Ukraina nie zapłaci 7 miliardów. Rosjanie zakręcą kurek?

Ukraina nie zapłaci siedmiu miliardów dolarów kary za nieodebrany od Rosji gaz - oświadczył minister energetyki Eduard Stawycki. Gazprom zażądał tych pieniędzy pod koniec stycznia. Minister dodał, że w ramach dywersyfikacji źródeł dostaw Kijów zamierza kupować gaz z Unii Europejskiej przez Węgry i Słowację.

Ludzie van Rompuya piszą ofertę dla Europy. Ciężka noc w Brukseli

Kilka godzin spóźnienia, trochę rozmów na forum, a potem wciąż przedłużająca się przerwa w obradach. Czy szefowi Rady Europejskiej Hermanowi van Rompuyowi uda się przygotować dokument, który pogodzi przywódców krajów członkowskich w kwestii budżetu Wspólnoty na lata 2014-2020? A jeśli tak, to czy uda się też usatysfakcjonować europarlament?

Boeing "rozpatrzy" wnioski o odszkodowania za nielatające dreamlinery

Boeing rozpatrzy wnioski o odszkodowania dla linii lotniczych, które kupiły jego najnowsze samoloty typu B787 Dreamliner - oświadczył wiceprezes firmy ds. sprzedaży w regonie Azji i Pacyfiku, Dinesh Keskar. Przedstawiciel Boeinga zastrzegł jednak, że nastąpi to dopiero, gdy zostanie zakończone dochodzenie ws. awarii maszyn.

Mniej lotniskowców USA w Zatoce Perskiej

Stany Zjednoczone zmniejszają liczbę swych lotniskowców w Zatoce Perskiej z dwóch do jednego - poinformowało amerykańskie ministerstwo obrony. Jak podkreśla agencja AP posunięcie to jest skutkiem zmniejszenia wydatków na obecność wojskową poza granicami kraju.

Świat o związkach jednej płci. Od Londynu po Moskwę

Dyskusja o związkach alternatywnych do instytucji małżeństwa toczy się nie tylko w Polsce. W Wielkiej Brytanii trwa debata nad legalizacją małżeństw homoseksualnych, we Francji nad adopcją przez pary homoseksualne dzieci, a w Rosji nad karą dla tych, którzy zachowania homoseksualne promują.

Próba nuklearna w Korei

Korea Północna realizuje marzenie swego przywódcy i stawia kolejny krok na drodze do nuklearnej potęgi. Lada dzień przeprowadzi podziemny, miejmy nadzieję kontrolowany wybuch bomby jądrowej. Nie pierwszy, ale ten ma być inny - bardziej udany od poprzednich. Sprawa jest poważna, skoro alarm podnosi sąsiad, Korea Południowa. Jak może wyglądać taki test i co ma dać?

Setki pacjentów umarły przez zaniedbania?

Pięć brytyjskich szpitali, które w ostatnich latach odnotowały wysoką statystykę zgonów, zostanie skontrolowanych - zadecydował premier David Cameron. W środę ogłoszono wyniki śledztwa ws. zaniedbań w szpitalu publicznym w Stafford w latach 2005-2008.

Ile dostaniemy z kasy UE?

Donald Tusk już tam jest. I już rozmawia, bo negocjacje to nie tylko szczyt, to także, a może przede wszystkim, rozmowy mniej oficjalne, mniej oczywiste, za to zwykle bardziej przekonujące. Zadanie premier ma niełatwe, ale trochę na własne życzenie, bo to Platforma a nie kto inny obiecał Polakom magiczne już 300 miliardów złotych z Unii. Kryzys te szacunki nieco pokrzyżował, ale plany premier ma wciąż ambitne. Co dla niego samego będzie sukcesem, a co porażką?

Walka o unijną kasę. Kto o co gra?

W Brukseli jak w Grecji. Trzeba oszczędzać, ale nikt nie chce się zgodzić, by odbyło się to jego kosztem. Państwa się podzieliły na te, które nie chcą tak dużo do Unii wpłacać i na te, które chcą nadal tak dużo z Unii dostawać. Dlatego zaczynający się jutro budżetowy szczyt Wspólnoty będzie bardzo trudny. Kto wie, czy nie jeden z najtrudniejszych. Kto o co gra?

Waszyngton nakłada kolejne sankcje na Iran

Stany Zjednoczone nałożyły nowe sankcje na irańskie media państwowe oraz tamtejszy przemysł naftowy. To cios wymierzony w pozostający poza międzynarodową kontrolą program atomowy Iranu.

Dziewięciolatka urodziła dziecko

Dziewięcioletnia dziewczynka urodziła dziecko w mieście Zoquipan w meksykańskim stanie Jalisco - poinformowały lokalne władze. Ojcem dziecka, według mediów, jest 17-latek.

