Szukają bliskich: wśród błota, stosów drewna, stali

Wśród zrujnowanych domów i gruzów na północnym wybrzeżu Japonii wciąż chodzą ludzie - niektórzy to ratownicy szukający ofiar, inni to ci, którzy przeżyli trzęsienie ziemi. Teraz ze łzami w oczach wracają do miejsc, gdzie stały ich domy, bo wciąż wierzą, że uda im się odnaleźć bliskich. Być może żywych.

"Zagłada" i godzina policyjna

Co najmniej pięcioro demonstrantów nie żyje, setki są ranne po tym, jak uzbrojeni policjanci i żołnierze, wspierani przez czołgi, przejęli kontrolę nad Placem Perłowym w stolicy Bahrajnu, Manamie. Według źródeł szpitalnych nie żyje też trzech policjantów. Władze Bahrajnu wprowadziły w Manamie godzinę policyjną i przestrzegły przed organizowaniem zgromadzeń. Do masowych demonstracji nawołuje ruch młodzieży bahrajńskiej.

Szwedzi szturmują apteki. Brakuje jodku potasu

- To histeria - mówią specjaliści. W szwedzkich aptekach w ciągu tygodnia dziesięciokrotnie wzrósł popyt na tabletki jodku potasu, które zabezpieczają organizm przed skutkami napromieniowania. Szwedzi ruszyli do aptek po eksplozjach w japońskiej elektrowni atomowej.

Bombardują Misratę. "W 48 godzin będzie po wszystkim"

Wojska Muammara Kaddafiego zaatakowały Misratę i szykują się do ataku na Bengazi. Nawołują do złożenia broni, a dowodzący wojskami pod Bengazi syn Kaddafiego odgraża się: "W 48 godzin będzie po wszystkim". Wcześniej sam dyktator w telewizyjnym wystąpieniu oskarżył Zachód, że chce ukraść libijską ropę, a rebeliantów nazwał "szczurami" i zapowiedział, że ich "zmiażdży". Narody Zjednoczone po wczorajszej naradzie nie wykonały na razie żadnego ruchu.

Cesarz pociesza naród

Posępny, ale spokojny - cesarz Akihito wygłosił bezprecedensowe orędzie do narodu Japońskiego po trzęsieniu ziemi, tsunami i eksplozjach w reaktorach jądrowych. - Liczę w głębi serca, że ludzie staną ręka w rękę, traktując się ze współczuciem i razem przezwyciężą ten trudny czas - cytuje słowa cesarza Reuters. To pierwsze wystąpienie władcy po trzęsieniu ziemi.

Blokują niebo tanim liniom, bo nie chcą wiz

Tani europejscy przewoźnicy lotniczy nie będą latać po ukraińskim niebie, póki Unia Europejska nie zniesie wiz dla Ukraińców - oświadczył wicepremier Borys Kołesnikow w opublikowanej w środę rozmowie z angielskojęzycznym tygodnikiem "Kyiv Post".

Berlusconi: Jestem jak Caritas

Twierdzi, że prokuratura się myli. Upiera się, że nie korzystał z prostytucji. Dlaczego więc hojną ręką dawał pieniądze kobietom? - Ja jestem jak Caritas - odpowiada premier Włoch Silvio Berlusconi w wywiadzie dla dziennika "La Repubblica". - Płacę za zabiegi chirurgiczne, dentystę, studia wszystkich tych, którzy są w potrzebie - dodał.

Polski Sejm solidarny z Japonią

"W obliczu tej strasznej katastrofy, która dotknęła Naród Japoński, Sejm w imieniu Narodu Polskiego wyraża głębokie współczucie oraz wyrazy solidarności w tych tragicznych dniach dla Japonii" - tak brzmi fragment uchwały w sprawie solidarności z Narodem Japońskim, jaką parlamentarzyści przyjęli dziś przez aklamację.

Promieniowanie w Tokio? "Sprzeczne informacje"

- Dostajemy sprzeczne informacje na temat napromieniowania w Tokio - przyznają Japończycy mieszkający w stolicy i dodają, że sami już nie wiedzą w co wierzyć i jak naprawdę wygląda sytuacja. Mieszkańcy Tokio zaczęli obawiać się o zdrowie po tym, jak wczoraj w reaktorze nr 2 w elektrowni Fukushima I doszło do silnej eksplozji, wzrósł poziom promieniowania, a władze poinformowały, że "wiejący z północy wiatr spycha radioaktywną chmurę w kierunku odległej o 260 km stolicy kraju".

