Papież oddał hołd zabitemu ministrowi

Benedykt XVI oddał hołd pakistańskiemu ministrowi do spraw mniejszości Shahbazowi Bhattiemu, zamordowanemu w środę w zamachu dokonanym przez talibów. O śmierci jedynego chrześcijanina w rządzie Pakistanu papież mówił podczas spotkania z wiernymi w niedzielę.

Dymisja szefa MSZ za 1700 zł

50 tysięcy jenów (ok. 1700 zł) pogrążyło szefa japońskiego MSZ i doprowadziło do jego dymisji. Chodzi o pieniądze, które Seiji Maehara przyjął jako darowiznę od obywatelki Korei Południowej, co zabronione jest przez japońskie przepisy.

Sean Penn na herbatce u Chaveza

Sean Penn odwiedził, zresztą nie po raz pierwszy, prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza. Panowie rozmawiali o sytuacji w Haiti po trzęsieniu ziemi i nowym filmie aktora. - To bardzo dobry film - zdradził Chavez.

Tajny wahadłowiec na orbicie

Amerykańskie wojsko wysłało na orbitę kolejny mały prom kosmiczny. X-37B ma spędzić w kosmosie ponad dziewięć miesięcy. Oficjalnie statek nie ma zastosowań militarnych, ale amerykańskie wojsko konsekwentnie odmawia informacji na temat możliwości promów. To, co X-37B robi na orbicie, pozostaje owiane tajemnicą.

Palestyna chce do ONZ

- Nadszedł czas, by państwo palestyńskie stało się członkiem ONZ - oświadczył w sobotę prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas. Palestyna powinna mieć granice z 1967 roku i wejść do ONZ we wrześniu - podkreślił.

Protesty przeciw pani premier

W sobotę przez kilka miast chorwackich przetoczyła się fala protestów. Demonstranci żądali ustąpienia premier Jadranki Kosor i rozwiązania jej gabinetu.

Zmiana warty w Irlandii

Fine Gael (Partia Jedności Irlandzkiej) i Partia Pracy porozumiały się w niedzielę nad ranem w sprawie utworzenia nowego rządu - poinformował desygnowany na nowego premiera Enda Kenny. - Jestem szczęśliwy, mogąc poinformować, że osiągnęliśmy porozumienie, którego szczegółowe ustalenia są jeszcze opracowywane - powiedział.

Estonia przy urnach

Niedziela w Estonii to główny dzień wyborów parlamentarnych. Tym razem przy urnach. Wcześniej Estończycy mogli głosować przez internet. Sondaże przewidują zwycięstwo Estońskiej Partii Reform (ER) premiera Andrusa Ansipa, który ma duże szanse na ponowne utworzenie rządu.

Po 17 latach wymienią jeńców

Prezydenci Armenii i Azerbejdżanu poinformowali, że zamierzają "najszybciej jak to możliwe" zorganizować wymianę jeńców wojennych przetrzymywanych w obydwu krajach od 1994 roku, gdy skończył się konflikt zbrojny o Nagorny Karabach. Nie podano, ilu więźniów obejmie wymiana.

Już 200 tys. ludzi uciekło z Libii

Blisko 200 tys. osób, głównie robotników z zagranicy pracujących czasowo w Libii uciekło do tej pory z kraju ogarniętego walkami, a blisko dziesięć tys. uchodźców kieruje się ku granicy z Egiptem - poinformowało ONZ. Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) poinformowało też, że do czwartku ponad 104 tys. osób uciekło z Libii do Tunezji, 85 tys. dotarło do Egiptu a cztery tys. udało się do Algierii.

"To jest walka z terroryzmem"

Przywódca Libii Muammar Kaddafi walczy z terroryzmem i dziwi się, że międzynarodowa społeczność nie udziela mu pomocy - wynika z fragmentów wywiadu dla "Journal du Dimanche" udostępnionych w niedzielę nad ranem. Pełen tekst opublikowany zostanie w niedzielę po południu.

Powstańczy "rząd" nie chce zagranicznych wojsk

Powstańcza Narodowa Rada Libijska ogłosiła się w sobotę "jedynym przedstawicielem Libii" i poinformowała, że wyznaczyła trzyosobowy komitet kryzysowy, w którym znajdzie się szef dyplomacji oraz naczelny dowódca sił powstańczych. - Nasi ludzie mają wystarczającą liczebności i determinację, by wyzwolić Libię, jednak poprosimy o wsparcie z powietrza, aby stało się to w jak najkrótszym czasie - oświadczył stojący na czele komitetu Mahmud Dżebril.

Spacer z kamerą po rezydencji Kaddafiego

Libijscy rebelianci, którzy zdobyli ważne miasto Ras Lanuf, twierdzą, że zajęli również jedną z posiadłości Muammara Kaddafiego. Po domniemanym domu dyktatora oprowadzili grupę zachodnich dziennikarzy.

Morderczy bój o "wrota do Trypolisu". Czołgi w ataku

Powstańcy kontrolujący Zawiję, uważaną za wrota do Trypolisu, odparli w sobotę dwa szturmy uzbrojonych w czołgi i artylerię sił Kaddafiego. Kolejnego szturmu oczekują w nocy. Według opozycji w starciach zginęło co najmniej 70 osób.

Kandydatka ultraprawicy wygrywa z prezydentem

Przewodnicząca ultraprawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen wyprzedziła Nicolasa Sarkozy'ego w sondażu poparcia Francuzów dla kandydatów na stanowisko prezydenta republiki. Co więcej, córka słynnego Jean-Marie Le Pena zostawia w tyle także innych rywali.

