Premier Rosji, zwycięzca niedzielnych wyborów prezydenckich Władimir Putin zaprosił rywala, miliardera Michaiła Prochorowa, do udziału w rządzie. Na spotkaniu z dziennikarzami Putin oświadczył też, że sprawy azylu dla prezydenta Syrii Asada nie poruszano.

Ponad 2 tys. wiernych podpisało się już pod apelem do zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi prawosławnej Cyryla o wstawienie się za członkiniami zespołu punkowego Pussy Riot, aresztowanymi pod zarzutem chuligaństwa w Soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie. 21 lutego kobiety weszły do świątyni i zagrały utwór, w którym prosiły Bogurodzicę, by "przepędziła Putina". Kilka dni temu zostały aresztowane i oskarżone o chuligaństwo.

Głowy Fidela Castro i Aleksandra Łukaszenki w postaci tortów z wyciętymi kawałkami w okolicy ich ust - tak wyglądają plakaty przygotowane z okazji 50. rocznicy powstania organizacji humanitarnej Amnesty International. Zdjęciom towarzyszy hasło: "50 lat razem walczymy z głosami opresji".

Ministerstwo obrony Rosji przeprowadzi 3-4 maja w Moskwie międzynarodową konferencję nt. obrony przeciwrakietowej, na którą zaproszono wszystkie zainteresowane państwa - podał w środę szef resortu Anatolij Sierdiukow po spotkaniu z ukraińskim odpowiednikiem.

Już co najmniej 200 dzieci zmarło od czerwca ubiegłego roku, gdy na północy Ugandy wybuchła epidemia tajemniczej choroby. Na "syndrom kiwania" nie ma lekarstwa, nie wiadomo, co go wywołuje - pisze "Washington Times", podkreślając, że skorumpowany rząd w ogóle nie przejmuje się epidemią.

Od marca 2011 roku, kiedy w Syrii wybuchły protesty antyrządowe, zginęło w tym kraju prawie 8,5 tys. ludzi, w zdecydowanej większości cywilów - podało w środę opozycyjne, działające w Londynie Obserwatorium na rzecz Praw Człowieka.

49-letnia pracownica Citibanku w Indonezji przez cztery lata prowadziła niezwykle wystawne życie. Kupowała ferrrari, porsche i luksusowe apartamenty. Jak się okazało, nie robiła tego za swoje ciężko zarobione pieniądze, ale za pieniądze swoich klientów. Korzystając ze stanowiska po prostu przelewała pieniądze z kont banku na własne.

Stracił pracę w szkole, jeszcze tego samego dnia wrócił z karabinem i zastrzelił dyrektorkę. Następnie popełnił samobójstwo. Do dramatu doszło we wtorek w Jacksonville na Florydzie.

Benedykt XVI modlił się w środę za ofiary katastrofy kolejowej pod Szczekocinami, w której w sobotę zginęło 16 osób. Papież nawiązał do niej, zwracając się do Polaków podczas audiencji generalnej w Watykanie.

Anders Breivik, odpowiedzialny za zamordowanie 77 osób, został oficjalnie oskarżony o terroryzm. Norweska prokuratura odczytała akt oskarżenia na specjalnej konferencji prasowej. Lekarze nadal jednak nie ustalili, czy Breivik jest poczytalny i może stanąć przed sądem.

Korea Północna zmieniła dowódcę kluczowego 4. Korpusu, któremu podlega obszar, na którym w ostatnich latach doszło do szeregu zbrojnych incydentów. Nowy dowódca, Pyon In-son wydaje się być nie mniej wojowniczy niż jego poprzednik. Wypowiadając się dla reżimowej prasy tuż przed nominacją nie przebierał w słowach. - Najeźdźców utopimy w morzu ognia i żaden z tych zdrajców nie przetrwa - stwierdził generał.

Szef Narodowej Rady Libijskiej (NRL) Mustafa Dżalil zagroził w środę użyciem siły, aby uniemożliwić wschodniej części kraju uzyskanie całkowitej autonomii. Dzień wcześniej przywódcy plemienni i szefowie zbrojnych milicji ogłosili półautonomię Cyrenajki.

Potwierdzono śmierć sześciu brytyjskich żołnierzy, których pojazd pancerny eksplodował na południu Afganistanu, w prowincji Helmand. Zamachowcy użyli przydrożnej miny. To najkrwawszy od 2006 r. atak na Brytyjczyków stacjonujących w Afganistanie.

- Barack Obama autoryzował przekazanie Izraelowi czterech latających cystern KC-35 i zapasu silnych bomb GBU-31 - twierdzi izraelski portal Debka, powołując się na "źródła w USA". Wymienione uzbrojenie jest tym, czego najbardziej brakuje Izraelowi, gdyby chciał przeprowadzić atak na instalacje nuklearne Iranu.

