Kolejny uczeń zmarł po strzelaninie w Ohio

Zmarł kolejny, trzeci już uczeń, postrzelony w poniedziałek w amerykańskiej szkole średniej w Chardon w stanie Ohio - poinformował szpital w Cleveland. Rannych jest dwoje innych uczniów.

MSZ: Nieprzyjazny krok

- Jest to krok nieprzyjazny wobec całej Unii Europejskiej. Ten krok spotka się z jej odpowiedzią - takie stanowisko Ministerstwa Spraw Zagranicznych w sprawie odesłania przez białoruskie władze ambasadorów Polski i UE przedstawił rzecznik MSZ, Marcin Bosacki. Prezydent Bronisław Komorowski "z żalem przyjął informację o tej niezrozumiałej decyzji", zaś szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz nazwał postępowanie białoruskich władz "wrogim aktem".

Nie chce łaski Janukowycza

Kategorycznym "nie" odpowiedziała była premier Ukrainy Julia Tymoszenko, odbywająca karę siedmiu lat więzienia, na sugestie ułaskawienia jej przez prezydenta Wiktora Janukowycza. Ta propozycja jest nie do przyjęcia - oświadczyła we wtorek opozycjonistka.

Asad zbrodniarzem wojennym? "Można dyskutować"

Sekretarz stanu USA Hillary Clinton stwierdziła we wtorek, że prezydent Syrii Baszar al-Asad mógłby zostać uznany za zbrodniarza wojennego, ale najpierw potrzebna by była dyskusja w tej sprawie, bo określenie go tym mianem "ograniczy możliwości prowadzenia z nim dialogu". Tymczasem ONZ przygotowuje listę syryjskich oficjeli, którym w przyszłości można będzie postawić zarzuty popełnienia zbrodni przeciwko ludzkości i szacuje, że w konflikcie zginęło już "zdecydowanie ponad 7,5 tys. osób".

Białoruś wyrzuca ambasadorów Polski i UE

Białoruski odwet za wprowadzenie kolejnych sankcji przez UE. Władze Białorusi zwróciły się do ambasadorów UE i Polski w Mińsku o opuszczenie kraju. Jak dowiedziały się Fakty TVN, ambasador RP w Mińsku Leszek Szerepka wróci do Polski jutro. Białoruś wezwała też na konsultacje do Mińska swoich ambasadorów w Brukseli i Warszawie i zapowiedziała, że nie wpuści na swe terytorium europejskich polityków i urzędników zaangażowanych we wprowadzenie sankcji wobec Białorusi. - Nie zmieniamy stanowiska co do sankcji wobec Białorusi - skomentował krótko informacje z Mińska premier Donald Tusk.

"Litewska ustawa wzbudza niepokój"

Litewska ustawa o oświacie, przyjęta przed rokiem i krytykowana przez litewskich Polaków, wzbudza pewne wątpliwości - oświadczył we wtorek w Wilnie komisarz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) ds. mniejszości narodowych Knut Vollebaek.

"ONZ promuje terroryzm". Syryjczyk trzasnął drzwiami

Ostro się pokłócili i demonstracyjnie opuścili salę. Syryjska delegacja trzasnęła drzwiami w czasie wtorkowego nadzwyczajnego posiedzenia Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie. W czasie dyskusji o sytuacji w Syrii, po słowach wysokiego komisarza ONZ Navi Pillay, która zaapelowała o "natychmiastowe przerwanie ognia" i dopuszczenie do Hims organizacji pomocowych, syryjski ambasador oskarżył ONZ o wspieranie terroryzmu w jego kraju i stwierdził, że dzisiejsza sesja jest "nielegalna".

"Jest wiele pytań ws. wdrażania ACTA"

Jest wiele pytań bez odpowiedzi nie co do zawartości, ale wdrażania tej umowy - oświadczył sprawozdawca PE ds. ACTA David Martin. Jego zdaniem, należy zapytać Trybunał UE czy międzynarodowa umowa o zwalczaniu handlu podróbkami jest zgodna z unijnym prawodawstwem i fundamentalnymi prawami.

