Późnym wieczorem w piątek na Krymie doszło do ataków na dwie jednostki wojskowe w Sewastopolu. Zaatakowano jednostkę wojskową A2355 i punkt dowodzenia taktycznej grupy "Krym" Powietrznych Sił Ukrainy, ale po negocjacjach z ukraińskimi wojskowymi napastnicy odstąpili od oblężenia i odjechali.

- Obecnie obserwujemy zderzenie modelu polityki XXI wieku z twardą polityką XIX-wieczną, a obraz Rosji, która się modernizuje, legł w gruzach - powiedział doradca prezydenta Jaromir Sokołowski w programi "Świat" w TVN24 Biznes i Świat.

Sekretarz Stanu USA upomniał swojego rosyjskiego odpowiednika. Jeśli Rosja wykona jakiś ruch ku aneksji Krymu - to będzie koniec dyplomatycznych rozmów, zagroził. Kilka telekonferencji z europejskimi przywódcami odbył też w sobotę Barack Obama. Prezydent Francji po rozmowie z amerykańskim odpowiednikiem oświadczył, że "brak postępu" w rozwiązaniu krymskiego kryzysu przyniesie "nowe kroki" przeciw Rosji. Jakie? Nie wyjaśnił.

Amerykański samolot badawczy musiał awaryjnie przerwać start, po tym jak przed dziobem maszyny mignął mu duży ptak, a po chwili rozległ się głośny huk w okolicy skrzydła. W hangarze znaleziono ślad uderzenia, ale na pasie nie odkryto jednak tego, czego się spodziewano. Zamiast martwego ptaka natrafiono na martwą rybę.

Ted Turner, amerykański potentat medialny i założyciel telewizji CNN, trafił do szpitala w Buenos Aires z podejrzeniem ataku wyrostka robaczkowego lub infekcji w obrębie jamy brzusznej - poinformowały źródła medyczne w argentyńskiej stolicy.

Rosyjscy oligarchowie wolą być Brytyjczykami, a jako azyl wybierają Londyn. Swoje fortuny trzymają w brytyjskich bankach, inwestują miliardy w tamtejsze firmy i nieruchomości. Korzyści czerpią zatem obie strony - i Rosjanie, i Wielka Brytania. Bo najważniejsze by ich pieniądz był bezpieczny.

Serbia jest zdecydowanie przeciwna planom władz Kosowa, które oznajmiły, że utworzą własne siły zbrojne. Rząd serbski zakwalifikował to jako naruszenie rezolucji ONZ i działanie szkodliwe dla procesu normalizacji stosunków między obu krajami.

- Mamy brak zaufania, co do przejrzystości reguł gospodarczych na Ukrainie i to od 20 lat, dlatego nasza misja (UE w Kijowie - red.) sprawdza, co jest na bieżąco Ukrainie potrzebne - mówił w "Faktach po Faktach" Janusz Lewandowski, komisarz ds. budżetu. Dodał, że rząd w Kijowie szacuje potrzeby na 4 mld dol. Zaznaczył jednak, że UE jest gotowa wesprzeć Ukrainę tylko w bieżących potrzebach kwotą w wysokości 1,6 mld dol. - Nie ma możliwości [wydania - red.] czeków w ciemno dla Ukrainy - podkreślił Lewandowski.

Mimo "głębokich nieporozumień" między Zachodem a Rosją ws. Ukrainy, Moskwa liczy na porozumienie. - Jest wciąż nadzieja (...) na dialog. Wierzę, że nie zaczęła się jeszcze nowa zimna wojna - oznajmił rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow.

Afera wywołana ujawnieniem nagrań byłego doradcy Nicolas Sarkozy'ego, który bez jego wiedzy rejestrował rozmowy byłego prezydenta skupia uwagę mediów. Sarkozy pozwał autora przecieku, a "Le Monde" ujawnił, że również sąd podsłuchiwał Sarkozy'ego.

Arabia Saudyjska formalnie uznała powstałe w Egipcie Bractwo Muzułmańskie, a także walczące w Syrii islamistyczne ugrupowania Front al-Nusra i Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL) za organizacje terrorystyczne - podały państwowe media, powołując się na MSW w Rijadzie.