Świat

49 zagranicznych podróży. Raport z półrocznej pracy Mogherini

Świat


49 zagranicznych podróży, kilkadziesiąt lotów samolotami liniowymi, prawie zawsze w klasie ekonomicznej - taki raport z sześciu miesięcy pracy szefowej włoskiej dyplomacji Federiki Mogherini przedstawił jej resort na kilka tygodni przed jej dymisją.

1 listopada Mogherini obejmie urząd szefowej dyplomacji Unii Europejskiej. Ze stanowiska minister w Rzymie ma ustąpić według włoskich mediów w październiku. Włoskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało na swojej stronie internetowej, że od objęcia stanowiska w rządzie Matteo Renziego 22 lutego do 10 września szefowa dyplomacji udała się w 49 zagranicznych podróży, w trakcie których była w 65 miejscach. Część podróży związana jest z obecną prezydencją Włoch w Unii Europejskiej.

Klasa biznes w ostateczności

50 razy włoska minister, podano w raporcie, leciała samolotami liniowymi; w 44 przypadkach w klasie ekonomicznej. Podkreślono, że w business class Mogherini podróżowała tylko wtedy, gdy nie było już miejsca w klasie ekonomicznej. W sprawozdaniu mowa jest też o tym, że szefowa MSZ 18 razy skorzystała z samolotów rządowych. Wybrała je tylko wtedy, gdy do celu swej podróży nie mogła dotrzeć samolotem liniowym - zapewnił resort. Odnotowano także, że gdy minister jechała służbowo pociągiem, zawsze wybierała drugą klasę.

Tusk i Mogherini. Współpraca czy rywalizacja?
Tusk i Mogherini. Współpraca czy rywalizacja? tvn24

Autor: nsz\mtom / Źródło: PAP