Młoda matka podpaliła się w proteście

Młoda Marokanka samotnie wychowująca dwójkę dzieci podpaliła się w proteście, ponieważ nie obejmował jej program mieszkaniowej pomocy socjalnej - podał w środę przedstawiciel władz lokalnych w Suk Sebt w środkowym Maroku. Fadwa Laroui jest pierwszą Arabką, o której wiadomo, że podjęła próbę samospalenia w proteście przeciwko warunkom socjalnym od czasu podpalenia się bezrobotnego Tunezyjczyka.

15 policjantów i 10 cywilów rannych. Rzucali Mołotowami

15 policjantów i 10 cywilów zostało rannych podczas strajku generalnego w Grecji. 26 protestujących zostało zatrzymanych - poinformowali przedstawiciele greckiej policji. Funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego ponieważ demonstrujący rzucali w ich kierunku kamieniami i koktajlami Mołotowa. W Atenach na ulicę wyszło 30 tysięcy osób sprzeciwiających się polityce oszczędnościowej rządu. Do demonstracji doszło także w Salonikach, gdzie policja oszacowała liczbę manifestantów na 16 tys.

Córka Kaddafiego chciała wylądować na Malcie

Samolot libijskich linii lotniczych z córką Muammara Kaddafiego Aishą na pokładzie, próbował wylądować na lotnisku na Malcie. Nie dostał jednak pozwolenia na lądowanie i musiał zawrócić do Libii - podała Al-Jazeera, powołując się na źródła w maltańskim rządzie.

Rosja: Bitwa sił specjalnych z rebeliantami

Co najmniej jeden żołnierz sił specjalnych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rosji nie żyje, a pięciu zostało rannych w walce z rebeliantami w rejonie Elbrusu, na terytorium Kabardo-Bałkarii, republiki na Północnym Kaukazie. Ranny został też oficer Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). Zginęło również trzech bojowników.

27 lat za zbrodnie wojenne

Na 27 lat więzienia za zbrodnie popełnione na kosowskich Albańczykach w 1999 roku trybunał w Hadze skazał ówczesnego wiceministra spraw wewnętrznych Serbii i naczelnika Służby Bezpieczeństwa Publicznego w serbskim MSW, Vlastimira Djordjevicia.

Rozbili Su-22, żeby nie bombardować rodaków

Piloci libijskiego Suchoja-22 wysłanego z bombami nad zbuntowane miasto Bengazi odmówili wykonania rozkazu. Załoga wyskoczyła na spadochronach podczas lotu. Samolot rozbił się w odległości 160 km od Bengazi - poinformował libijski dziennik "Kuryna" w swoim internetowym wydaniu.

Jemen: zginęli studenci, tysiące na ulicach

Tysiące antyrządowych demonstrantów kontynuują protesty w stolicy Jemenu, Sanie. W nocy zamordowano tam dwóch opozycjonistów. - Protestujący twierdzą, że ataki zwolenników reżimu tylko wzmacniają ich determinację - pisze AFP.

Walka z czasem. Setki ludzi uwięzione w ruinach

Nowozelandzcy i zagraniczni ratownicy walczą z czasem próbując ratować osoby uwięzione w ruinach, po tym jak potężne trzęsienie ziemi nawiedziło miasto Christchurch. Liczba ofiar wzrasta - obecnie odnaleziono już ciała 75 ludzi. - 300 osób jest nadal uznawanych za zaginione - mówi Anna Gruczyńska z lokalnego Związku Polaków. Niestety przez wstrząsy wtórne i grożące zawaleniem budynki, poszukiwania miejscami trzeba przerywać.

Perspektywa Libii: Krwawa i długa wojna domowa

Libia wyraźnie stacza się w kierunku krwawej wojny domowej i możliwego rozpadu na wschód kraju opanowany przez przeciwników Muammara Kaddafiego i zachód w rękach dyktatora - pisze Jamestown Foundation. Ten amerykański think-tank zwraca uwagę na silne podziały plemienne i wpływy islamistów we wschodniej Libii.

