Wojna w Gazie. "Nie czy, ale kiedy?"

- Tak długo jak Hamas kontroluje Strefę Gazy, nie należy się pytać czy będzie kolejna wojna, ale raczej kiedy ona wybuchnie - stwierdził w rozmowie z BBC wysoki rangą oficer armii Izraela. W ostatnich dniach ze Strefy Gazy wystrzelono nadzwyczaj dużo rakiet i pocisków moździeżowych, co skrytykował wysłannik ONZ jako "wyraźne naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego".

Skype się podniósł

Skype, największy komunikator internetowy, już działa. Administratorzy walczyli z technicznymi problemami kilka godzin, przez co wielu ludzi nie mogło tuż przed Świętami dodzwonić się do swoich bliskich w odległych miejscach. Nie dało się nawet zalogować na swoje konto.

Obama: Ameryka jest bezpieczniejsza

- Nowy układ z Rosjanami czyni Amerykę bezpieczniejszą - tak prezydent USA Barack Obama skomentował ratyfikowanie przez Senat rosyjsko-amerykańskiego układu o ograniczeniu zbrojeń nuklearnych START. Swojego zadowolenia z tego powodu nie ukrywają też Rosjanie.

Drugie dożywocie byłego dyktatora

Były argentyński dyktator Jorge Rafael Videla został skazany w środę na dożywocie. Sąd w Cordobie w środkowej Argentynie uznał go winnym śmierci 31 więźniów politycznych w czasie rządów junty w latach 70 i 80. Na sali sądowej, na której pełno było osób spokrewnionych z ofiarami reżimu, głośno wiwatowano po ogłoszeniu wyroku.

Mordują "za cholerę"

- Co najmniej 40 osób zostało zlinczowanych na Haiti od początku epidemii cholery - poinformował minister kultury Haiti. Ofiarami zbiorowych samosądów padli ludzie podejrzewani o uprawianie czarów rozprzestrzeniających chorobę.

Chiny bliżej USA

19 stycznia prezydent Chin, Hu Jintao złoży w Waszyngotnie wizytę państwową - ogłosił Biały Dom. - Wizyta prezydenta Hu podkreśli wagę rozwijającej się współpracy między USA a Chinami - podano w komunikacie.

Senat USA za STARTEM

Amerykański senat ratyfikował w środę układ z Rosją o ograniczeniu zbrojeń nuklearnych START. Nowy układ przewiduje zmniejszenie arsenałów jądrowych o 30 proc. w ciągu siedmiu lat.

Człowiek Roku? Julian Assange

Francuski dziennik "Le Monde" przyznał tytuł Człowieka Roku. Został nim kontrowersyjny założyciel Wikilekas Juliana Assange.

Białoruskie wybory zaskarżone

Jeden z liderów białoruskiej opozycji Ryhor Kastusiou złożył wniosek do Centralnej Komisji Wyborczej o uznanie za nieważne niedzielnych wyborów prezydenckich. Opozycjonista, który sam ubiegał się o prezydencki fotel, zrobił to tuż przed upływem przepisowego terminu.

Obama wpuścił gejów do armii

Brack Obama podpisał ustawę znoszącą zakaz ujawniania orientacji seksualnej przez żołnierzy-gejów. Amerykański prezydent w ten sposób wywiązał się z jednej ze swoich wyborczych obietnic.

Polityczna kariera gorącej agentki

Anna Chapman - chyba najpopularniejsza rosyjska agentka - wkracza na polityczną drogę. Rudowłosa piękność została jedną z liderek prokremlowskiego ruchu "Młoda Gwardia".

Walka z dopalaczami po włosku

We Włoszech rozbito gang handlarzy substancjami odurzającymi nazywanymi tam "smart drugs", u nas znanymi jako dopalacze - poinformowały media. W akcji, która objęła 15 regionów kraju i 112 sklepów z zakazanymi substancjami, aresztowano siedem osób.

"Krwiaki, złamana noga". Opozycjonista w areszcie

Lider białoruskiej opozycji i jeden z kandydatów w wyborach prezydenckich Andrej Sannikau jest mocno pobity i "wygląda strasznie" - poinformował jego adwokat Pawał Sapiełka. Sannikau został zatrzymany po niedzielnej demonstracji opozycji w wieczór wyborczy w Mińsku.

Hiszpanie rozdali 2 miliardy euro

Tradycji stało się zadość. W Hiszpanii przeprowadzono bożonarodzeniową loterię. W tym roku do Hiszpanów powędrowało w sumie 2,3 miliarda euro.

Rosja oskarża Londyn o "nieprzyjazny krok"

Rosja nazwała "bezpodstawnym" wydalenie przez władze brytyjskie rosyjskiego dyplomaty, któremu zarzucono szpiegostwo. Jak podkreślono, Moskwa była zmuszona do podobnego posunięcia.

Do 15 lat więzienia dla opozycjonistów

17 opozycjonistów, w tym sześciu byłych kandydatów na prezydenta, jest podejrzanych w sprawie karnej w związku z niedzielną demonstracją w Mińsku. Grozi im od pięciu do 15 lat więzienia. Jeden z przetrzymywanych w areszcie KGB kandydatów zaczął protest głodowy. Oficjalna gazeta władz Białorusi "SB. Biełaruś Siegodnia" zapowiada, że opublikuje "tajne materiały, które rzucą światło na działania opozycji".