MSZ rozdziela pieniądze dla polonijnych mediów. Niektórzy protestują

Nieprzyznanie w 2013 r. przez MSZ grantów mediom polonijnym w Europie Zachodniej, Australii i USA skazuje wiele z nich na zawieszenie lub zamknięcie działalności - twierdzą przedstawiciele tych mediów w liście skierowanym do MSZ oraz szefów sejmowej i senackiej komisji ds. Polonii. MSZ odpiera zarzuty

Europarlament grozi zablokowaniem budżetu UE

Negocjacje nad nowym budżetem UE mogą stać się próbą sił między Parlamentem Europejskim a rządami państw członkowskich. Eurodeputowani grożą zablokowaniem budżetu, podkreślając zarazem wagę PE - jedynej demokratycznie wybieranej instytucji unijnej. - Parlament Europejski jest gotów do kompromisu w sprawie budżetu UE, ale nie za wszelką cenę - ostrzegał w tym tygodniu w Strasburgu szef PE Martin Schulz.

Polak zaginął w Andach. "Prognostyk pesymistyczny"

W argentyńskich Andach trwają poszukiwania polskiego wspinacza. Mężczyznę po raz ostatnio widziano na szczycie Aconcagua. Potem słuch po nim zaginął. Jak powiedziała konsul Joanna Addeo-Krajewska, perspektywa na odnalezienie go jest "pesymistyczna".

Nowa próba atomowa Kima silniejsza niż poprzednie?

Kolejne próby nuklearne przeprowadzane przez Koreę Północną mogą być znacznie silniejsze niż poprzednie - twierdzi szef południowokoreańskiego sztabu generalnego. Wynika to z tego, że naukowcy Phenianu mieli poczynić znaczne postępy w technologii konstrukcji bomb.

Ciasteczkowy Potwór oddał łup. Koniec dramatu złotego herbatnika

Niespodziewanym finałem zakończyła się głośna na całe Niemcy afera z kradzieżą złotego herbatnika Liebniz, który wisiał w Hannowerze przed siedzibą firmy Bahlsen. Po przyrzeczeniu "zapłacenia" okupu w postaci darmowych ciasteczek dla dzieci, złodziej zwrócił swój łup w nietypowy sposób.

CIA ma tajną bazę dronów w Arabii Saudyjskiej

Amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) od dwóch lat utrzymuje bazę samolotów bezzałogowych w Arabii Saudyjskiej - ujawniły amerykańskie media. Utworzono ją, by likwidować członków Al-Kaidy na Półwyspie Arabskim, którzy działają z Jemenu.

Krytykował rząd Tunezji. Zginął przed domem

Lider opozycyjnej tunezyjskiej partii marksistowskiej Szokri Belaid został zastrzelony przed swoim domem w Tunisie. Premier Tunezji mówi o "akcie terroru" przeciwko całemu krajowi. Po zabójstwie przed budynkiem MSW zbierali się ludzie wznoszący antyrządowe hasła. Premier Tunezji stwierdził, że to "cios skierowany w Arabską Wiosnę".

Niebezpieczna wiązka radaru. Okręt chiński i japoński o krok od wymiany ognia

Pod koniec stycznia okręt chiński i japoński znalazły się krok od ostrzelania się nawzajem. Jak twierdzą Japończycy, ich niszczyciel został opromieniowany przez chińską fregatę wiązką radaru kierowania ogniem. W warunkach pokojowych taki krok uznaje się za skrajnie prowokacyjny i w wypadku słabych nerwów załóg mogłoby dojść do poważnego incydentu.

W Mali "trwa prawdziwa wojna"

W okolicach Gao, na północy Mali, wojska francuskie i malijskie toczyły ostatnio zacięte walki z radykalnymi islamistami - poinformował minister obrony Francji Jean-Yves Le Drian. Według niego "trwa tam prawdziwa wojna".

Pierwszy prezydent Iranu w Egipcie od dekad. Przywitał go lecący but

Mahmud Ahmadineżad jest w trakcie przełomowej wizyty w Egipcie. Jest pierwszym prezydentem Iranu od czasu rewolucji w 1979 roku, który otrzymał zgodę Kairu na przyjazd. Za czasów Hosniego Mubaraka nie byłoby to możliwe. Wizyta nie obyła się bez zgrzytu. W kierunku Irańczyka poleciał but. "Pocisk" przyjął na siebie ochroniarz.

Moskwa pod śniegiem. Korki na 3,5 tys. kilometrów

Obfite opady śniegu niemal sparaliżowały ruch uliczny w Moskwie. Z obliczeń ekspertów wynika, że w poniedziałek wieczorem na ulicach rosyjskiej stolicy utworzyły się korki o łącznej długości 3500 km. Prawie tyle wynosi odległość z Moskwy do Madrytu. - Takiej zimy nie mieliśmy od 100 lat - powiedział we wtorek w rozmowie z agencją Interfax zastępca mera miasta Piotr Biriukow.

W rytm "We are the World" Phenian marzy o bombardowaniu USA

Bombardowany przez myśliwce Manhattan stoi w ogniu, a w tle sączy się muzyka "We are the World". Wszystko to "śni" się młodzieńcowi z Korei Północnej, który marzy o locie w kosmos na pokładzie północnokoreańskiego wahadłowca. - Ten sen się ziści! - zapewnia podpis na filmie propagandowym Phenianu, który wywołał spore poruszenie.

Europosłowie przeciw cięciom. Ostatnia debata przed szczytem

W Parlamencie Europejskim rozpoczęła się debata, której głównym tematem jest budżet Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Europarlamentarzyści zapewne powtórzą, iż nie zgadzają się na zbyt daleko idące cięcia, których domaga się szereg państw. Poprą tym samym pośrednio stanowisko Polski.