Sąd nad b. prezydentem odłożony do lata

Proces byłego prezydenta Francji Jacques'a Chiraca, oskarżonego o korupcję w paryskim ratuszu został odłożony do 20 czerwca. Obrona wcześniej wnioskowała o odroczenie procesu ze względów formalnych.

Złapali pomocnika zamachowca z Sztokholmu

Szkocka policja aresztowała mężczyznę powiązanego z nieudanym zamachem samobójczym w centrum Sztokholmu. Do eksplozji w centrum stolicy Szwecji doszło w grudniu 2010 roku. Zginął w niej jedynie zamachowiec.

0,5 mln kamer podgląda 30 mln Chińczyków

W 30-milionowym Czungcingu (Chongqing) w Syczuanie w południowo-zachodnich Chinach zostanie uruchomiona sieć 500 tys. kamer bezpieczeństwa, jedna z największych na świecie - poinformował "Global Times". W całej Wielkiej Brytanii jest zaledwie ok. 1,85 mln kamer.

"Nie negocjujemy z kimś, kto przelał krew"

Libijscy rebelianci potwierdzają, że wysłannicy Muammara Kaddafiego próbowali porozumieć się z nimi co do zawieszenia broni i ustąpienia libijskiego przywódcy. Narodowa Rada Libijska odrzuciła jednak ofertę negocjacji. Libijskie MSZ doniesienia o rozmowach nazywa "nonsensem".

McCain w obronie Tymoszenko

Borykająca się z kłopotami z ukraińskimi władzami Julia Tymoszenko otrzymała zagraniczne wsparcie. Amerykański senator John McCain i szef Europejskiej Partii Ludowej (EPL) Wilfried Martens zaapelowali do władz w Kijowie o uchylenie zakazu opuszczania miejsca zamieszkania przez byłą ukraińską premier. Bez uchylenia zakazu Tymoszenko nie będzie mogła wziąć udział w szczycie EPL.

Młody Kim awansuje, Seul się zbroi

Kim Dzong Un, najmłodszy syn i prawdopodobnie następca północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Ila, przypuszczalnie awansował w hierarchii rządzącej krajem Partii Pracy Korei z czwartej na trzecią pozycję, sugeruje agencja Kyodo. Tymczasem Korea Południowa poinformowała, że rozmieści na swym terytorium więcej samolotów myśliwskich, śmigłowców, artylerii i samolotów szpiegowskich, by lepiej przygotować się na możliwy atak ze strony północnego sąsiada.

Kara dla pirata: Kierowanie ruchem

Indie słyną z kierowców mających za nic przepisy i z wolnoamerykanki w ruchu drogowym. Chaos próbują okiełznać specjalnie wyznaczeni policjanci, którzy jednak nie radzą sobie z zadaniem. W jednym mieście funkcjonariusze uznali, że zamiast nakładać mandaty, karać będą przymusowym kierowaniem ruchem na zatłoczonych skrzyżowaniach.

Izrael chętnie widziałby jeszcze 20 mld dolarów

- Byłoby mądrze zainwestować kolejne 20 miliardów dolarów, by wzmocnić bezpieczeństwo Izraela na następne pokolenie - oznajmił minister obrony Izraela Ehud Barak w rozmowie z "Wall Street Journal". Pieniądze miałyby pochodzić ze Stanów Zjednoczonych.

Byczy skok w publiczność

Widzowie obserwujący korridę w wenezuelskim mieście Merida przeżyli chwilę grozy, kiedy rozjuszony byk popisał się świetnym wyskokiem. Zwierzę przednimi kończynami dostało się na trybuny, ale po chwili spadło - wprost w miejsce, gdzie kryje się obsługa.

Twardogłowi umacniają pozycje

W walce z politykami posądzanymi o sympatie bardziej liberalne niż obowiązujący kurs, prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad odniósł kolejny sukces. Były prezydent Akbar Haszemi Rafsandżani został usunięty z fotela przewodniczącego jednego z najważniejszych urzędów w kraju, podała agencja Mehr.

Tokio też ma swój supermyśliwiec

Prototyp japońskiego myśliwca piątej generacji wzbije się w powietrze za trzy lata - powiedział "Washington Post" Gen. Hideyuki Yoshioka. Japończyk twierdzi, że prace nad samolotem przebiegają bez problemów i opóźnień. Tokio nakazało intensywne prace nad nową maszyną w 2009 roku, kiedy stało się jasne, że USA odmówią sprzedaży własnego supermyśliwca F-22 Raptor.

Krwawy zamach na stację benzynową

Co najmniej 13 osób zginęło w eksplozji samochodu-pułapki, do której doszło we wtorek na stacji benzynowej w Fajsalabadzie na wschodzie Pakistanu - poinformowały miejscowe władze. Według przedstawiciela władz, rannych zostało co najmniej 30 ludzi.

Amerykańskie wojsko jest "zbyt białe i zbyt męskie"

Amerykańskie wojsko ma w swoich szeregach za dużo białych mężczyzn, a za mało kobiet, czarnoskórych i Latynosów. Dotyczy to zwłaszcza stanowisk dowódczych. Brak odpowiedniej reprezentacji płci pięknej i różnorodności rasowej wytyka Pentagonowi niezależny raport przygotowany na zlecenie Kongresu.

Kaddafi chce negocjować. Rebelianci mówią NIE

Arabska telewizja Al-Dżazira poinformowała w nocy z poniedziałku na wtorek, że Muammar Kaddafi zaproponował rebeliantom negocjacje, których rezultatem mogłoby być jego ustąpienie. Przeciwnicy dyktatora odrzucili jednak jego ofertę - twierdzi Al-Dżazira.

