W organizmie aktorki Carrie Fisher w momencie jej śmierci były ślady kokainy, heroiny, ekstazy - wynika z raportu z autopsji wydanego w poniedziałek.
23 grudnia 2016 roku Fisher przeszła zawał serca podczas lotu z Londynu do Los Angeles. Zmarła cztery dni później w szpitalu Ronald Reagan UCLA Medical Center nie odzyskując przytomności. Miała 60 lat.
Wyniki autopsji
Z autopsji nie można było stwierdzić, jaki wpływ kokaina i inne narkotyki miały na jej organizm i śmierć. Przedstawiciele koronera poinformowali w piątek, że przyczyną śmierci aktorki był bezdech senny połączony z innymi czynnikami. Poinformowano, że Fisher cierpiała już wcześniej na bezdech senny oraz, że narkotyki które wzięła mogą przyczyniać się do stłumienia oddychania, ale niekoniecznie musiało się tak stać w tym przypadku.
Jak wynika z autopsji, Fisher najprawdopodobniej wzięła kokainę około 72 godzin przed przyjęciem do szpitala w Los Angeles.
Fisher była uzależniona od kokainy w latach osiemdziesiątych, cierpiała też na chorobę dwubiegunową. Mimo, że mówiła otwarcie o uzależnieniu, opinia publiczna nie wiedziała, że jej problemy z narkotykami wciąż trwają.
Córka aktorki, Billie Lourd, powiedziała w oświadczeniu dla magazynu "People" w piątek, że jej matka "walczyła z uzależnieniem od narkotyków i chorobą psychiczną przez całe swoje życie". - Ostatecznie przez to zginęła. W swojej pracy była otwarta na temat społecznych stygmatów otaczających te choroby - dodała. Lourd stwierdziła, że jej matka chciałaby, aby jej śmierć "zachęciła ludzi do mówienia otwarcie o swoich zmaganiach". - Szukajcie pomocy i walczcie o rządowe finansowanie dla programów zdrowia psychicznego - podsumowała Lourd.
Księżniczka Leia
Carrie Fisher debiutowała w 1975 roku w filmie "Szampon" z udziałem Warrena Beatty'ego. Miała 19 lat, gdy stała się znana jako księżniczka Leia w pierwszej trylogii George’a Lucasa "Gwiezdne wojny" u boku Harrisona Forda (Han Solo), Marka Hamilla (Luke Skywalker) z 1977 roku. W swoich wydanych niedawno wspomnieniach "The Princess Diarist" Fisher przyznała się do romansu z Harrisonem Fordem trwającego przez trzy miesiące podczas kręcenia trylogii.
Po tym, jak w 1983 roku wystąpiła w "Powrocie Jedi" w złotym metalowym bikini, została symbolem seksapilu. W 2015 roku zagrała w siódmej części "Gwiezdnych wojen" zatytułowanej "Przebudzenie Mocy". Wystąpiła również w tak znanych filmach jak "Blues Brothers" z 1980 roku, "Hannah i jej siostry" (1986), "Kiedy Harry poznał Sally" (1989), "Krzyk 3" (2000). Nie była pozbawiona autoironii, co pokazała w jednym z odcinków serialu "Seks w wielkim mieście", gdzie zagrała samą siebie.
Fisher była również autorką kilku książek. Na podstawie jej autobiograficznej, bestsellerowej książki "Pocztówki znad krawędzi" w 1990 roku został zrealizowany film z Meryl Streep i Shirley MacLaine w rolach głównych, opisujący rywalizację pomiędzy nią a matką, gwiazdą Hollywood Debbie Reynolds, znaną m.in. z "Deszczowej piosenki" (1952).
Autor: mart/sk / Źródło: reuters, pap