Królowie ustępują. Jeden zwalnia więźniów, drugi rozdaje pieniądze

Z bahrajńskich więzień na rozkaz króla wypuszczono setkę więźniów politycznych. - To pozytywny krok - mówi Ibrahim Mattar, przedstawiciel głównej opozycyjnej partii szyickiej, Wefaq. Na ulicach stolicy Bahrajny, Manamy, od ponad tygodnia trwają protesty. Ludzie domagają się reform politycznych. Z kolei władca sąsiedniej Arabii Saudyjskiej ogłosił przyznanie swoim poddanym dodatkowych zasiłków pieniężnych, wartych setki milionów dolarów.

Dzięki językowi unikniesz demencji

Znajomość języków obcych otwiera świat i ułatwia życie. Jak się okazuje, poprawia też jego jakość: wpływa na pamięć, zwłaszcza w starszym wieku. Jak zauważają naukowcy, najlepiej posługiwać się przynajmniej czterema językami - ale i jeden też działa pozytywnie.

Rok 2010 był najbezpieczniejszy w historii lotnictwa

- Transport lotniczy odnotował w 2010 roku najniższy w historii poziom wypadków - poinformowało Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych IATA. Według wyliczeń organizacji jedna katastrofa przypadła na 1,6 mln lotów.

Kaddafi podpali rafinerie?

Jak twierdzi dziennikarz "Time" Robert Baer, Muammar Kaddafi wydał rozkaz podpalenia szybów naftowych i innych urządzeń rafineryjnych. - Ten sabotaż daje wyraźny sygnał: Ja albo chaos - komentuje Baer, który twierdzi, że poparcie wojska dla libijskiego dyktatora jest znikome.

Berlusconi do Kaddafiego: Nie pomagamy rebeliantom

Premier Włoch Silvio Berlusconi odbył krótką rozmowę telefoniczną z dyktatorem Libii, Muammarem Kaddafim. Mówił mu o "pokojowym rozwiązaniu obecnego kryzysu" i stanowczo zaprzeczył posądzeniom Włoch o dostarczanie broni manifestantom z Bengazi. Włosi obawiają się fali nawet 300 tys. uchodźców z afrykańskiego państwa. USA, ustami sekretarz stanu Hillary Clinton, potępiają użycie przemocy przez reżim, ale zostawiają Kaddafiemiu pole do rozwiązania wewnętrznego konfliktu. Niemcy z kolei straszą Libię sankcjami.

Japonia znów będzie szpiegować

Jak podaje "Daily Telegraph", powołując się na przeciek ujawniony przez portal Wikileaks, Japończycy od 2008 roku przygotowują agencję wywiadowczą. Ta ma zbierać informacje głównie na temat sąsiadów - Korei Północnej i Chin.

Szef MSW opuszcza Kadafiego. Starcia w Trypolisie

Syn Muammara Kadafiego poinformował, że dotychczas w starciach w Libii zginęło 242 cywili i 58 żołnierzy. Wcześniej szef libijskiego MSW porzucił dyktatora i zadeklarował wsparcie dla "rewolucji". - Minister wezwał też armię do przyłączenia się do protestujących - podaje Al-Jazeera. Już po przemówieniu Kadafiego, w którym dyktator groził protestującym śmiercią i zapowiedział, że będzie walczył do końca, w Trypolisie ponownie wybuchły zamieszki.

Miliarder z szwajcarskim paszportem prezydentem

Behgjet Pacolli, miliarder ze szwajcarskim obywatelstwem został wybrany przez kosowski parlament na prezydenta. Natomiast Hashim Thaci został ponownie premierem Kosowa. Tym samym udało się przełamać trwający od grudnia impas. Przez dwa miesiące nie udawało się wybrać nowych władz kraju.

"Uprowadził dziecko, bo nienawidził i bał się kobiet"

- Uprowadził dziecko, bo nienawidził i obawiał się kobiet. Im byłam starsza, on coraz bardziej widział we mnie wroga. Bił mnie i podduszał, gdy próbowałam krzyczeć – mówi o swoim oprawcy Natascha Kampusch. Porwana w wieku 10 lat, i więziona przez osiem lat w piwnicy Kampusch udzieliła wywiadu Ewie Drzyzdze w programie "Rozmowy w toku" w TVN.