26 zabitych w zderzeniu ciężarówki z autobusem

Co najmniej 26 osób zginęło, a ponad 20 zostało rannych w czołowym zderzeniu autobusu z ciężarówką w sobotę w stanie Santa Catarina na południu Brazylii - poinformowała miejscowa policja. W autokarze jechało 47 osób.

"Zbuntować się, emigrować albo umrzeć"

- Kiedy ludzie nie mają co jeść, mają do wyboru tylko trzy rzeczy: zbuntować się, emigrować albo umrzeć - powiedziała szefowa szefowa Światowego Programu Żywnościowego (WFP) Josette Sheeran, cytowana w sobotę przez watykański dziennik "L'Osservatore Romano". W środę przyjął ją na audiencji Benedykt XVI.

Zabici w katastrofie nowego An-148

Sześć osób zginęło w katastrofie średniego samolotu pasażerskiego An-148. Maszyna rozbiła się podczas lotu szkoleniowego przed przekazaniem jej klientowi. Ofiarami są czterej Rosjanie i dwóch Birmańczyków.

Żołnierze NATO są już w Libii?

NATO i państwa zachodnie oficjalnie zapewniają, że ewentualna interwencja militarna w Libii to bardzo mało prawdopodobne rozwiązanie. Pojawiają się jednak doniesienia, iż żołnierze Sojuszu już są w ogarniętym rewoltą kraju. Takie informacje pojawiły się na specjalistycznych portalach.

Religijny mezalians zakończony zamieszkami

Dwie osoby zginęły w starciach między muzułmanami i chrześcijanami, do których doszło w Sul niedaleko Kairu. Przyczyną zamieszek była kłótnia rodziców różnych wyznań o związek ich dzieci.

Jeśli zechcą, zmiotą Kaddafiego. Zespół uderzeniowy USA czeka

Sytuacja w Libii ma coraz więcej znamion wojny domowej. Świat przygląda się krwawym starciom i póki co ograniczył się do słów potępienia i sankcji wobec Muammara Kaddafiego. Rozważana jest też interwencja zbrojna. USA na Morze Śródziemne wysłały już między innymi lotniskowiec, dwa duże okręty desantowe z czterema tysiącami marines i liczne mniejsze okręty. Czy Kaddafi powinien się bać uderzenia z morza i powietrza?

Bazy USA w Polsce? Rosja zażąda wyjaśnień

Rosja zażąda od USA wyjaśnień w sprawie planów rozmieszczenia w Polsce bazy ich sił powietrznych i elementów systemu obrony antyrakietowej - informuje w sobotę dziennik "Kommiersant", powołując się na źródło w MSZ Federacji Rosyjskiej. Według gazety, "sytuacja wokół Polski może stać się jednym z tematów rozmów prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa z wiceprezydentem USA Joe Bidenem".

Rewolta w Libii da terrorystom groźne rakiety?

Rewolta w Libii zagraża państwom zachodnim nie tylko podwyżką cen ropy. Największym niebezpieczeństwem jest zalew broni z rabowanych składów wojskowych, która może trafić na czarny rynek. W tym przenośne rakiety przeciwlotnicze - ostrzega "New York Times".

Dostał zawału i strącił dwa myśliwce

Z nieznanych przyczyn pierwszego marca zderzyły się dwa lankijskie myśliwce Kfir. Jeden z pilotów nie przeżył. Po dochodzeniu okazało się, że lotnik dostał zawału i utracił kontrolę nad maszyną. Ponieważ dwa myśliwce leciały blisko siebie i na małej wysokości, doszło do katastrofy.

Skarżą Kartę Polaka. Sąd się zastanawia

Białoruski Sąd Konstytucyjny rozpatrzy wniosek parlamentu o zbadanie, czy polska ustawa o Karcie Polaka jest zgodna z międzynarodowym prawem. Deputowani twierdzą, że narusza ona "wiele dokumentów międzynarodowych". Na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy sędziowie - konstytucjonaliści zadecydują czy w ogóle zajmować się tą sprawą.

Wdarli się do budynku bezpieki

Około tysiąca osób demonstrowało w piątek w Aleksandrii przed główną siedzibą Państwowej Agencji Bezpieczeństwa, oskarżanej o łamanie praw człowieka za rządów byłego prezydenta Hosniego Mubaraka. Część demonstrantów wdarła się do budynku.

Egzekutywa chce dobrobytu

W Pekinie rozpoczęła się doroczna sesja Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, teoretycznie najwyższego organu władzy państwowej. Premier Wen Jiabao wygłosił dwugodzinną mowę inauguracyjną. Przysłuchiwało mu się i oklaskiwało go 3 tys. parlamentarzystów oraz 2 tys. członków Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej - ciała doradczego.

Polskie firmy straciły na broni

Przez embargo nałożone na Libię Rosjanie stracili miliardy dolarów. Swoje straciły również polskie firmy zbrojeniowe. Miały być kontrakty, zostały puste kasy.

Clapton oddał swoje instrumenty

Eric Clapton oddał kolejnych 70 swoich instrumentów na cele charytatywne. Trafią na aukcję w Nowym Jorku, z której dochód przeznaczony zostanie na centrum terapii uzależnień od alkoholu i narkotyków na karaibskiej wyspie Antigua.