Brytyjski rząd zapowiada inwestycje w "dobre miejsca pracy"


Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała we wtorek, że brytyjski rząd "musi zainwestować w dobre miejsce pracy", opowiadając się za wzmocnieniem praw osób zatrudnionych w nieuregulowanych sektorach gospodarki, których symbolem jest np. aplikacja Uber.

W pierwszą rocznicę objęcia stanowiska liderki Partii Konserwatywnej May zabrała głos podczas ogłoszenia raportu Matthew Taylora, byłego doradcy premiera Tony'ego Blaira, który dotyczył obecnych praktyk na rynku pracy. To było jej pierwsze przemówienie programowe od czerwcowych wyborów parlamentarnych, w których kierowani przez May torysi stracili samodzielną większość w Izbie Gmin.

Zmiana statusu

W 115-stronicowym raporcie Taylor zawarł m.in. rekomendacje dotyczące zmian statusu osób, które pracują np. w sektorze nowych usług mobilnych, takich jak Uber (przewozy osobowe) i Deliveroo (dostawa posiłków), uznając ich za "pracowników zależnych" i apelując o przyznanie im podstawowych praw np. do urlopu i zwolnienia chorobowego. Obecnie wiele osób, które wykonują codzienną pracę w tym sektorze, jest zmuszonych do samozatrudnienia. Taylor zwrócił uwagę na zjawisko "jednostronnej elastyczności", która "przenosi całe ryzyko na pracowników, sprawiając, że są mniej bezpieczni, a ich życie trudniejsze". Dodał, że firma, której pracownicy, nawet samozatrudnieni, są bezpośrednio zależni od jej zleceń, powinna płacić w ich imieniu m.in. ubezpieczenie społeczne. Zaapelował o zapewnienie pracownikom jasnej ścieżki rozwoju kariery, co powinno się przełożyć na wzrost produktywności.

Komentując główne ustalenia raportu, May zapowiedziała, że rząd "poważnie rozważy" zalecenia, ale nie zobowiązała się jednoznacznie do wprowadzenia nowych przepisów.

Cele premier May

Szefowa rządu wykorzystała jednak wymowę propozycji Taylora, aby powtórzyć swoją filozofię rządzenia, którą przedstawiła rok temu, obejmując stanowisko premiera krótko po referendum ws. wyjścia z Unii Europejskiej. Zdaniem May decyzja o opuszczeniu wspólnoty dotyczyła nie tylko polityki europejskiej, ale także "wiary, że w samym sercu tej zmiany musi być zobowiązanie do większej sprawiedliwości oraz walki z nierównościami i ukrytymi interesami, które powstrzymują nasz rozwój". - Choć wynik wyborów parlamentarnych nie był taki, na jaki liczyłam, to nadal wierzę w te fundamentalne założenia, a moje zobowiązanie, żeby zmienić Wielką Brytanię jest niewzruszone. (...) Jestem przekonana, że ścieżka (walki z niesprawiedliwością społeczną - red.), którą wytyczyłam w swoim pierwszym wystąpieniu na Downing Street, pozostaje słuszna - argumentowała May. - Jeśli mamy zrealizować wizję Wielkiej Brytanii jako kraju o wysokich pensjach i wysokim poziomie wykwalifikowania, musimy inwestować w dobre miejsca pracy - podkreśliła. Jednocześnie May zaznaczyła jednak, że "zawsze będziemy wspierać przedsiębiorczych właścicieli firm, którzy ryzykują swoim bezpieczeństwem ekonomicznym, żeby rozwinąć biznes, dołożyć się do narodowego sukcesu i zatrudnić kolejnych ludzi". Dała do zrozumienia, że jej rząd będzie ostrożny we wdrażaniu propozycji, które mogłyby zwiększyć obciążenia dla przedsiębiorców.

Wyzwania Brexitu

Szczególną uwagę brytyjskich mediów zwrócił jednak apel May do opozycji o ponadpartyjną współpracę przy reformowaniu Wielkiej Brytanii w obliczu wyzwań związanych z Brexitem. - Możemy się nie zgodzić co do wszystkiego, ale za pomocą debaty i dyskusji - które są symbolami naszej demokracji parlamentarnej - pomysły mogą stać się jeszcze lepsze - podkreśliła. W wyborach parlamentarnych z 8 czerwca Partia Konserwatywna zdobyła 318 mandatów w Izbie Gmin i straciła bezwzględną większość w parlamencie, co sprawia, że w celu zapewnienia stabilnych rządów i większości parlamentarnej musiała podpisać porozumienie o współpracy z północnoirlandzką Demokratyczną Partią Unionistyczną (DUP), która w nowym parlamencie ma 10 deputowanych. Brytyjskie media od czasu wyborów spekulują o możliwej próbie zmiany na stanowisku premiera jesienią w celu zjednoczenia podzielonej partii po nieudanej kampanii wyborczej. Wśród głównych kandydatów do zastąpienia May są wymieniani minister spraw zagranicznych i były burmistrz Londynu Boris Johnson, minister ds. wyjścia z UE David Davis i minister finansów Philip Hammond.