Jako "zniewagę dla społeczeństwa obywatelskiego Rosji" i "dyskredytację władz państwowych Federacji Rosyjskiej" określiła w środę Liga Wyborców (LW), rosyjska niezależna organizacja pozarządowa, niedzielne wybory prezydenckie w FR.

FBI oferuje milion dolarów za informacje, które doprowadzą do odnalezienia i bezpiecznego powrotu do kraju byłego agenta Biura, Roberta Levinsona. Po raz ostatni widziano go w Iranie. W tym tygodniu mija pięć lat od zniknięcia mężczyzny.

Rośnie bilans ofiar zaciętych walk jemeńskiego wojska z bojówkami Al-Kaidy. Według najnowszych doniesień zginęło już ponad 180 żołnierzy. Rebelianci przeprowadzili szereg skoordynowanych ataków i zasadzek na wojsko w prowincji Abyan.

Były gubernator Massachusetts Mitt Romney po prawyborczym "superwtorku" bliżej roli konkurenta Baracka Obamy w jesiennych wyborach prezydenckich. Republikanin wygrał głosowanie w kluczowym stanie Ohio. Zwycięstwo było jednak minimalne, różnicą jednego punktu procentowego. Poza Ohio Romney wziął jeszcze pięć innych stanów. Jego główny konkurent, Rick Santorum, zdobył poparcie jedynie trzech. Georgia zaś postawiła na pochodzącego z tego stanu Newta Gingricha.

- Broń przeciwlotnicza dostarczona Syrii przez Rosję zasadniczo utrudnia ewentualną międzynarodową interwencję zbrojną przeciw reżimowi prezydenta Baszara el-Asada - stwierdził podczas przesłuchania przed Kongresem szef Centralnego Dowództwa wojsk USA (CENTCOM) generał James Mattis.

Co najmniej 246 ofiar śmiertelnych spowodowały wybuchy w składach amunicji w stolicy Republiki Konga Brazzaville - podała państwowa rozgłośnia radiowa. Prezydent ogłosił żałobę narodową.

- Nasz system integracji działa coraz gorzej, ponieważ mamy zbyt wielu obcokrajowców na naszym terytorium i nie możemy zapewnić im zakwaterowania, zatrudnienia czy szkoły - ocenił ubiegający się o reelekcję prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Zapewnił, że - w razie wygranej - będzie dążył do zmniejszenia liczebności imigrantów.

Wciąż jest możliwość powstrzymania Iranu środkami dyplomatycznymi przed zbudowaniem bomby nuklearnej - oświadczył na konferencji prasowej w Waszyngtonie prezydent USA Barack Obama. Powiedział też, że jednostronna akcja wobec Syrii byłaby błędem, a sprawy tam są bardziej skomplikowane niż w Libii.

81-letnia mieszkanka Rhode Island wygrała 336,4 mln dol. w loterii Powerball - podały we wtorek amerykańskie media. To szósta co do wielkości wygrana w historii amerykańskiej loterii.

Nazywany "małym Madoffem" Amerykański finansista Allen Stanford został uznany we wtorek przez ławę przysięgłych w Houston za winnego sprzeniewierzenia siedmiu mld dolarów. Grozi mu za to prawie 20 lat więzienia.

Pierwsza rozprawa w sprawie cywilnej przeciwko byłemu szefowi MFW Dominique'owi Strauss-Kahnowi, zaplanowana na 15 marca, została przełożona na 28 marca - poinformowały we wtorek źródła sądowe w Nowym Jorku.

- To, że Chavez i Baszar el-Asad gratulują Putinowi, to jest oczywiste. Ale żeby w takich okolicznościach David Cameron robił to też, to jest skandal - powiedział we wtorek szef liberałów w PE Guy Verhofstadt. Krytyka nie ograniczyła się zresztą do brytyjskiego szefa rządu.

Prezydent Bronisław Komorowski złożył we wtorek niezapowiedzianą wizytę w Afganistanie. Po rozmowach z prezydentem Hamidem Karzajem obiecał m.in. że po wycofaniu polskich wojsk w 2014 roku "postaramy się, na miarę naszych możliwości, pomagać nowemu Afganistanowi".

Cała Ameryka żyje superwtorkiem. W prawyborach Partii Republikańskiej (GOP) w dziesięciu stanach, gdzie dziś trwa głosowanie, jest do zgarnięcia więcej głosów delegackich niż w całym dotychczasowym wyścigu o nominację prezydencką, dokładnie 419.

Szef niemieckiego MSZ Guido Westerwelle zripostował obrażającą go osobiście wypowiedź Alaksandra Łukaszenki mówiąc, że "nie cofnie się nawet o milimetr" jeśli chodzi o swoje zaangażowanie w sprawę praw człowieka na Białorusi.