Przemycał ponad 200 telefonów na Białoruś

Ponad 200 telefonów komórkowych usiłował przemycić na Białoruś obywatel Polski w swoim samochodzie. Kontrabanda 21 razy przewyższała wartość pojazdu - podał we wtorek portal tut.by, powołując się na Państwowy Komitet Pograniczny Białorusi.

Sarkozy goni rywala, a ten szykuje podatek

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy zmniejszył stratę do swojego najgroźniejszego rywala w walce o reelekcję, lidera socjalistów Francois Hollande'a - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu. Sam Hollande z kolei jeszcze w poniedziałek wezwał do nałożenia 75-proc. podatku dochodowego na najbogatszych Francuzów.

Wycieczkowiec zmienił trasę. Doholują go w czwartek

Uszkodzony wycieczkowiec Costa Allegra zmienił kierunek i teraz holowany jest w kierunku największej wyspy Seszeli, Mahe. W związku ze zmianą trasy do lądu dobije w czwartek, a nie, jak wcześniej zakładano, w środę - podała BBC. Na pokładzie wycieczkowca jest około 1000 osób. Jak informuje na Twitterze rzecznik MSZ Marcin Bosacki, na pokładzie znajduje się troje Polaków. Wszyscy są bezpieczni, zapewnia rzecznik.

Po katastrofie rozważano ewakuację Tokio

Po serii eksplozji w elektrowni atomowej Fukushima I w marcu 2011 r. japoński rząd rozważał ewakuowanie Tokio i obawiał się "utraty stolicy" - ujawniła niezależna komisja badająca zeszłoroczny kryzys nuklearny, wywołany trzęsieniem ziemi i tsunami.

Po Fukushimie uciekło 16 tys. ludzi. Został struś, świnie i on

Po katastrofie w elektrowni atomowej Fukushima I z najbardziej napromieniowanej Czerwonej Strefy uciekli prawie wszyscy ludzie. W 16-tysięcznym mieście Tomioka wszyscy z wyjątkiem jednego - Naoto Matsumury. Teraz Matsumura pokazał zdjęcia, które zrobił po katastrofie.

Zakaz wizowy, ale nie dla oligarchy

Ministrowie ds. europejskich państw UE formalnie zatwierdzili sankcje w postaci zakazu wizowego oraz zamrożenia aktywów wobec 21 kolejnych przedstawicieli reżimu białoruskiego - poinformowały źródła unijne. Sankcje objęły sędziów i milicjantów.

Irakijczycy oddali ciało ostatniego Amerykanina

Szyiccy bojownicy z organizacji Asaib al-Haq przekazali władzom Iraku ciało ostatniego Amerykanina, który zaginął w Iraku. Ahmed al-Taie zaginął w 2006 roku. Od lat władze USA starały się o informacje na temat żołnierza.

Drogi opustoszały, miliony ludzi strajkują

Miliony pracowników w Indiach rozpoczęły strajk generalny przeciwko inflacji, złym warunkom pracy i wyprzedawaniu państwowych firm. Akcję zwołano na apel większości głównych związków zawodowych i tysięcy mniejszych.

Atak na autokar. Zastrzelili 18 osób

18 szyitów zginęło, a ośmioro zostało rannych po tym, gdy zbrojeni napastnicy ostrzelali autokar na północy Pakistanu - poinformowała miejscowa policja, oskarżając o ten domniemany zamach na tle wyznaniowym społeczność sunnicką.

Obóz "Oburzonych" zniknął. 20 zatrzymanych

Około 100 policjantów i urzędników sądowych przystąpiło nad ranem do likwidacji obozowiska ruchu "Oburzonych" przed katedrą św. Pawła w Londynie. Akcja usuwania ok. 50 namiotów przebiegła bez większych incydentów, choć zatrzymano 20 osób.

Samolot lądował "na nosie"

Samolot linii United Express z Atlanty do Newark lądował awaryjnie w Stanach Zjednoczonych bez przedniego podwozia. Jak podała agencja Reutera, w poniedziałek lotnisko Newark zostało na krótko zamknięte w związku z tym incydentem.

