W cieniu wielkich obchodów 67. rocznicy zwycięstwa nad III Rzeszą na ulicach Moskwy trwa akcja wyłapywania manifestujących w różnych częściach miasta opozycjonistów. W ciągu ostatniej doby policja zatrzymała ponad 200 z nich.

Poparcie dla wojny w Afganistanie spadło w USA do rekordowo niskiego poziomu 27 proc. - Około połowy przeciwników wojny uważa, że obecność sił USA w Afganistanie przynosi więcej szkody niż pożytku - wynika z sondażu AP-GfK.

Rosyjski myśliwiec przechwytujący Mig-31 był bliski doprowadzenia do zderzenia w powietrzu z norweskim samolotem patrolowym P-3 - ujawniły norweskie media. Incydent miał być na tyle poważny, iż norweskie wojsko zwróciło się z oficjalnym protestem i prośbą o wyjaśnienia do Rosjan.

Republikańskie prawybory, które odbyły się w Indianie, Karolinie Północnej i Zachodniej Virginii, przebiegły głównie zgodnie z oczekiwaniami. Mitt Romney zdobył kolejnych delegatów, których potrzebuje do uzyskania oficjalnego poparcia swojej partii w wyborach prezydenckich. Zaskoczyła natomiast przegrana wieloletniego i zasłużonego senatora Richarda Lugara w prawyborach republikańskich do senatu. Przegrał on z politykiem popieranym przez populistyczną, skrajnie konserwatywną Tea Party.

Południowokoreański sąd skazał na sześć lat więzienia amerykańskiego żołnierza, który w ubiegłym roku zgwałcił nastoletnią Koreankę. Sąd w Seulu zdecydował także o ujawnieniu personaliów skazanego. To rzadki przypadek osądzenia żołnierza USA poza granicami ojczyzny.

- Nasz kraj przyniósł wolność narodom świata - powiedział Władimir Putin, przemawiając na Placu Czerwonym z okazji 67. rocznicy zwycięstwa nad III Rzeszą. Prezydent wystąpił na początku wielkiej Parady Zwycięstwa, w której wzięło udział 14 tysięcy żołnierzy i setki pojazdów rosyjskiego wojska.

Dramatycznie wyglądający wypadek w Buffalo w USA. Kierowca potrącił pieszego, a ten wyleciał w powietrze na dobrych kilka metrów. Choć trudno w to uwierzyć, mężczyźnie nic poważnego się nie stało.

Kilka godzin po wielkiej ceremonii ponownego zaprzysiężenia na stanowisku prezydenta Rosji, Władimir Putin po raz kolejny dał rosyjskiemu społeczeństwu pokaz swojej sprawności fizycznej. Tym razem na hokejowym lodowisku. Z trybun przyglądali się dobrzy znajomi, Silvio Berlusconi i Gerhard Schroeder.

- Moim zdaniem tę operację przeprowadziły służby specjalne - stwierdza krótko w rozmowie z "Superwizjerem" TVN Włodimir Borodacz, były pułkownik GRU, komentując zamach w metrze w Mińsku z 2011 roku. Podejrzani zostali odnalezieni w błyskawicznym tempie, po całonocnym przesłuchaniu obaj przyznali się do zarzucanych im czynów. Dźmitryj Kanawałau i Uładzisław Kawaliou zostali skazani na śmierć. Wątpliwości co do ich winy, po wykonanym wyroku, pozostają.

Przedstawiciele władz USA i Jemenu ujawnili, zastrzegając sobie anonimowość, że rzekomy zamachowiec samobójca, któremu Al-Kaida zleciła dokonanie zamachu na samolot lecący do USA pod koniec kwietnia, w rzeczywistości był informatorem CIA - informuje Associated Press.

Barack Obama powiększył przewagę do siedmiu procent nad Mittem Romneyem, z którym pod koniec roku stoczy walkę o reelekcję - wynika z najnowszego, opublikowanego we wtorek sondażu Reuters/Ipsos.

Plan pokojowy dla Syrii jest "bez wątpienia ostatnią szansą na uniknięcie wojny domowej" w tym kraju - poinformowali dyplomaci, przytaczając słowa Kofiego Annana. Mediator ONZ i Ligi Arabskiej wystąpił dziś na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Antonis Samaras, przywódca greckiej prawicowej Nowej Demokracji (ND), któremu nie udało się w poniedziałek utworzyć rządu koalicyjnego, zapowiedział we wtorek, że nie poprze rządu, który odrzuci zobowiązania Aten wobec kredytodawców, czyli UE i MFW.

Pochodzący z Korei Południowej inspektor Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej zginął w wypadku samochodowym w Iranie - podały tamtejsze media. Drugi inspektor - ze Słowenii - został ranny.

Skazana na siedem lat kolonii karnej b. premier Ukrainy Julia Tymoszenko zamierza jutro zakończyć głodówkę - podała we wtorek jej córka, Jewhenija. Ukraińska opozycjonistka głoduje 19 dni. Córka b. premier powiedziała, że jeśli leczenie schorzeń kręgosłupa jej matki nie zacznie się natychmiast, Tymoszenko grozi inwalidztwo.

We wtorek, po 24 latach birmańska opozycjonistka i laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi otrzymała od władz paszport - poinformował jej współpracownik Htin Kyaw. Wkrótce Suu Kyi ma się udać do Norwegii i Wielkiej Brytanii.

Portal VoucherDigg.co.uk użył fotografii zaginionej od wielu lat Madeleine McCann by promować wakacje w Portugalii. To właśnie w tym kraju, w kurorcie Algarve, zaginęła przed pięcioma laty dziewczynka.

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin powołał we wtorek swojego poprzednika Dmitrija Miedwiediewa na premiera Rosji. Wcześniej jego kandydaturę poparła - większością głosów 299 do 144 - Duma Państwowa. Izba niższa parlamentu Rosji zebrała się we wtorek na specjalnym posiedzeniu właśnie po to, by zaopiniować kandydaturę Miedwiediewa.

Koszty leczenia b. premier Ukrainy Julii Tymoszenko pokrywa rząd w Kijowie - zapewnił we wtorek niemiecki MSZ. Niemieccy podatnicy prosili o wyjaśnienie, czy prowadzone przez berlińskich lekarzy badania ukraińskiej opozycjonistki odbywają się na ich koszt. Tymczasem Tymoszenko, która w więzieniu w Charkowie odbywa karę siedmiu lat pozbawienia wolności, nie zgodziła się, by we wtorek przewieziono ją do szpitala, ale być może wyrazi zgodę na środowy termin transportu do miejscowej lecznicy.