Amerykańscy śledczy: religia motywem zamachów

Motywem zamachów w Bostonie najprawdopodobniej była religia - uważają amerykańskie władze. Ale wstępne dowody zgromadzone przez śledczych nie potwierdzają powiązań odpowiedzialnych za zamachy braci Carnajewów z żadną islamską organizacją terrorystyczną.

Chiny: Możliwa kolejna próba nuklearna w Korei

Według szefa sztabu chińskich sił zbrojnych generała Fang Fenghui możliwa jest kolejna, czwarta próba nuklearna w Korei Północnej, co - jego zdaniem - wskazuje na potrzebę przeprowadzenia nowych rozmów z Pjongjangiem.

MAEA: dezaktywacja Fukishimy może potrwać ponad 40 lat

Dezaktywacja zniszczonej przez tsunami japońskiej elektrowni atomowej Fukushima może potrwać dłużej niż prognozowane dotąd 40 lat - oświadczył w poniedziałek przedstawiciel Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Juan Carlos Lentijo.

Po serii gwałtów w Indiach

Rośnie oburzenie falą gwałtów i przemocy seksualnej w Indiach. Ostatnią ofiarą jest pięcioletnia dziewczynka. Mieszkańcy Indii zwracają uwagę, że to kolejny z serii gwałtów ostatnim czasie i protestują przed siedzibami policji.

Pozorowany atak Rosji

Rosjanie przeprowadzili pozorowany atak z powietrza na Szwecję, a ta miała nie zdążyć nawet zareagować. Zrobiło to jedynie NATO wysyłając myśliwce z Litwy. Co ze szwedzką obroną i po co Rosji takie ćwiczenia?

Sikorski: Polska w najlepszej sytuacji od 300 lat

Obecna sytuacja geopolityczna Polski jest najlepsza od 300 lat; przyczyniamy się do stabilizacji innych krajów, jesteśmy źródłem rozwiązań europejskich - powiedział Radosław Sikorski w wywiadzie dla najnowszego numeru amerykańskiego pisma "Foreign Affairs".

UE łagodzi sankcje wobec Syrii. Chce wesprzeć opozycję

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE złagodzili embargo na import ropy z Syrii, by umożliwić jej zakup od opozycji. Kraje unijne po konsultacji z opozycją będą też mogły sprzedawać sprzęt i technologie dla sektora paliwowego w Syrii.

Mubarak pozostanie w areszcie

Obalony prezydent Egpitu Hosni Mubarak pozostanie w areszcie mimo zeszłotygodniowej decyzji o warunkowym zwolnieniu - poinformowała agencja MENA. Ma to związek z zarzutami o korupcję.

10. tura negocjacji z Iranem jeszcze w maju?

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poinformowała, że jest w fazie omawiania z władzami Iranu "możliwych dat" nowego spotkania na temat programu nuklearnego Teheranu. MAEA dała do zrozumienia, że terminu jeszcze nie ustalono. Wcześniej irańskie media informowały, że Iran i MAEA przeprowadzą rozmowy 21 maja w Wiedniu.

Carnajew "komunikuje się ze śledczymi"

Dżochar Carnajew, podejrzany o przeprowadzenie zamachów w Bostonie, komunikuje się ze śledczymi - podaje CNN powołując się na własne źródła. O tym, że Caranajew w niedzielę wieczorem odzyskał przytomność i zaczął pisemnie odpowiadać na pytania, informowały wcześniej niektóre amerykańskie media. Inne podawały, że mężczyzna był nadal nieprzytomny.

Serbia normalizuje stosunki z Kosowem. Jest bliżej Unii

Rząd Serbii zatwierdził porozumienie z Kosowem ws. normalizacji stosunków. Kompromis, osiągnięty w trakcie prowadzonych w Brukseli pod auspicjami Unii Europejskiej rozmów premierów obu państw, otwiera drogę do rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych UE z Belgradem.

Tusk: szanowanie prawdy historycznej to wyzwanie dla Niemców

Szanowanie prawdy historycznej, wrażliwości nie tylko niemieckiej, ale także sąsiadów to nadal nadzwyczajne wyzwanie dla Niemców - powiedział w poniedziałek w Berlinie premier Donald Tusk. Szef polskiego rządu brał udział w prezentacji biografii kanclerz Niemiec Angeli Merkel oraz w dyskusji o przyszłości Europy.