Dziś Bond też jest kobietą

Daniel Craig przebrany w rajstopy i biustonosz. To nie scenariusz nowego filmu o Jamesie Bondzie, ale spot promujący równouprawnienie kobiet i mężczyzn.

"Najodważniejsza kobieta Meksyku" uciekła do USA

Nazywana "najodważniejszą kobietą Meksyku" 20-letnia Marisol Valles Garcia straciła posadę szefowej policji w meksykańskim miasteczku Praxedis Guerrero, gdyż nie pojawiła się w poniedziałek na służbie. Prawdopodobnie policjantka uciekła do USA.

Bliski koniec wiz do USA?

Trzej politycy ze stanu Illinois - senator Mark Kirk i kongresmani Mike Quigley i Dan Lipinski - zapowiedzieli, że wkrótce wniosą do Kongresu projekt ustawy, która może przyspieszyć zniesienie wiz wjazdowych do USA dla Polaków.

Barack Obama przywraca trybunały w Guantanamo

Prezydent USA Barack Obama podpisał w poniedziałek dokument, który umożliwi przywrócenie procesów przed wojskowymi trybunałami w Guantanamo - donoszą amerykańskie media. Zakaz wnoszenia nowych spraw przed trybunały w Guantanamo wobec podejrzanych o terroryzm Obama podpisał w styczniu 2009 roku.

NATO obserwuje Libię z powietrza

Państwa Zatoki Perskiej wezwały społeczność międzynarodową do wprowadzenia strefy zakazu lotów nad Libią. Wcześniej amerykański ambasador przy NATO powiedział, że Libia znajduje się pod ciągłą obserwacją samolotów AWACS, co ma być przygotowaniem do ewentualnych dalszych działań związanych z rebelią tym kraju. Prezydent USA Barack Obama poinformował z kolei, że NATO rozważa opcje militarne w odpowiedzi na sytuację w Libii.

Rozwiązali osławioną bezpiekę

Tunezyjski rząd tymczasowy rozwiązał owianą złą sławą tajną policję. Także w poniedziałek p.o. prezydenta Fuad Mebaza zatwierdził w poniedziałek skład kolejnego rządu tymczasowego zaproponowanego przez nowego premiera Bedżi Kaida Essebsiego. To już trzeci gabinet od obalenia w styczniu prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego.

Chiny każą dalajlamie się inkarnować

Dalajlama XIV nie ma prawa wyznaczyć za życia swojego następcy, ale zgodnie z tradycją jego kolejne wcielenie musi być rozpoznane po jego śmierci - pouczył tybetańskiego przywódcę chiński gubernator Tybetu Padma Choling.

Od 37 lat w śpiączce. Odłączą od aparatury?

Indyjski sąd najwyższy uznał, że niektórzy pacjenci - bez szans na wyleczenie - będą mogli zostać odłączeni od aparatury podtrzymującej życie. Jest to pierwsze orzeczenie zezwalające na tzw. bierną eutanazję w Indiach.

Lider Pink Floyd bojkotuje Izrael

Lider zespołu Pink Floyd Roger Waters nawołuje do bojkotu Izraela z powodu "kolonialnej i rasistowskiej" polityki tego państwa. Wszystko ma związek z budową osiedli izraelskich na ziemiach arabskich i murem oddzielających Palestyńczyków od Izreala.

Berlusconi ma nową szczękę

Premier Włoch, słynny ostatnio głównie z powodu seksafery, przeszedł operację szczęki w związku z atakiem, do jakiego doszło na jego osobę w 2009 roku. Berlusconi został wtedy trafiony w twarz miniaturą katedry w Mediolanie.

WikiLeaks: Nord Stream dzięki agentom i PR

Żadne protesty nie mogły powstrzymać budowy Gazociągu Północnego. Rosja wykorzystała wszystkie siły: pieniądze, służby specjalne i politykę by przeforsować projekt - wynika z dokumentów WikiLeaks cytowanych w poniedziałek przez szwedzki dziennik "Dagens Nyheter".

Synowie Mubaraka "z milionami za gaz do Izraela"

Synowie obalonego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka, Dżamal i Alaa, dostawali miliony dolarów prowizji ze sprzedaży gazu do Izraela - twierdzi kuwejcka gazeta powołująca się na egipskie ministerstwo spraw wewnętrznych.

Rok Emilii Plater?

2011 rok ma szanse zostać rokiem Emilii Plater i Powstania Listopadowego, ale na Litwie. W tamtejszym parlamencie złożono projekt uchwały w tej sprawie. Zrobił to przewodniczący sejmowego komitetu spraw zagranicznych, poseł Emanuelis Zingeris.

Phenian stara się oślepić wojska Seulu

Korea Północna od kilku dni próbuje z umiarkowanym powodzeniem zakłócać działanie GPS w Seulu i okolicy - twierdzą południowokoreańskie media. Próby zablokowania nawigacji satelitarnej mają mieć związek z wspólnymi ćwiczeniami wojska Korei Południowej i USA w okolicy Seulu.

Śledztwo przeciwko eksministrowi za plagiat

Prokuratura w mieście Hof w Bawarii wszczęła śledztwo przeciwko byłemu ministrowi obrony Niemiec Karlowi-Theodorowi zu Guttenbergowi w związku z ujawnieniem plagiatu w jego pracy doktorskiej.