Impas w kolebce "arabskiej wiosny" trwa

Rządzący Tunezją umiarkowani islamiści oraz ugrupowania opozycyjne w poniedziałek zawiesiły rozmowy ws. utworzenia przejściowego rządu, jako powód podając brak porozumienia w sprawie nowego premiera. Kryzys polityczny w kolebce "arabskiej wiosny" trwa od lipca.

Tarcza antyrakietowa zgodnie z planem

W momencie, gdy Zachód Europy przechodzi kryzys zaufania do Ameryki i gdy w Polsce coraz częściej pada pytanie o wartość sojuszu wojskowego NATO, John Kerry zjawia się w Warszawie. Bo właśnie teraz Stany Zjednoczone potwierdzają, że tarcza antyrakietowa mająca chronić Europę - będzie budowana zgodnie z planem.

Aresztowano podejrzanych o zabójstwo dziennikarzy w Mali

Pięć osób, w tym prawdopodobnie jednego ze sprawców, aresztowano w związku z zamordowaniem dwojga francuskich dziennikarzy - poinformowały źródła w malijskiej armii. Brutalna zbrodnia wstrząsnęła opinią publiczną we Francji.

Amerykański Senat przeciwko dyskryminacji homoseksualistów

Amerykański Senat przyjął ustawę zakazującą dyskryminacji w pracy ze względu na orientację seksualną. Jeśli poprze ją Izba Reprezentantów, będzie to znaczny postęp w kwestii praw gejów w USA. Ustawa od dwóch dekad była bez powodzenia zgłaszana w Kongresie.

Porwany autobus w Norwegii. Trzy osoby nie żyją

Trzy osoby zostały zabite w poniedziałek w autobusie, który w zachodniej Norwegii uprowadził napastnik uzbrojony w nóż - poinformowała norweska policja. Według niej domniemanego napastnika obcego pochodzenia zatrzymano.

Płótna warte miliony pomiędzy resztkami jedzenia. "To wierzchołek góry lodowej"

Pomiędzy stertami rozkładającego się jedzenia, w szarym bloku w Monachium znajdowało się ponad 1,5 tys. obrazów, dzieł Picassa, Matisse'a i Chagalla, wartych ponad miliard euro. Kolekcję zgromadził nazistowski współpracownik Hildebrand Gurlitt, który zbiory przekazał swojemu synowi. To właśnie jego zatrzymały niemieckie władze. Według ekspertów, nawet 90 procent zrabowanych przez nazistów dzieł nie zostało jeszcze odzyskanych.

Nacjonaliści w Moskwie: Jesteśmy przeciwko Azjatom i tym z Kaukazu. "Jedzą nasz chleb"

- Jesteśmy przeciwko nielegalnej imigracji, przeciwko Azjatom i tym z Kaukazu. Zabierają nam miejsca pracy i jedzą nasz chleb - powiedział jeden z manifestujących w Moskwie w rozmowie z reporterem "Faktów TVN". W poniedziałek, w Dniu Jedności Narodowej, ulicami stolicy Rosji przeszedł marsz skrajnie nacjonalistycznych ugrupowań. W marszu uczestniczyło blisko 10 tys. osób.

"Mężczyźni proszą mnie, bym zdjęła ubrania". Awatar 10-latki w kampanii przeciw pedofilii

"Mam na imię Sweetie i mam 10 lat. Mieszkam na Filipinach. Każdego dnia muszę siadać przed kamerą i rozmawiać z mężczyznami. Tak jak dziesiątki tysięcy innych dzieci" - mówi 10-latka, dzięki której holenderskiej grupie aktywistów udało się przechwycić dane ponad tysiąca domniemanych pedofilów. Dziewczynka nie jest jednak prawdziwa - została wykreowana wyłącznie w wirtualnej rzeczywistości.

Unia powinna mieć własnych szpiegów? "Przeciwwaga dla NSA"

Wiceprzewodnicząca KE i unijna komisarz sprawiedliwości Viviane Reding powiedziała w poniedziałek w wywiadzie dla agencji EFE, że UE powinna stworzyć własne służby wywiadowcze, które byłyby przeciwwagą dla amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA).

Znaleziona w bagażniku. Matka: nie powiedziałam nikomu, że ją urodziłam

Matka dziewczynki znalezionej w bagażniku auta w południowo-zachodniej Francji udzieliła wywiadu telewizji TF1. Kobieta przyznała, że ukryła istnienie dziecka przed światem - urodziła je w domu, w samotności i nikomu o tym nie powiedziała. - Żyłam w kłamstwie - stwierdziła. Zapewniła, że miała z córką "szczególną relację", ale nie była w stanie zajmować się nią tak jak trójką pozostałych dzieci.

"Przeprosił, że zmarnował mi życie". Skandal wokół biografii matki Breivika

Norweskie wydawnictwo opublikowało biografię matki Andersa Breivika, napisaną przez dziennikarkę Marit Christensen. Książka wywołała mnóstwo kontrowersji, ponieważ Wenche Behring Breivik, która początkowo chętnie opowiedziała swoją historię, krótko przed śmiercią zażądała wycofania publikacji. Kobieta zmarła na raka w marcu tego roku. W reakcji na groźbę procesu sądowego wydawnictwo przyspieszyło publikację.

Peres: W Polsce zaczął się prawdziwy syjonizm

- Jesteśmy wrażliwi na wszelkie przejawy antysemityzmu na świecie i w Polsce - deklarował w poniedziałek w Jerozolimie prezydent Bronisław Komorowski. Prezydent Izraela Szimon Peres podkreślił, że polskie władze zajmują jasne stanowisko przeciwko antysemityzmowi. Przypomniał również, że Izrael "właściwie urodził się w kolebce Polski".

Proces Mursiego przełożony. "Jestem legalnym prezydentem"

Rozpoczęty w poniedziałek proces obalonego w lipcu przez armię islamistycznego prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego został przełożony na 8 stycznia. Mursi jest oskarżony o "podżeganie do zabójstwa" uczestników opozycyjnej demonstracji w grudniu 2012 roku.