Dwaj prominentni senatorowie amerykańscy, w tym były kandydat na prezydenta John McCain, wezwali do uzbrojenia rebeliantów w Syrii, aby pomóc im w walce z reżimem prezydenta Baszara el-Asada. Administracja USA jest jednak temu przeciwna, bo obawia się bezpośredniego zaangażowania w konflikt.

Wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin podczas spotkania z dziennikarzami zasugerował, że na pokładzie okrętu podwodnego, na którym 29 grudnia wybuchł pożar, mogła się znajdować broń atomowa. W ubiegłym tygodniu pisał już o tym jeden z rosyjskich tygodników, powołując się na anonimowe źródła w marynarce wojennej. Wcześniej władze zapewniały, że cały jądrowy arsenał wyładowano z okrętu, zanim wybuchł pożar.

Niewielki teatr w Oslo zamierza wystawić duńską sztukę, która jest adaptacją manifestu Andersa Behringa Breivika. Pomysł spotkał się z ostrą krytyką środowiska teatralnego i rodzin ofiar masakry na wyspie Utoya, ale wszystko wskazuje na to, że spektakl zostanie wystawiony.

Armia Izraela (IDF) chce rekrutować ultraortodoksyjnych Żydów, zwyczajowo wyłączonych z obowiązkowej służby wojskowej, by przeciwdziałać drastycznemu spadkowi liczby poborowych. Według niektórych szacunków tylko 50 proc. Izraelczyków odbywa taką służbę.

Siły irańskie rozpoczęły w poniedziałek czterodniowe wielkie manewry, aby wzmocnić obronę przeciwlotniczą "miejsc wrażliwych, w szczególności ochrony obiektów nuklearnych" - poinformowała agencja IRNA. Według analityków wojskowych cytowanych przez "New York Times", lista potencjalnych celów Izraela to cztery obiekty - główne na południu Iranu.

Były już prezydent Niemiec Christian Wulff to w tym roku ulubiony temat karnawałowych drwin. Jego kukła ozdobiła wiele platform, podobnie zresztą jak podobizna kanclerz Angeli Merkel.

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka oświadczył w poniedziałek, że w razie konieczności Białoruś może ostro odpowiedzieć na sankcje Unii Europejskiej - informuje niezależna gazeta internetowa "Biełorusskije Nowosti". "Zrozumcie, że na razie znosimy te sankcje, którymi wy, Europejczycy, machacie nam przed nosem. Ale jeśli tylko przekroczycie czerwoną linię, odpowiemy bardzo ostro" - oznajmił Łukaszenka, przyjmując listy uwierzytelniające od 8 ambasadorów, w tym Luksemburga, San Marino i Norwegii.

- Część spotkań podczas negocjacji ACTA była zamknięta. Teraz przeszliśmy do demokratycznego etapu debaty o tej umowie - przyznał w poniedziałek rzecznik KE Ryan Heath. Pytany o komentarz ws. piątkowego listu Donalda Tuska, odparł, że KE na obecnym etapie nie odgrywa aktywnej roli.

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew spotkał się w poniedziałek z przywódcami partii politycznych, którym w ostatnich latach odmówiono rejestracji lub które zdelegalizowano. Oświadczył, że liczy na ich poparcie w reformowaniu systemu politycznego Federacji Rosyjskiej, który - jak przyznał - jest daleki od ideału.

Polskie samoloty F-16 mają ćwiczyć z lotnictwem izraelskim - donosi izraelski tabloid "Israel Hayom". Pierwsze w historii polsko-izraelskie ćwiczenia mają się odbyć w połowie marca w bazie lotniczej Ovda na pustyni Negew. Rzecznik prasowy Dowódcy Sił Powietrznych RP w rozmowie z tvn24.pl nie potwierdził tej informacji, ale też wprost jej nie zaprzeczył, podkreślając, że część operacji prowadzonych przez polskich żołnierzy ma charakter niejawny.

Cała Szwecja żyje historią mężczyzny, który rzekomo spędził dwa miesiące w zasypanym śniegiem samochodzie. Jak się okazuje, 44-latek sam postanowił w nim "zamieszkać". Żywił się - wbrew temu, co początkowo mówił - nie tylko śniegiem. Kupował żywność w pobliskim sklepie.

Iran wstrzyma sprzedaż ropy naftowej do kolejnych krajów europejskich, jeśli Europa utrzyma swe "wrogie działania" wobec Teheranu - ostrzegł w poniedziałek szef irańskiego koncernu naftowego NIOC Ahmad Ghalebani.

Sunnicki wiceprezydent Iraku Tarik al-Haszimi oświadczył w poniedziałek, że oskarżenia, jakoby dowodził szwadronami śmierci, są umotywowane politycznie. Wezwał "wszystkich uczciwych Irakijczyków", by powstali w jego obronie.

Główna birmańska partia opozycyjna, na której czele stoi noblistka Aung San Suu Kyi, oświadczyła, że ograniczenia, jakie napotyka ugrupowanie w kampanii wyborczej, mogą sprawić, iż wyznaczone na 1 kwietnia wybory nie będą uczciwe.

Holenderscy naukowcy, wykorzystując komórki macierzyste do tworzenia tkanki mięśniowej, chcą uzyskać pierwszego na świecie kotleta stworzonego całkowicie w laboratorium. Celem badań naukowców jest opracowanie bardziej skutecznych sposobów produkcji mięsa niż tradycyjna hodowla zwierząt.

W przeddzień wyborów prezydenckich, które mają przełamać impas polityczny w Jemenie, atmosfera daleka jest od przełomu i bardziej przypomina ostatnie krwawe miesiące. W lokalu wyborczym w Adenie, na południu Jemenu, wybuchła bomba, a zamaskowani napastnicy ostrzelali patrol wojskowy, zabijając jedną osobę.

Iran zaczyna odczuwać skutki unijnych sankcji i nie może znaleźć kupców na ropę naftową, swój główny towar eksportowy - pisze brytyjski dziennik "Financial Times", powołując się na anonimowe źródło z branży paliwowej.

Czeskie dzieci w wieku do 16 lat palą najwięcej marihuany w całej Unii Europejskiej - poinformowały media w Pradze, powołując się na badania na temat narkomanii i alkoholizmu w europejskich szkołach.