Ludzie Łukaszenki "prali miliony w Polsce"

Były minister spraw wewnętrznych Białorusi i szef osobistej ochrony Alaksandra Łukaszenki byli zamieszani w defraudację milionów dolarów. Pieniądze miały trafiać przez Polskę i Rosję na konta w USA, wynika z depeszy wysłanej przez amerykańską ambasadę w Mińsku.

Unia tropi korupcję w czeskich władzach

- Sprawą domniemanej korupcji w resorcie środowiska w Czechach zainteresowała się Komisja Europejska i sama zamierza skontrolować sytuację w państwowym funduszu środowiskowym - poinformował czeski dziennik kół gospodarczych "Hospodarzske noviny".

Krótkie dożywocie zabójców Czeczena

Zamiast kary dożywocia, 27 miesięcy więzienia. Sąd w Dubaju znacząco zmniejszył karę dla dwóch zabójców prominentnego czeczeńskiego polityka Sulima Jamadajewa. Sędziowie nie podali przyczyn nagłej i niespodziewanej decyzji.

Prowadził po kieliszku, podał się do dymisji

- Słoweński minister ds. samorządu lokalnego i polityki regionalnej Henrik Gjerkesz zrezygnował ze stanowiska kilka godzin po tym, jak został złapany przez policję, gdy prowadził samochód po pijanemu - poinformowała agencja Associated Press.

Chavez dekretuje szacunek w internecie

Wenezuelski parlament zaakceptował nowe prawo dotyczące internetu. Przepisy zakazują, między innymi, publikowania treści, które są "pozbawione szacunku" wobec urzędników państwowych. Politycy opozycji oskarżają prezydenta Hugo Chaveza o zamach na wolność słowa.

Polacy walczą o hiszpańskie miliardy euro

Dziś w Hiszpanii wielkie losowanie i wielkie emocje. Pula bożonarodzeniowej loterii wynosi aż 2 miliardy 320 milionów euro. W tej największej loterii na świecie biorą udział również nasi internauci, którzy przesyłają do redakcji Kontaktu 24 zdjęcia swoich kuponów.

Gandalf walczy z Łukaszenką

- To straszne czasy, kiedy ludzie są aresztowani i uniemożliwia im się robienie tego, co chcą jako wolni obywatele - powiedział Sir Ian McKellen, aktor znany między innymi z roli Gandalfa w filmowej trylogii "Władca Pierścieni". Grupa Brytyjczyków zebrała się przed ambasadą Mińska w Londynie, aby zaprotestować przeciw sytuacji na Białorusi.

"Było blisko wybuchu wojny"

- Napięcie pomiędzy Koreą Północną i Południową jest bardzo wysokie. Było blisko wybuchu otwartej wojny - miał, według AFP, powiedzieć chiński dyplomata podczas nieformalnego spotkania w ONZ.

10 miliardów dolarów na okręty przyszłości

Precedensowa decyzja amerykańskiego Kongresu. US Navy zamiast otrzymać okręty nowego typu od jednego dostawcy i budowane według jednego projektu, otrzyma dwie różne serie po 10 okrętów. Cały program budowy okrętów określanych jako Littoral Combat Ship (LCS) będzie kosztował 10 miliardów dolarów.

Europejskie lotniska wykopują się spod śniegu

Sytuacja na europejskich lotniskach powoli wraca do normy. Główne brytyjskie lotnisko Heathrow pod Londynem zapowiada, że odbędzie się 2/3 zaplanowanych startów i lądowań. Ostrożny optymizm wyraża też lotnisko w Frankfurcie, gdzie tysiące pasażerów koczują od niedzieli.

Paliwowa afera w Pentagonie

Grupa dochodzeniowa działająca z ramienia Kongresu ostro skrytykowała Pentagon, za powierzenie kontraktów na paliwo, wartych dwa miliardy dolarów, podejrzanej firmie zarejestrowanej na Gibraltarze. Wojsko miało przymknąć oko na to, że ta "ultra-tajemnicza" organizacja w bardzo "skomplikowany i subtelny" sposób ominęła rosyjskie prawo i pomimo zakazu zdobyła ponad 2,2 miliona litrów paliwa z rosyjskich rafinerii.

Najgorzej w UE mają palacze hiszpańscy

Hiszpański parlament przegłosował najbardziej restrykcyjną ustawę antynikotynową w Unii Europejskiej. Bary i restauracje będą objęte całkowitym zakazem palenia, nawet jeśli wcześniej miały specjalnie wydzieloną przestrzeń dla palaczy. Nowe prawo wejdzie w życie 2 stycznia.

Największe w historii manewry Korei Południowej

Ruszają największe w historii Korei Południowej manewry wojskowe z użyciem ostrej amunicji. Według agencji Yonhap, pierwszą fazę ćwiczeń zaplanowano w pobliżu granicy morskiej z Koreą Północną - weźmie w nich udział co najmniej sześć okrętów wojennych. Wcześniej specjalny wysłannik USA do Phenianu, gubernator Nowego Meksyku Bill Richardson ogłosił, że Korea Północna jest gotowa zezwolić na powrót inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) do głównego reaktora atomowego Jongbjon.