Rosjanie dniem i nocą badają radiację

Rosjanie z niepokojem patrzą na doniesienia z japońskich elektrowni Fukushima, gdzie od soboty doszło już do czterech wybuchów, a poziom promieniowania przekracza normy aż 500 razy. Dlatego dniem i nocą - 24 godziny na dobę - w około 70 punktach pomiarowych badany jest poziom promieniowania w atmosferze i w wodzie na Sachalinie, na Dalekim Wschodzie.

Polski ginekolog: Trzeba kochać swoją pracę

Polski ginekolog pracujący w Malmoe Adam Szeląg został ponownie uznany przez pacjentki za najlepszego lekarza Szwecji. Po raz pierwszy tytuł otrzymał w 2010 roku. Jego przepis na sukces? - Trzeba robić to, co się kocha. Jak się kocha swoją pracę, to się nigdy nie pracuje - mówił lekarz w "Poranku" TVN24.

Polska kolejka po reaktor

Mapa ewentualnych lokalizacji elektrowni jądrowej w Polsce liczy 27 punktów. Polska nie wycofa się z planów budowy elektrowni jądrowej, a na plany rządu nie wpłyną wydarzenia w japońskiej elektrowni Fukushima ani rady tych, którzy mają ich kilkanaście.

Pożar w elektrowni Fukushima ugaszony

Opanowano pożar w reaktorze numer cztery elektrowni atomowej Fukushima. To był już drugi pożar w tym bloku. Ten, który wybuchł wcześniej, udało się szybko ugasić.

Totkowi zabrakło pieniędzy na wypłaty

Wygrana w czeskiej loterii wcale nie oznacza pełną kieszeń zwycięzcy. Tamtejszy totalizator sportowy tonie w długach i nie ma pieniędzy na wypłaty najwyższych wygranych.

Unia chce kontrolować atom. Białoruś i Rosja - budować

Po awariach w japońskich elektrowniach jądrowych, kraje Unii Europejskiej zgodziły się wstępnie na dobrowolne testy wytrzymałości w swoich jednostkach. Francja już zdeklarowała, że na pewno przeprowadzi kontrole we wszystkich swoich elektrowniach atomowych. Wcześniej rozważano czy Unia może istnieć bez atomu. Wątpliwości nie mają jej wschodni sąsiedzi - Białoruś i Rosja właśnie dały hasło do rozpoczęcia budowy elektrowni atomowej na Białorusi.

Czescy posłowie zakazują dopalaczy

Czeska Izba Poselska poparła we wtorek wieczorem zakaz dystrybucji tzw. dopalaczy. Za nowelizacją odpowiedniej ustawy, przyjętej w trybie przyspieszonym, opowiedzieli się niemal wszyscy obecni na sali posłowie z obu stron sceny politycznej.

MiG i helikopter zatapiają okręty Kaddafiego

Rebelianci pilotujący myśliwiec MiG-23 i wojskowy helikopter zatopili dwa okręty wojenne Muammara Kaddafiego - podała libijska gazeta opozycyjna. W wywiadzie dla telewizji RTL przywódca Libii powiedział z kolei, że prezydent Francji "oszalał", a on sam będzie od tej pory inwestował w Rosji, Indiach i Chinach.

Rosyjska agencja studiuje "apokaliptyczny secenariusz"

Rosyjska państwowa agencja Rosatom jest zaniepokojona stanem trzech japońskich reaktorów. Jej szef składa raport premierowi i choć przyznaje, że bierze pod uwagę scenariusz "apokaliptyczny", to zapewnia, że nawet wtedy Rosyjski Daleki Wschód nie będzie zagrożony skażeniem.

200 rannych, stan wyjątkowy na trzy miesiące

Dwie osoby (obywatel Bahrajnu i Bangladeszu) zginęły, a ponad 200 zostało rannych w wyniku starć i incydentów, do których doszło we wtorek w Bahrajnie. Zginął też bahrajński policjant a nie, jak wcześniej podały media, saudyjski żołnierz. Wcześniej władze zdecydowały się na wprowadzenie stanu wyjątkowego na trzy miesiące. Z kolei Iran ostro zareagował na saudyjską interwencję. - Obecność obcych sił i mieszanie się w wewnętrzne sprawy Bahrajnu jest nie do zaakceptowania i skomplikuje sprawę - oświadczył rzecznik irańskiego MSZ Ramin Mehmanparast.

Ukraina wzmacnia kontrolę elektrowni

Rano ukraiński premier Mykoła Azarow zapewniał, że ukraińskie elektrownie atomowe są bezpieczne, a japońskie wypadki nie wpłyną na rozwój ukraińskiej energetyki. Po południu państwowa kompania Energoatom zdeklarowała: powinniśmy wyciągnąć wnioski z sytuacji w japońskich elektrowniach atomowych. I wzmocniła kontrolę własnych elektrowni atomowych - pod względem bezpieczeństwa właśnie.