Syryjski reżim może liczyć na poparcie Moskwy

Mało co tak jak stosunek do przeprowadzonego w niedzielę referendum konstytucyjnego w Syrii pokazuje różnice między podejściem Rosji a Zachodu do krwawego kryzysu w tym kraju. Podczas gdy Zachód i syryjska opozycja uznała referendum za fikcję, Moskwa oświadczyła, że wyniki referendum wskazują na ogromne poparcie, jakim cieszy się wśród Syryjczyków prezydent Baszar el-Asad.

Wiadomości ze śmietnika

W Londynie nie trzeba już czytać gazet, żeby wiedzieć, co się dzieje na świecie. W drodze do pracy możne wzbogacić wiedzę o wiadomości prosto z kosza na śmieci.

Odcięte od świata piekło

Brakuje jedzenia, leków i lekarzy. Dzieci umierają, bo nie ma sprzętu, by je uratować. Syryjskie Homs od miesięcy jest odciętym od świata piekłem. Przerażające, wzruszające i szokujące zdjęcia stamtąd pokazuje się, bo wciąż pozostaje nadzieja, że obudzą sumienia decydentów.

Brytyjski liniowiec zawrócony przez Argentyńczyków

Kolejne napięcia wokół Wysp Falklandzkich tym razem trafiły rykoszetem w turystów. Potężny brytyjski transatlantyk "Star Princess" nie dostał pozwolenia na wejście do argentyńskich portów na południu kraju po tym, jak kilka dni temu wypłynął z Buenos Aires i po drodze zawitał na Falklandy.

Znaleźli 2 ciała w gruzach. Mogą runąć kolejne ściany

Pod gruzami zawalonej klatki schodowej bloku w Astrachaniu odnaleziono 2 ciała - poinformował szef lokalnych władz Konstantin Markiełow. Ratownicy kontynuują przeszukiwanie gruzowiska, nadal za zaginione uznaje się 12 osób. - Istnieje groźba zawalenia się ścian na najwyższych piętrach bloku mieszkalnego w Astrachaniu, gdzie doszło wcześniej do potężnej eksplozji - poinformował wcześniej minister ds. nadzwyczajnych Siergiej Szojgu. Najprawdopodobniej wybuchł gaz. Eksplozja była tak silna, że runęła część wielopiętrowego bloku mieszkalnego. - Sprawcą mógł być jeden z mieszkańców bloku, który wielokrotnie mówił o planach samobójstwa – powiedział dziennikarzom szef Komitetu Śledczego w obwodzie astrachańskim, Siergiej Bobrow.

Porywacz Kampusch został zamordowany przez wspólnika?

Wolfgang Priklopil - mężczyzna, który w 1998 roku porwał i więził przez 8,5 roku w swojej willi pod Wiedniem Nataschę Kampusch, mógł mieć wspólnika - twierdzi niemiecki "Der Spiegel", powołując się na słowa przewodniczącego pracującej przy parlamencie Austrii komisji badającej sprawę porwania kobiety. Śledczy nie wykluczają też możliwości morderstwa, którego rzekomy wspólnik miał dokonać na Priklopilu. Do tej pory policja uważała, że porywacz popełnił samobójstwo, gdy jego ofiara uciekła w 2006 roku.

Wieś w cenie kawalerki

Wieś w cenie kawalerki - to tegoroczny hit sezonu w branży nieruchomości. Gdzie? W zachodniej Francji. 19 budynków, basen i kort tenisowy czekają na nowego właściciela.

Polacy ratują dziennikarzy. MSZ liczy "na rychły efekt"

Ambasador RP w Damaszku, współpracując m.in. z dyplomatami USA i W. Brytanii, podejmuje działania, by wywieźć z Syrii ciało Amerykanki Marie Colvin i ewakuować innych zachodnich dziennikarzy - napisał w poniedziałek na Twitterze rzecznik MSZ Marcin Bosacki, dodając jednocześnie, że Polska liczy na "rychły efekt" tych starań. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski dodał, że "świadomie na siebie to ryzyko przyjęliśmy", bo Polskę stać na takie działania. Wcześniej zaangażowanie w "rzeczoną sprawę" MSZ potwierdziło w oświadczeniu przesłanym tvn24.pl.