie zaproponował do niej poprawek. Prezydent podpisał nowelę w poniedziałek, kilka godzin później została też opublikowana w Dzienniku Ustaw i wraz z ogłoszeniem weszła w życie. Ponieważ ostateczny kształt ustawy o TK autorstwa PiS znacznie różni się od projektu z pierwszego czytania, pojawiły się wątpliwości związane z treścią pisma wysłanego przez resort do Komisji Weneckiej.
Wniosek o opinie w sprawie proponowanych rozwiązań prawnych
W komunikacie polskiego MSZ z 24 grudnia zaznaczono: "Minister Spraw Zagranicznych wskazuje w swym wystąpieniu, że zaistniałe kontrowersje polityczne wokół Trybunału ujawniły nie tylko wątpliwości interpretacyjne co do sformułowań obowiązującej obecnie ustawy o TK, ale również brak mechanizmów prawnych pozwalających rozwiązywać skomplikowane zagadnienia, jakie ostatnio ujawniły się w praktyce orzeczniczej Trybunału. W związku z tym zgłoszone zostały poselskie projekty nowelizacji ustawy. Minister Witold Waszczykowski zwraca się zatem do Komisji Weneckiej z wnioskiem o wyrażenie opinii na temat zaproponowanych przez Sejm rozwiązań prawnych w przekonaniu, że Trybunał Konstytucyjny jest jednym z ważnych elementów ładu instytucjonalnego Rzeczpospolitej i należy jak najszybciej zakończyć narosłe wokół niego kontrowersje".
Komisja Wenecka - Europejska Komisja na rzecz Demokracji poprzez Prawo - jest organem doradczym Rady Europy w sprawach konstytucyjnych. Jej członkami są działający we własnym imieniu eksperci z państw członkowskich, a wśród nich profesorowie uniwersyteccy, specjaliści w dziedzinie prawa publicznego i międzynarodowego, parlamentarzyści, urzędnicy. Rolą Komisji jest udzielanie państwom członkowskim opinii prawnych, a w szczególności wspieranie ich w procesie dostosowywania i udoskonalania prawa i struktur instytucjonalnych do standardów europejskich w obszarze demokracji, praw człowieka i rządów prawa.
Autor: tmw/ja / Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24