Autor: tol/ms / Źródło: PAP, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- Unia Europejska chce przyciągnąć najbardziej utalentowanych badaczy z całego świata, w tym z USA - zapewniła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Zapowiedziała przy tym wsparcie dla nauki w wysokości 500 milionów euro. Skrytykowała też działania prezydenta USA Donalda Trumpa.

Ursula von der Leyen krytykuje Donalda Trumpa. "Co za gigantyczna pomyłka"

Ursula von der Leyen krytykuje Donalda Trumpa. "Co za gigantyczna pomyłka"

Źródło:
PAP, Politico

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Jacek Jastrzębski ocenił w poniedziałek w mediach społecznościowych, że pojawienie się nowych inwestorów na rynku bankowym może zwiększyć konkurencyjność tego sektora. Jastrzębski zamieścił swój wpis w poniedziałek na platformie X po informacji o tym, że Erste Group kupi 49 procent udziałów Santander Bank Polska.

Wielkie przejęcie w Polsce. Jest komentarz urzędu

Wielkie przejęcie w Polsce. Jest komentarz urzędu

Źródło:
PAP

Erste Group podpisał umowę w sprawie zakupu 49 procent w Santander Bank Polska i 50 procent w Santander TFI za łącznie 7 miliardów euro - poinformował Erste w komunikacie. Erste oczekuje, że przejęcie zostanie sfinalizowane pod koniec 2025 roku.

Wielka transakcja na polskim rynku bankowym. Jest umowa

Wielka transakcja na polskim rynku bankowym. Jest umowa

Źródło:
PAP

Ustawa obniżająca składkę zdrowotną jest niesprawiedliwa społecznie - podkreślili związkowcy podczas spotkania Rady Dialogu Społecznego z Andrzejem Dudą. Prezydent wyjaśnił, że poprosił o konsultacje zanim podejmie decyzję co do dalszych losów ustawy.

Składka zdrowotna. Konsultacje z prezydentem Andrzejem Dudą

Składka zdrowotna. Konsultacje z prezydentem Andrzejem Dudą

Źródło:
PAP

Linie Finnair odwołały w poniedziałek około 100 lotów, czyli blisko jedną trzecią. Pracownicy fińskiego przewoźnika kontynuują strajk rozpoczęty pod koniec ubiegłego tygodnia, a domagają się podwyżki płac.

Protest ma wpływ na podróż kilku tysięcy osób

Protest ma wpływ na podróż kilku tysięcy osób

Źródło:
PAP

Polska spółka hotelarska Orbis po ponad 100 latach działalności zmieniła swoją nazwę na Essendi - wynika z informacji przekazanych przez firmę. Zmiana ta jest efektem decyzji właściciela, grupy AccorInvest, która dąży do ujednolicenia swojej działalności.

Orbis zmienił nazwę

Orbis zmienił nazwę

Źródło:
PAP

Przez zakaz używania fajerwerków upaść mogą tysiące firm, a rynek zostanie zalany niebezpiecznymi produktami niewiadomego pochodzenia - ostrzega Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki. We wtorek ma odbyć się posiedzenie sejmowej komisji nadzwyczajnej do spraw ochrony zwierząt, podczas którego omawiana będzie kwestia ograniczeń w korzystaniu z wyrobów pirotechnicznych.

Zakaz fajerwerków? Branża ostrzega

Zakaz fajerwerków? Branża ostrzega

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Obszar startów rakiet firmy SpaceX, należącej do Elona Muska, uzyska oficjalny status miasta. W referendum dotyczącym tej kwestii większość głosujących stanowili pracownicy miliardera. "Starbase w Teksasie jest teraz prawdziwym miastem!" - napisał w mediach społecznościowych Elon Musk.

Musk będzie miał swoje miasto

Musk będzie miał swoje miasto

Źródło:
PAP

Prezes UOKiK wszczął postępowanie przeciwko spółce Radaway oraz jej dyrektorowi handlowemu - poinformował urząd w komunikacie prasowym. Według UOKiK, firma mogła przez prawie 10 lat w niedozwolony sposób ustalać ceny wyposażenia łazienek.

