Zrabowany przez Niemców w czasie II wojny światowej z Muzeum Narodowego w Warszawie obraz "Schody pałacowe" Francesco Guardiego powróci niebawem do Polski – zapewnił Juergen Walter, minister nauki, badań naukowych i sztuki Badenii-Wirtembergii.

Prokuratura w niemieckim mieście Duisburg postawiła zarzuty dziesięciu osobom w związku z tragicznymi wydarzeniami podczas imprezy Love Parade w 2010 roku. W tłumie bawiących się ludzi wybuchła wówczas panika, która doprowadziła do stratowania 21 osób. Winę za to ma ponosić złe przygotowanie imprezy i nieskuteczne działania służb porządkowych.

Syryjska opozycja wezwała w środę do powołania w Damaszku tymczasowych władz z zadaniem nadzorowania zawieszenia broni, monitorowanego przez ONZ. Miałyby one kompetencje pozwalające wyrugować zagranicznych bojowników walczących po obu stronach syryjskiego konfliktu.

Rząd Izraela zakazał dwóm wielkim koncernom zbrojeniowym - Elbit Systems i Israel Aerospace Industries - dalszego udziału w polskim przetargu na samoloty bezzałogowe. Potwierdzają to obie firmy. Decyzja izraelskiego rządu ma być pokłosiem afery, która doprowadziła do rezygnacji wiceszefa polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej - Waldemara Skrzypczaka. Rzecznik MON w rozmowie z tvn24.pl przekonuje, że ta decyzja niewiele zmienia, a rząd Izraela "przejął od firm" sprawę ewentualnej sprzedaży Polsce dronów i teraz to on będzie stroną w negocjacjach.

Parlament kantonu Sarajewo przegłosował w środę dymisję rządu tego regionu. Podjęcia m.in. tej decyzji domagali się protestujący od ub. tygodnia w stolicy Bośni i Hercegowiny obywatele, którzy żądają też zorganizowania wcześniejszych wyborów i natychmiastowej dymisji władz całej Federacji będącej częścią Bośni i Hercegowiny.

Sąd w Krasnodarze podtrzymał w środę w postępowaniu apelacyjnym zamianę wyroku trzech lat więzienia w zawieszeniu na karę bezwzględnego więzienia dla rosyjskiego ekologa monitorującego zagrożenia dla środowiska podczas przygotowań do zimowych igrzysk w Soczi.

- Tu już nie chodzi o politykę, o pozostanie przy władzy jednej czy drugiej partii politycznej, a o przetrwanie samej Bośni - tak określił sytuację w Bośni i Hercegowinie były prezydent Chorwacji Stipe Mesić. Polityk, mówiąc o trwających od 4 lutego protestach w sąsiednim kraju stwierdził, że sytuacja w nim zmieni się dopiero po rewizji porozumienia z Dayton kończącego wojnę na Bałkanach.

Prokuratura w Kijowie umorzyła śledztwo w sprawie osób podejrzanych o wydanie nakazu rozpędzenia protestu zwolenników integracji europejskiej Ukrainy na Majdanie Niepodległości 30 listopada ubiegłego roku. Objęła ich amnestia – poinformowano w środę.

Minister obrony Egiptu gen. Abd el-Fatah es-Sisi nieoczekiwanie udał się w środę do Moskwy, aby negocjować dostawę rosyjskiej broni do jego kraju - podał w środę portal informacyjny "Al-Ahram", powołując się na źródła w egipskich kręgach wojskowych.

Departament Obrony USA zlecił zniszczenie wszystkich zdjęć ciała Osamy bin Ladena po jego zabiciu przez amerykańskich komandosów - podała organizacja Judicial Watch. Dotarła ona do e-maila rozesłanego przez Pentagon kilkanaście dni po przeprowadzonej akcji do osób i instytucji mogących posiadać oryginały lub kopie takich zdjęć. Według Judicial Watch, takie działanie jest naruszeniem obowiązującego prawa i nadużyciem władzy.