Temperatura powierzchni Pacyfiku wr贸ci艂a do normy. Jak zaznaczaj膮 meteorolodzy z Australii, oznacza to koniec trwaj膮cego od ponad roku zjawiska El Nino. Przynios艂o ono wiele dramatycznych wydarze艅 na ca艂ym 艣wiecie. Teraz prawdopodobnie pojawi si臋 La Nina.
- Zako艅czy艂o si臋 najsilniejsze od prawie 20 lat cykliczne zjawisko pogodowe El Nino - og艂osi艂a we wtorek australijska agencja meteorologiczna Bureau of Meteorology (BOM).
Wed艂ug BOM wska藕niki klimatyczne zwi膮zane z El Nino, kt贸re w 2015 roku wskazywa艂y podwy偶szone poziomy, wr贸ci艂y do neutralnych wielko艣ci.
Koniec El Nino by艂 do przewidzenia, gdy偶 wska藕niki klimatyczne w ostatnich miesi膮cach spada艂y, ale BOM jest pierwsz膮 du偶膮 agencj膮 meteorologiczn膮, kt贸ra to og艂osi艂a.
Jakie mia艂o skutki?
El Nino by艂o spowodowane utrzymywaniem si臋 ponadprzeci臋tnej temperatury na powierzchni wody w r贸wnikowej strefie Oceanu Spokojnego. W najsilniejszym momencie El Nino temperatura wody by艂a wy偶sza od 艣redniej o ponad cztery stopnie Celsjusza. Zjawisko wywo艂a艂o najwi臋kszy od 19 lat wzrost warto艣ci temperatury powierzchni m贸rz.
Trwaj膮ce ponad rok zjawisko w r贸偶ny spos贸b wp艂ywa艂o na pogod臋 na ca艂ym 艣wiecie.
W ci膮gu ostatnich miesi臋cy w Ameryce Po艂udniowej pojawia艂y si臋 powodzie - g艂贸wnie na zachodzie (m.in w Peru). Ulewne deszcze spad艂y tak偶e w Paragwaju, w centralnej cz臋艣ci kontynentu, gdzie z zalanych teren贸w ewakuowano setki tysi臋cy os贸b. W Afryce susze doprowadzi艂y do kl臋ski g艂odu w Etiopii i na Haiti. W Malawi z powodu niedo偶ywienia ucierpia艂y trzy miliony os贸b. El Nino wini si臋 tak偶e za ogromne po偶ary w Kanadzie.
Nadchodzi La Nina
W Azji przez El Nino wyst膮pi艂o mniej opad贸w ni偶 zwykle, co spowodowa艂o spadek w produkcji pszenicy, oleju palmowego i ry偶u w na tym kontynencie. Tamtejsi rolnicy b臋d膮 teraz czeka膰 na La Nin臋, kt贸ra zwykle przynosi bardziej intensywne opady. Jak szacuje BOM, szanse na wyst膮pienie tego fenomenu pogodowego wynosz膮 50 proc, a jego skutki odczuj膮 mieszka艅cy wielu region贸w na ca艂y 艣wiecie.
La Nina to zjawisko odwrotne do El Nino. Zobacz, czym si臋 od siebie r贸偶ni膮:
Autor: AD/map / 殴r贸d艂o: PAP, tvnmeteo.pl
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽NOAA, wikipedia.com