Podejrzenie zmowy cenowej. Jest postępowanie urzędu

Podejrzenie zmowy cenowej. Jest postępowanie urzędu

Źródło:
PAP

Rodzice i opiekunowie, którzy jeszcze nie złożyli wniosków o świadczenie wychowawcze 800 plus na nowy okres, powinni zrobić to jak najszybciej. 31 maja kończy się okres wypłat na podstawie wniosków z ubiegłego roku - przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Rodzice powinni się pospieszyć. ZUS przypomina

Rodzice powinni się pospieszyć. ZUS przypomina

Źródło:
PAP

Na wtorek zaplanowano posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Decyzja zostanie ogłoszona w środę. Ekonomiści są zgodni. Według oczekiwań rynkowych RPP obniży stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Byłoby to dobrą wiadomością dla części kredytobiorców, bowiem im niższa stopa NBP, tym niższa rata.

Rada Polityki Pieniężnej spotka się w sprawie stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej spotka się w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Microsoftu w poniedziałek zostanie wyłączony komunikator Skype. Usługa została uruchomiona w 2003 roku i szybko zyskała popularność na całym świecie jako tańsza alternatywa dla połączeń telefonicznych. Ale czasy świetności ma już dawno za sobą.

To koniec funkcjonowania słynnego komunikatora

To koniec funkcjonowania słynnego komunikatora

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump bierze pod uwagę wydłużenie terminu na sprzedaż TikToka przez spółkę ByteDance. Według obecnych przepisów Chińczycy mają na to czas do 19 czerwca, inaczej aplikacja będzie zakazana w USA.

170 milionów użytkowników. Trump: chciałbym, żeby to się udało

170 milionów użytkowników. Trump: chciałbym, żeby to się udało

Źródło:
CNN

Trwają prace nad ostatecznymi zapisami programu dopłat do rowerów elektrycznych - przekazał resort klimatu i środowiska. Zapewniono, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracuje, by "Mój Rower Elektryczny" ruszył do połowy roku. Budżet programu to 50 milionów złotych.

Państwo dopłaci do roweru. Ostatnia prosta

Państwo dopłaci do roweru. Ostatnia prosta

Źródło:
PAP

Narodowy bank Tanzanii zakazał używania walut obcych, w tym dolara amerykańskiego, do rozliczania krajowych transakcji i płatności. Cudzoziemcy, również turyści, muszą wymienić waluty obce w bankach komercyjnych lub kantorach w Tanzanii.

Koniec płacenia dolarami. Nowy zakaz

Koniec płacenia dolarami. Nowy zakaz

Źródło:
PAP

Warren Buffett, amerykański miliarder, finansista i legendarny inwestor, zapowiedział odejście na emeryturę pod koniec tego roku i rezygnację z kierowania Berkshire Hathaway. 94-latek wskazał również swojego następcę.

Warren Buffett odchodzi na emeryturę

Warren Buffett odchodzi na emeryturę

Źródło:
PAP, BBC

Wzrost ceł może spowodować wzrost kosztów produkcji samolotów i osłabić turystykę przyjazdową do USA - ocenili ekonomiści w raporcie Allianz Research. Ich zdaniem wojna handlowa dodatkowo zwiększy zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw dla producentów samolotów.

Ta branża stoi w obliczu "kolejnego burzliwego okresu"

Ta branża stoi w obliczu "kolejnego burzliwego okresu"

Źródło:
PAP

W pierwszym kwartale tego roku na rynku było wielu klientów zdecydowanych na zakup mieszkania w najbliższym czasie - wynika z raportu Barometr Metrohouse i Credipass oraz RynekPierwotny.pl. Autorzy informacji zwrócili uwagę, że coraz dłużej trwa proces sprzedaży mieszkania.

"Na sprzedaż trzeba czekać prawie pięć miesięcy"

"Na sprzedaż trzeba czekać prawie pięć miesięcy"

Źródło:
PAP

Niecodzienny pomysł na relaks miał były prawnik, Kwon Yong-Seok, który założył hotel Prison Inside Me, inspirowany więzieniem. W obiekcie położonym 80 kilometrów od Seulu goście mogą zamknąć się w pięciometrowych celach.

Goście zamykani są w celach. Nietypowy sposób na relaks

Goście zamykani są w celach. Nietypowy sposób na relaks

Źródło:
PAP