Turcja zbuduje 2,5 kilometrowy mur na przejściu granicznym z Syrią w Cilvegozu, gdzie doszło w tym roku do trzech eksplozji ładunków wybuchowych - poinformowało w piątek ministerstwo ceł i handlu w oficjalnym komunikacie.

Syryjska Koalicja Narodowa żąda od prezydenta Baszara el-Asada "gestów dobrej woli". Tym warunkuje swój udział w międzynarodowej konferencji pokojowej nazywanej "Genewą 2" - powiedział w piątek rzecznik koalicji Chaled Saleh.

Główny irański negocjator w sprawach nuklearnych Said Dżalili, który ubiega się o urząd prezydenta Iranu w czerwcowych wyborach, oświadczył w piątek, że w razie objęcia tego stanowiska będzie realizował politykę przeciwstawiania się Zachodowi.

Były prezydent Gwatemali Alfonso Portillo został w piątek wydany władzom USA, które od lat domagały się jego ekstradycji. Portillo oskarżony jest o pranie w bankach USA zdefraudowanych środków publicznych.

Francuski sąd zadecydował w piątek, że nie postawi zarzutów karnych szefowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde. Chodzi o jej udział w zawarciu ugody finansowej na korzyść biznesmena i byłego socjalistycznego ministra Bernarda Tapie.

W najbliższych miesiącach papież Franciszek ogłosi dwie encykliki. Najpierw napisaną przez Benedykta XVI na temat wiary, a następnie swoją - podano w piątek nieoficjalnie. Encyklika Franciszka będzie mieć zapewne tytuł "Beati pauperes" (Błogosławieni ubodzy).

Szefowie dyplomacji Francji i Niemiec, Laurent Fabius i Guido Westerwelle, oświadczyli po piątkowym spotkaniu w Paryżu, że liczą na europejski konsensus ws. dostarczania broni syryjskim powstańcom. Paryż chce zniesienia embarga na broń, Berlin jest przeciwny.

Niemiecki minister obrony Thomas de Maiziere znalazł się w tarapatach po zbyt późnym wycofaniu się z projektu bezzałogowego samolotu Euro Hawk, co naraziło skarb państwa na stratę kilkuset milionów euro. Kanclerz Angela Merkel broni jednak ministra.

Sekretarz stanu USA John Kerry skrytykował w piątek niedawną decyzję irańskiej Rady Strażników Rewolucji, która z wyborów prezydenckich zaplanowanych na 14 czerwca wykluczyła kilkuset kandydatów. Szef dyplomacji mówił o "braku przejrzystości" procesu wyborczego.

Władze czeskie przyznały azyl polityczny rosyjskiemu prawosławnemu diakonowi Siergiejowi Baranowowi, który w liście do patriarchy Cyryla protestował przeciwko procesowi członkiń grupy Pussy Riot - poinformował w piątek dziennik "Rude Pravo".

MSZ Rosji w piątek oficjalnie zdementowało informacje o zatrzymaniu na terytorium separatystycznej Republiki Naddniestrzańskiej, regionu autonomicznego Mołdawii, dwóch oficerów z Polski i Wielkiej Brytanii pod zarzutem prowadzenia działalności wywiadowczej.

Nadal niewiele wiadomo o incydencie, który poderwał brytyjskie myśliwce i zmusił pakistańskiego Boeinga 777 do przymusowego lądowania. Część pasażerów mówi o poważnych groźbach ze strony dwóch mężczyzn a nawet o próbie wdarcia się do kabiny pilotów. Inni świadkowie mówią natomiast o zwykłej kłótni i przesadnej reakcji załogi. Policja poinformowała, że traktuje sprawę "raczej jako kryminalną, niż związaną z terrozyzmem".

W pełnej gotowości 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Startują z dwóch baz położonych w środkowej Anglii i Szkocji. Od rozkazu do momentu znalezienia się w powietrzu mija tylko kilka minut. Piloci myśliwców Królewskiej Sił Powietrznych (RAF) osłaniają Wyspy Brytyjskie w ten sposób od czasów "zimnej wojny". Teraz, od lat, dbają o bezpieczeństwo cywilnych lotów nad Wyspami. W piątek wylecieli w kierunku Boeinga 777 myśliwcami Typhoon. Nazywają je czule "Q".

Północnokoreański wysłannik powiedział w piątek w Pekinie chińskiemu prezydentowi, że jego kraj jest gotów podjąć "pozytywne działania" w celu zapewnienia pokoju i stabilności na Półwyspie Koreańskim, w tym uczestniczyć w sześciostronnych rozmowach.

Eskortowany przez brytyjskie myśliwce samolot pakistańskich linii pasażerskich wylądował w Stansted, na północny wschód od Londynu. Maszyna miała lecieć do Manchesteru, ale nieoczekiwanie, będąc już w brytyjskiej przestrzeni powietrznej, zmieniła kurs. Jak informuje policja, na pokładzie doszło do groźnego incydentu. Po wylądowaniu zatrzymano dwie osoby podejrzane o spowodowanie zagrożenia dla samolotu.