Japoński poseł krytykował rząd za "czarnobylskie" standardy

Krytykował japoński rząd za przestarzałą strategię nuklearną, za standardy radioaktywności nie zmieniane od czasów Czarnobyla. Ministerstwo transportu oskarżał, że ukrywa przed społeczeństwem i przed parlamentem koszty przemysłu nuklearnego i problemy z jego bezpieczeństwem. Taką relację japońskiego posła Partii Liberalno-Demokratycznej Taro Kono rysuje w depeszy dyplomatycznej ambasada USA. Poseł uderzał w rządy, które tworzyli liderzy jego własnej partii.

Problemy Japonii napędzą rosyjski gaz?

Rosyjski przemysł wydobywczy może skorzystać na trzęsieniu ziemi w Japonii. Nie dość, że w perspektywie krótkofalowej Rosjanie sprzedadzą Japonii więcej gazu, to premier Władimir Putin powiadomił, że po katastrofie nastąpi przyspieszenie rosyjskich projektów energetycznych.

Panika na rosyjskim Dalekim Wschodzie

Ze sklepów na rosyjskim Dalekim Wschodzie znikają urządzenia do pomiaru radioaktywności i preparaty jodowe, a także wino i morska kapusta. Mieszkańcy terenów położonych najbliżej Japonii skupują też różne kostiumy ochronne i maski przeciwgazowe. Rosyjskie władze apelują tymczasem o zachowanie spokoju.

Zieloni złapali (radioaktywny) wiatr w żagle

W związku z katastrofą w Japonii rozgorzała we Francja debata na temat bezpieczeństwa rodzimych siłowni jądrowych. Lider francuskich Zielonych Daniel Cohn-Bendit zażądał, podobnie jak inni przywódcy tej partii, aby we Francji zorganizowano referendum w sprawie rezygnacji z energii atomowej. Jego zdaniem, należy od razu zamknąć stare francuskie elektrownie.

Zrównane z ziemią japońskie miasta

Skala zniszczeń, po trzęsieniu ziemi w Japonii jest ogromna - najbardziej i najszybciej ucierpiało miasto Sendai w prefekturze Miyagi na północ od Tokio, ale inne japońskie miasta także są zdewastowane. Od piątku docierają do nas wstrząsające zdjęcia na których widać zrównane z ziemią tereny. Ludzie, którzy po trzęsieniu ziemi wracali by sprawdzić, czy coś ocalało, przyznawali, że nie mogli znaleźć miejsca gdzie stały ich domy.

Amerykanie wierni atomowi

Administracja USA nie przewiduje, by sytuacja w Japonii miała wpływ na amerykańską politykę energetyczną. Rozwój energetyki atomowej pozostanie jej istotną częścią. Władze uspokajają, że jest bardzo mało prawdopodobne, by skażenie radioaktywne z Japonii dotarło do USA.

Kaddafi straszy świętą wojną, Al Kaidą i Hamasem

Muammar Kaddafi robi wszystko by zniechęcić świat do interwencji w Libii. W wywiadzie dla włoskiego dziennika "Il Giornale" grozi, że w razie międzynarodowego ataku na jego siły, nie zawaha się zawrzeć sojuszu ze wszystkimi wrogami Zachodu.

Podwójne zasady króla

Król Arabii Saudyjskiej oznajmił, że nie będzie tolerował żadnych prób mieszania się innych krajów w wewnętrzne sprawy Arabii Saudyjskiej. W tym samym czasie saudyjskie wojsko angażuje się w akcję pacyfikowania protestów w sąsiednim Bahrajnie.

Groźne promieniowanie. "Panika nic tu nie pomoże"

Kolejna eksplozja wstrząsnęła elektrownią atomową Fukushima I w nocy polskiego czasu. Rząd Japonii poinformował, że na terenie elektrowni znacząco wzrósł poziom promieniowania, a radioaktywna chmura przesuwa się w kierunku Tokio. Marek Gajewski prosto z japońskiej stolicy donosi, że Japończycy mimo trudnej sytuacji zachowują spokój. "Panika nic tu nie pomoże" - mówił na antenie TVN24.

Kim chce rozmawiać "bez warunków wstępnych"

Korea Północna zgadza się na wznowienie "bez warunków wstępnych" sześciostronnych rozmów na temat swojego programu atomowego, podała południowokoreańska agencja Yonhap, opisując wizytę wiceszefa rosyjskiego MSZ w Phenianie.