Koniec stanu wyjątkowego po 19 latach

Rząd Algierii przyjął rozporządzenie, które znosi obowiązujący od 1992 roku stan wyjątkowy. Jest to ustępstwo mające na celu złagodzenie fali protestów społecznych.

Armia Kadafiemu się sypie

150 000 żołnierzy, policjantów i najemników - to była zbrojna podstawa libijskiego reżimu. Połowa z nich to regularna armia. Bez utrzymania kontroli nad nią Kadafi nie utrzyma władzy. Elitarne, ale mniej liczne oddziały gwardzistów i strzelający bez skrupułów do cywilów najemnicy nie wystarczą. Tymczasem pojawia się coraz więcej doniesień, że wojsko przechodzi na stronę opozycji. Kadafi wydał rozkaz karania dezerterów śmiercią, ale ten drakoński środek może już nie pomóc. Kolejne jednostki armii wypowiadają posłuszeństwo, a według niepotwierdzonych doniesień, dowódca armii libijskiej Abu Bakr Junis Dżabir trafił do aresztu domowego.

"Cud gospodarczy nad Wisłą"

- Niegdyś zacofany kraj rolniczy przeżywa obecnie boom, co znajduje uznanie w całej Europie - pisze o Polsce "Der Spiegel" w artykule pod tytułem "Ambitny naród". Niemiecki tygodnik pisze też o "gospodarczym cudzie nad Wisłą", otwarciu Polski na Europę i o poprawie w stosunkach z Niemcami.

MSZ wysyła samolot do Libii

- Do Trypolisu poleci w środę rządowy embraer - zapowiedział rzecznik MSZ Marcin Bosacki. Polska uzyskała zgodę na lądowanie w stolicy Libii. Wcześniej na MSZ spadła fala krytyki - Polacy znajdujący się w ogarniętym rewolucją kraju skarżą się, że polskie władze nie pomagają im w ucieczce. - Od dwóch dni próbujemy zdobyć bilety, żeby stąd wyjechać, ale nie otrzymaliśmy żadnej pomocy - powiedziała na antenie TVN24 Katarzyna Kopańska, Polka mieszkająca w Libii.

"Islamscy ekstremiści chcą rozerwać Rosję"

Dmitrij Miedwiediew ostrzegł, że niepokoje w krajach arabskich mogą wynieść do władzy fanatyków i doprowadzić do dezintegracji tych krajów. Prezydent zaznaczył, że fanatycy próbują też siać niepokój w Rosji.

Irańskie okręty na Morzu Śródziemnym

Dwie jednostki irańskiej marynarki wojennej przepłynęły Kanał Sueski - poinformował Reuters. Okręty wypłynęły na Morze Śródziemne, co zdaniem Izraela jest kolejną irańską prowokacją.

Praca dla rewolucji albo śmierć?

Ukraińskie MSZ sprawdza doniesienia pracującego w Bengazi ukraińskiego lekarza Mychajła Firtela, że lekarze zmuszani są groźbami śmierci do opieki nad rannymi w starciach z siłami Muammara Kadafiego - poinformował rzecznik MSZ Ołeksandr Dikusarow.

Sądzony za śmierć 28 tys. Żydów grozi głodówką

Oskarżony o pomoc w zamordowaniu 28 tys. Żydów w Sobiborze w 1943 roku John Demjaniuk zagroził strajkiem głodowym w proteście przeciw procesowi. Po ekstradycji z USA, Demjaniuk sądzony jest od blisko roku w Monachium.

Iran: Naloty na rodzinę opozycjonisty

Irańskie służby bezpieczeństwa zatrzymały syna jednego z przywódców opozycji Mehdiego Karubiego, Alego - podano we wtorek na opozycyjnej stronie internetowej Sahamnews. Przeszukania dokonano też w domu samego Karubiego.