- Jesteśmy mocno zaniepokojeni sytuacją w naszym regionie; to, co stało się na Ukrainie, zmieniło nie tylko Europę Wschodnią, ale cały świat - mówił w piątek w Kiszyniowie premier Mołdawii Iurie Leanca po spotkaniu z polskim premierem. Donald Tusk zapewnił z kolei, że nigdzie na świecie w sposób tak jednoznaczny nie wspiera się i nie chroni mniejszości, jak w UE. W czerwcu Kiszyniów ma podpisać umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską.

Papież Franciszek spotkał się ze zdymisjonowanym biskupem Limburga w Niemczech Franzem-Peterem Tebartzem-van Elstem - podała Ansa. Biskupa wchodzącego do Pałacu Apostolskiego zauważyli dziennikarze, gdy szli do papieża z prezydentem Grecji.

Wiktor Janukowycz stał się instrumentem walki z niepodległą Ukrainą – oświadczyła była premier tego kraju Julia Tymoszenko, komentując w ten sposób odezwę obalonego prezydenta, który po ucieczce z Ukrainy ukrył się w Rosji.

- Wszyscy ukraińscy żołnierze, którzy pozostali wierni władzom w Kijowie, opuścili już Krym - oznajmił rosyjski minister obrony, Sergiej Szojgu. Wszystkie bazy ukraińskiego wojska na półwyspie są pod kontrolą Rosjan. Władimir Putin tymczasem oznajmił, że niedawne wydarzenia na Krymie zademonstrowały wysoki poziom wyszkolenia rosyjskich sił zbrojnych.

Premier Mołdawii Iurie Leanca ostrzega przed "serią prowokacji" ze strony separatystów z Naddniestrza. Według Leancy rosyjska aneksja Krymu może "wzmóc oczekiwania" w zbuntowanym Tyraspolu. - Sprawy idą w bardzo niebezpiecznym kierunku - powiedział Leanca.

Wiktor Janukowycz wydał oświadczenie, w którym wzywa Ukraińców, by domagali się od władz w Kijowie specjalnych referendów. Miałyby one dotyczyć ustalenia "statusu każdego regionu". Można to odczytać jako referendum nad federalizacją i znacznym zwiększeniem niezależności poszczególnych części kraju, co najbardziej interesuje teraz Rosję.

- Zmienił się ton rozmowy o tym co dzieje się na Ukrainie. Wreszcie dostrzeżono, że nie jest to taki zero-jedynkowy wybór - mówił o społecznym odbiorze swojego wpisu na Twitterze gość poranka TVN24, były działacz opozycji, przewodniczący Partii Demokratycznej Andrzej Celiński.

Do 7 kwietnia odroczono proces Oscara Pistoriusa, południowoafrykańskiego lekkoatlety oskarżonego o zabójstwo swojej dziewczyny Reevy Steenkamp. Dzisiaj przed sądem w Pretorii miał zeznawać sam sportowiec oraz świadkowie wezwani przez obronę.

Zajęcie Krymu przez Rosję jest ważne nie tylko w rozgrywce z Ukrainą. Rosjanie odniosą z tego szereg innych korzyści. Półwysep ma strategiczne znaczenie w basenie Morza Czarnego. Ważny jest nie tylko Sewastopol, ale również inne, mniej znane instalacje bazy z czasów ZSRR, oraz potencjalne duże złoża surowców. Rosjanie już potajemnie ufortyfikowali Krym.

Na 30 lat więzienia skazał sąd w mieście Missoula w amerykańskim stanie Montana młodą Amerykankę za zabójstwo męża, którego zepchnęła w przepaść osiem dni po ślubie - poinformowały w czwartek lokalne media.

Premier Donald Tusk udaje się w piątek do Kiszyniowa, gdzie z szefem mołdawskiego rządu Iurie Leancą będzie rozmawiał o perspektywach przyjęcia Mołdawii do Unii Europejskiej i planach podpisania przez nią Umowy Stowarzyszeniowej ze Wspólnotą. Prawdopodobnie poruszona zostanie też kwestia separatystycznego Naddniestrza - rejonu Mołdawii wzdłuż granicy z Ukrainą, który kontroluje Rosja.

Nie każdy może być Kimem, ale każdy ma się do niego upodobnić - informacja o takiej treści obiegła w czwartek cały zachodni świat, który dowiedział się o rzekomej standaryzacji uczesania zapowiedzianej przez Kim Dzong Una dla wszystkich mężczyzn w Korei Północnej. Eksperci twierdzą, że to kłamstwo, bo w Pjongjangu moda się w ostatnich latach zmienia.